Geplaatst op: 02-05-2017
Auteur: Redactie
NRIT Media

Marktaandeel Airbnb in Nederland blijft fors stijgen

Marktaandeel Airbnb in Nederland blijft fors stijgen
Bron: Shutterstock

In 2016 werden in Amsterdam bijna 1,7 miljoen overnachtingen geboekt via Airbnb. Een stijging van maar liefst 125% ten opzichte van 2015. Het marktaandeel explodeerde hierdoor naar 10,7% (van 5,4%) in vergelijking met hotels. In Den Haag en Rotterdam zijn voor de eerste keer de Airbnb-activiteiten geanalyseerd. Het marktaandeel lag hier respectievelijk op 7,3% en 6,5%. Dit blijkt uit een gezamenlijk onderzoek van Colliers International en Hotelschool The Hague naar Airbnb in Nederland.


Concentratie in het Amsterdamse centrum

De activiteiten van Airbnb spelen zich vooral af in het centrale deel van de stad. 64% van de overnachtingen wordt geboekt in vijf wijken: Centrum-West, De Baarsjes & Oud-West, Centrum-Oost, De Pijp en Westerpark. In tegenstelling tot wat Airbnb stelt, verspreiden toeristen zich dus niet door de hele stad.



De gemiddelde prijs voor een overnachting steeg in 2016 met bijna 3% naar 140 euro. Dit is in lijn met de prijsstijging bij hotels. Voor een gedeelde kamer werd fors meer betaald dan het jaar er voor (+35%). Gasten zijn dus bereid om meer voor hun overnachting te betalen, zelfs als ze een kamer moeten delen. Steeds meer Amsterdammers willen profiteren van het succes van Airbnb. Het aantal aangeboden accommodaties verdubbelde tot ruim 32.000. 35% hiervan wordt aangeboden door hosts met meerdere accommodaties. Een teken dat een deel in handen is van professionele verhuur.


"Na de al forse stijging in 2015 zien we dat de populariteit van Airbnb in 2016 nog verder is toegenomen”, zegt Dirk Bakker, Head of EMEA Hotels bij Colliers International. "Omdat de aanwas van hotelkamers achterloopt op de groei van het aantal toeristen, wijken zij nu uit naar alternatieven zoals Airbnb. Een hotelstop zal de toestroom van reizigers naar het centrum van de stad niet tegenhouden. Een belangrijk signaal voor de gemeente en de hotellerie”.


Marktaandeel Rotterdam en Den Haag kan nog veel verder groeien

Den Haag was in 2016 de tweede Airbnb-stad van Nederland. Er werden hier 126.000 overnachtingen geboekt. Rotterdam kwam op de derde plek met 116.000 geboekte overnachtingen. Dit is opvallend aangezien Rotterdam in 2016 13% meer hotelgasten verwelkomde.


Zoals ook in andere grote steden in Europa, overnachten in Rotterdam en Den Haag de meeste gasten in en rond het centrum van de stad. In beide steden werd ruim twee derde van de accommodaties geboekt in de populairste drie wijken. De meeste bezoekers in Den Haag verbleven in het Centrum, Scheveningen en Segbroek. In Rotterdam bestond de top drie uit het Centrum, Delfshaven en Noord.


De gemiddelde prijzen per nacht liggen ver onder die van Amsterdam. In Den Haag betaalden gasten 79 euro per nacht en in Rotterdam 72 euro. Minder dus dan voor een gedeelde kamer in Amsterdam.


Groei blijft aanhouden

In het eerste kwartaal van 2017 heeft de groei verder doorgezet. In Amsterdam werden meer dan 367.000 overnachtingen geboekt. Een stijging van 34% ten opzichte van dezelfde periode in 2016. In Den Haag was de stijging 32% en in Rotterdam 40%. De verwachting is dat 2017 opnieuw een recordjaar wordt voor Airbnb en Rotterdam door de snellere groei Den Haag voorbijstreeft.


