Geplaatst op: 08-08-2024
Auteur: Marc Gerlings

Arbeidsproductiviteit daalt maar niet in recreatie en horeca

Arbeidsproductiviteit daalt maar niet in recreatie en horeca
Arbeidsproductiviteit in horeca en recreatie steeg.
In 2023 daalde de arbeidsproductiviteit in Nederland met ruim 1,3 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Voor de recreatie en horeca gaat dit niet op, daar is een kleine stijging genoteerd.

Dit is de een na grootste daling van de arbeidsproductiviteit in de afgelopen 50 jaar. Alleen in 2009 was tijdens de financiële crisis de daling van de arbeidsproductiviteit groter, namelijk 2,2 procent. Voor de door CBS gemeten sectoren 'cultuur, recreatie en overige diensten'en 'handel, vervoer en horeca' geldt de daling niet. Die sectoren komen in 2023 op een groei van respectievelijk van 0,6% en 1,0% voor de jaren 2014-2023.

Hoe zit het dan met de economische groei van Nederland? De economie kan groeien doordat er meer uren worden gewerkt of doordat er meer toegevoegde waarde wordt gecreëerd per gewerkt uur. De economische groei van de afgelopen tien jaar is met name behaald door een toename van de gewerkte uren.
Trefwoorden: productiviteit, horeca, recreatie

CELTH



||| Nieuws |||

01/04/26
1 april grap over handdoekenstress
Een hotelzwembad zonder handdoekenstress — dat leek deze week ineens binnen handbereik. Touroperator Dé VakantieDiscounter kondigde de introductie aan van Liggynog, een slimme zwembadrobot die onbeheerde handdoeken verwijdert en ligbedden weer vrijmaakt voor andere gasten.
31/03/26
Exclusief voor leden
Belgische kust wil Belevingscentrum Blauwe Economie realiseren
Toerisme Vlaanderen en de Provincie West-Vlaanderen zijn op zoek naar een partner die een Belevingscentrum Blauwe Economie wil realiseren en exploiteren.
27/03/26
Hogere energiekosten dwingen horeca opnieuw tot prijsverhogingen
De gestegen energie- en brandstofprijzen door het conflict in het Midden-Oosten raken ook horecaondernemers. Zij hebben daardoor te maken met zowel hogere kosten voor energie als van inkoop en transport. Dat zet de winstmarges onder druk, meldt Sjuk Akkerman sectorspecialist van bank ING.
23/03/26
KHN vraagt flexibiliteit openingsuren tijdens WK voetbal
Tijdens het WK Voetbal 2026 worden veel wedstrijden vanwege het tijdsverschil ’s avonds laat of zelfs ‘s nachts gespeeld. 48 gemeenten (14%) tonen zich al gastvrij richting inwoners en horecaondernemers door verruimde openingstijden toe te staan. Koninklijke Horeca Nederland roept nog meer gemeenten op dit voorbeeld te volgen.
19/03/26
Ontwerp van recreatieplek Poort van Buijtenland is klaar
Het Definitief Ontwerp van de Poort van Buijtenland bij de plaats Rhoon is klaar. Het is de bedoelin...
16/03/26
Exclusief voor leden
Surf Luxembourg eerste indoor surfwave in Luxemburg en België
In februari 2026 heeft Surf Luxembourg officieel zijn deuren geopend in Aarlen, vlak bij de Luxemburgse grens. Het nieuwe surfcentrum biedt de eerste indoor surfwave van Luxemburg en België. Het is gevestigd bij een Van der Valk hotel.
10/03/26
Exclusief voor leden
Start Voigt Select
Steeds meer reizigers trekken tijdens de zomervakantie naar koelere bestemmingen, weg van de massa en de drukkende hitte. Met Voigt Select lanceert touroperator Voigt Travel een kwaliteitslabel dat uitzonderlijke accommodaties in Noord-Europa in de kijker zet.
10/03/26
Groei hotelboekingen boven 30%
Afgelopen week stegen de temperaturen tot 20 graden. HotelSpecials ziet in hun eigen data dat de Nederlander na een lange, grijze winter massaal kiest voor een korte 'spring break'. Het aantal boekingen voor het voorjaar ligt nu al ruim 34% hoger dan vorig jaar.

||| Agenda |||

22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...