LDA presenteert heel veel inzichten in binnenlandse vakantiegangers

Nederlanders zijn heel tevreden over hun binnenlandse vakantie. Voor 95% voldeed de vakantie aan de verwachtingen en halen we een NPS van 7,9. Interessant is ook het feit dat 85% (zeer) tevreden is over de prijs-kwaliteitverhouding en 87% (zeer) tevreden is over de drukte/rust op de bestemming. Die laatst conclusies weerspreken (gelukkig) de sentimenten en onderbuikgevoelens die veel aandacht krijgen.
Dat blijkt uit het Vakantieonderzoek Plus dat onder de vlag van de Landelijke Data Alliantie is ontwikkeld. Dit onderzoek is een aanvulling op het CBS Vakantieonderzoek. Waar het CBS Vakantieonderzoek vooral inzicht geeft in aantallen en kenmerken, biedt het Plus-onderzoek verdieping in het hoe en waarom achter het binnenlands vakantiegedrag. In het Vakantieonderzoek Plus staat de bestemming van de binnenlandse vakantieganger centraal waardoor zowel op landelijk provinciaal en regionaal niveau inzicht in doelgroepen, keuzes en gedrag kunnen worden verkregen.
Waarom gaan Nederlanders in eigen land op vakantie?
De motieven om voor Nederland als vakantiebestemming te kiezen zijn heel divers. Vaakst genoemd worden ‘mooie natuur’ (38%), ‘rustig en veel ruimte’ (34%) en goed bereikbaar met de auto (33%). Bij het beoordelen van een verblijfsaccommodatie wordt gelet op ‘goede prijs-kwaliteit’ (41%), ‘de ligging en de directe omgeving’ (38%)en de betaalbaarheid (22%). Belangrijke haakjes om voor een bestemming te kiezen zijn de ‘regio en de plaats’ (38%), ‘type accommodatie’ (30%) en de ‘reisafstand/bereikbaarheid (30%). Meeste overwogen bestemmingen bevinden zich in Gelderland (14%), Limburg, Drenthe, Noord-Brabant en Zeeland (elk 9%).
Waar halen Nederlanders informatie?
Voor de reis zijn ‘ervaring/reeds bekend’ (27%), de ‘website van de accommodatieverschaffer’ (25%) en een ‘zoekmachine’ (21%) de belangrijkste informatiebronnen. Op de bestemming gebruiken Nederlanders op zoek naar informatie het vaakst een zoekmachine (33%), hebben er al ervaring mee of zijn er al mee bekend (22%) of gebruiken een informatiewebsite van de streek of regio (14%).
Wat doen Nederlanders op een binnenlandse vakantie?
Meest populaire activiteiten zijn uit eten gaan (47%), wandelen in de natuur (34%) en een bezoek aan stad en/of dorp (32%). Ook is terrasbezoek (29%) en shoppen/winkelen (27%) wordt door veel Nederlanders op vakantie in eigen land ondernomen. Activiteiten op vakantie worden overwegend spontaan ondernomen.
Heel veel inzichten beschikbaar op bestemmingsniveau
"We waren vooral nieuwsgierig waarom Nederlanders in eigen land op vakantie gaan en naar de motieven om voor een bepaalde regio te kiezen”, vertelde Insights Expert Eelco Snip op de LDA Kennisdag. "We wilden ook weten waarom Nederlanders voor een bepaalde accommodatie kiezen en hoe het keuzebeslissingsproces eruitziet voor een binnenlandse vakantie.” Snip vat de kern van het onderzoek het heel mooi samen: "We wilden onder de huid van de binnenlandse vakantieganger kruipen.” Niet uit nieuwsgierigheid: "maar om bestemmingen tools te geven daarop te kunnen sturen.”
Naast een uitgebreide dataset (SPSS) en dashboards is er een toegankelijke Excel-rapportage en zijn er factsheets per provincie ontwikkeld. De Excelrapportage bevat analyses op landelijk, provinciaal, regionaal en lokaal niveau. De factsheets zijn nadrukkelijk gericht op storytelling. "We wilden geen opsomming van grafieken, maar een verhaal dat helpt om inzichten toe te passen,” aldus Snip.
































































