Geplaatst op: 03-11-2025

Kerstmarkten steeds vroeger populair: nieuwe bestemmingen in de lift

Kerstmarkten steeds vroeger populair: nieuwe bestemmingen in de lift

Valkenburg, Brugge en Essen winnen terrein als winterbestemmingen – beleving en spreiding centraal in nieuwe boekingstrends

De winterse sfeer begint steeds vroeger. In november openen in heel Europa de eerste kerstmarkten hun deuren, en dat is terug te zien in het boekingsgedrag. Volgens HotelSpecials boeken reizigers eerder en kiezen ze vaker voor verrassende bestemmingen. Klassiekers als Keulen en Düsseldorf blijven populair, maar steden als Valkenburg (+184%), Brugge (+125%) en Essen (+66%) maken een opvallende opmars.

Hoewel het aantal boekingen voor kerstarrangementen dit jaar iets lager ligt dan in 2024 (ongeveer -15%), is de interesse onverminderd groot. Reizigers zoeken steeds vaker méér dan alleen een marktbezoek. "De kerstmarkt is geen trend meer, maar een traditie,” aldus HotelSpecials. "Maar we zien een verschuiving: mensen zoeken beleving, sfeer en ontspanning.”

Strategische reflectie: wat betekent dit voor regio’s en ondernemers?

1. Beleving als onderscheidende factor

De groei van bestemmingen als Valkenburg en Brugge laat zien dat bezoekers openstaan voor alternatieven met een eigen sfeer en verhaal. De ondergrondse kerstgrotten in Valkenburg zijn daar een goed voorbeeld van: een unieke setting die jaarlijks tienduizenden bezoekers trekt. Ook het Dickens Festijn in Deventer, waar 1000 personages uit het Victoriaanse tijdperk tot leven komen, is een sterk voorbeeld van thematische beleving.

Voor ondernemers: speel in op de behoefte aan thematische arrangementen zoals wellness + kerst, culinair + kerst of familie-uitjes met lichtshows.
Voor beleidsmakers: ondersteun initiatieven die lokale identiteit en winterbeleving versterken.

2. Timing en spreiding als kans

De kerstperiode begint steeds vroeger, en dat biedt mogelijkheden om het seizoen te verlengen en bezoekersstromen te spreiden. November is geen ‘stilte voor de storm’ meer, maar een kans om winterprogrammering op te starten.

Voor DMO’s: ontwikkel campagnes die inspelen op vroegboekgedrag en regionale spreiding.
Voor gemeenten: faciliteer vergunningen en infrastructuur voor een langere kerstperiode.

3. Strategische positionering: specialistisch of grootschalig

Bestemmingen die niet groot genoeg zijn voor massa én niet onderscheidend genoeg voor niche lopen het risico om tussen wal en schip te vallen. De keuze voor schaal of specialisatie is strategisch.

Kies bewust: ga voor volume (en investeer in logistiek en marketing) óf voor karakter (en investeer in unieke beleving).
Vermijd generieke markten zonder eigen verhaal of regionale verankering.

Conclusie

De kerstmarkt is niet langer een losstaand evenement, maar onderdeel van een bredere winterbeleving. Voor regio’s die willen meebewegen met deze trend, ligt de sleutel in verhaal, samenwerking en timing.

CELTH



||| Nieuws |||

23/12/25
Horeca in 2026: Gematigde groei, bij stijgende prijzen
De vooruitzichten voor de Nederlandse horeca in 2026 zijn voorzichtig positief. Consumenten geven naar verwachting iets meer uit dankzij een verbeterde koopkracht, maar uitbundige groei blijft uit. ING Research voorspelt een volumegroei van circa 1% voor de sector bij een gemiddelde prijsstijging van 4%. Het lage consumentenvertrouwen en zorgen over hoge prijzen temperen de bestedingen.
22/12/25
Tien reistrends voor 2026
De wereld van toerisme verandert razendsnel. Reizigers zoeken niet alleen bestemmingen, maar ook vrijheid, comfort, betekenis, rust en authenticiteit. NBTC presenteert in de Trendpublicatie 2026 tien trends die de komende jaren richting geven aan de Nederlandse toeristische sector. Ontdek de 10 trends.
22/12/25
Mauritshuis introduceert €4-ticket en verbreekt bezoekersrecord
Het Mauritshuis in Den Haag sluit 2025 af met een historisch hoog aantal bezoekers én kondigt een opvallende nieuwe maatregel aan. Vanaf 1 januari 2026 kunnen bezoekers het museum dagelijks na 16.00 uur binnen voor slechts €4. Met deze stap wil het Mauritshuis kunst toegankelijker maken voor iedereen.
19/12/25
Van plan een roadtrip te maken? Denk ook aan deze praktische zaken
Een roadtrip voelt altijd als een klein avontuur dat je zelf vormgeeft. De vrijheid om te stoppen waar je maar wilt geeft een gevoel dat geen andere reis kan evenaren. Toch begint die ontspannen vibe al bij de voorbereiding. Een kaart vol leuke plekken, een globale route, een playlist die mee kan tot aan de horizon.
18/12/25
Toerisme en recreatie spelen structurele rol in de leefbaarheid
In december heeft Destinatie Nederland een zienswijze ingediend op de Ontwerp Nota Ruimte. Toerisme en recreatie spelen een structurele rol en daar is ruimte voor nodig.
18/12/25
Musea trokken 32 miljoen bezoeken in 2024
Nederlandse musea trokken in 2024 bijna 32 miljoen bezoeken, evenveel als een jaar eerder. Dat zijn er 2 miljoen minder dan in pré-coronajaar 2019. Ook buitenlandse toeristen gaan iets minder (-2%) naar een museum.
18/12/25
Alumni get-together opleidingen tourism management op vakdag
Het is inmiddels een mooie traditie geworden om de vakdag van de Vakantiebeurs te starten met een le...
17/12/25
Exclusief voor leden
Laser en gezellige lampjes maken Bright Nights
Stap in een oase vol met licht, kleur, sneeuw en muziek. Het ideale kerstuitje voor het hele gezin met meer dan 40 attracties én verrassend entertainment, meldt attractiepark Walibi over de Bright Nights.

||| Agenda |||

07/01/26 t/m 08-01-26
07/01/26 t/m 08-01-26: Travel Trade Days 2026
De Travel Trade Days zijn kennis- en netwerkdagen voor de professionele reisbranche in de Benelux. G...
08/01/26 t/m 11-01-26
08/01/26 t/m 11-01-26: Vakantiebeurs 2026 - De wereld aan je voeten
De wereld ligt aan je voeten op Vakantiebeurs. Proef nieuwe smaken, ontmoet reizigers met bijzondere...
27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live
Op 12 februari 2026 vindt het gloednieuwe event Dagrecreatie Live plaats in Evenementenhal Gorinchem...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...