Jeroen Oskam, Head of Research bij Hotelschool The Hague, geeft aan dat Rotterdam en Den Haag in de toekomst steeds belangrijker worden voor Airbnb: "De sterke groeicijfers onderstrepen de invloed van het toerisme in deze steden. Omdat in Den Haag en Rotterdam het aantal hotels beperkt is, kan het marktaandeel van Airbnb hier nog veel verder stijgen.”


Over het onderzoek

Colliers International en Hotelschool The Hague doen als enige partij kwantitatief onderzoek naar Airbnb in Europese steden. Dit is het meest complete onderzoek op de Nederlandse markt. Er wordt dagelijks data verzameld in tegenstelling tot andere onderzoeken die momentopnames maken. Voor Amsterdam zijn de gegevens van ruim 30.000 Airbnb "listings” geanalyseerd aan de hand van ruim acht miljoen status updates.


Link: http://blog.hotelschool.nl/industry/market-share-airbnb-netherlands-keeps-rising
Topics:Horeca
Trefwoorden: horeca, deeleconomie, airbnb, hotels

CELTH



||| Nieuws |||

08/07/26
Exclusief voor leden
Máxima opent Amsterdam WorldPride 2026
Koningin Máxima opent zaterdagmiddag 25 juli in het Vondelpark in Amsterdam WorldPride 2026.
08/07/26
Exclusief voor leden
AquaZoo Leeuwarden vernieuwt onderwaterwerelden
AquaZoo Leeuwarden heeft twee aquaria in de binnenruimte volledig vernieuwd. Bezoekers maken hier kennis met de onderwaterwerelden van het Tanganyika-meer en de Mangrove, waarin natuurbehoud, biodiversiteit en educatie centraal staan.
08/07/26
Kabinet verandert financiering mbo
Het kabinet presenteerde op 7 juli haar keuzes voor een andere financiering voor het mbo. In een groot deel van Nederland daalt het aantal mbo-studenten waardoor het onderwijs onder druk staat. Goede mbo-opleidingen zijn van groot belang voor de toeristische sector.
08/07/26
Ralf Benda wordt voorzitter Koninklijke Horeca Nederland
Ralf Benda wordt per 1 september 2026 de nieuwe voorzitter van Koninklijke Horeca Nederland (KHN). Ralf volgt Marijke Vuik op, die na ruim drie jaar voorzitterschap per 1 juli is gestart als voorzitter van MKB-Nederland.
08/07/26
Nieuwe rechten bescherming luchtvaartpassagiers aangenomen in Europees Parlement
De nieuwe EU-regels zorgen voor snellere en eenvoudigere vergoedingsprocedures bij vertragingen en ook zonder extra kosten handbagage meenemen.
08/07/26
Exclusief voor leden
Consumptie stijgt in mei maar minder naar recreatie
Nederlandse Huishoudens hebben in mei 1,8 procent meer geconsumeerd dan in mei 2025, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Maar er is minder geld van die consumptie gegaan naar onder meer horeca en recreatie.
08/07/26
Exclusief voor leden
Zomerserie Leisuretalk
Na de eerste zomerserie keert LeisureTalk ook deze zomer terug met een nieuwe reeks bijzondere gesprekken. Podcastmakers Richard Otten en Merlijn Pietersma trokken de afgelopen maanden opnieuw het land door om ondernemers, bestuurders en vernieuwers uit de recreatiesector te spreken.
08/07/26
51% slaapt slecht tijdens vakantie maar nieuwe plek went wel snel
Lekker slapen tijdens vakantie? Mwaah, dat lukt vaak niet. Uit nieuw onderzoek van Swiss Sense naar het slaapgedrag van Nederlanders blijkt dat maar liefst 51% van de ondervraagden slechter slaapt op vakantie dan in hun vertrouwde omgeving thuis. Maar een nieuwe plek went ook snel.

||| Agenda |||

03/09/26
03/09/26 t/m 03-09-26: Ruimte in de drukte
Het Openbare Ruimte Congres heeft het thema Ruimte in de drukte. Een actueler onderwerp is nauwelijk...
07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
21/10/26 t/m 23-10-26
21/10/26 t/m 23-10-26: Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE)
Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE): Nederland is gastland voor haar 45e jaarlijkse co...