Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 16-09-2024
Auteur: Marc Gerlings

Bieb motor voor veel kleine evenementen en activiteiten

406 duizend activiteiten

Bieb motor voor veel kleine evenementen en activiteiten
Forse groei activiteiten in de bibliotheek.
De bieb blijkt een motor in kleine evenementen in de buurt. Daarmee is het goed voor veel recreatieve activiteiten. In 2023 organiseerden de openbare bibliotheken 32 procent meer activiteiten dan een jaar eerder.

Ook werkten meer mensen bij of voor een bibliotheek, en werden meer boeken uitgeleend. Dat blijkt uit onderzoek van het CBS en de KB, nationale bibliotheek.

In 2023 organiseerden de 133 bibliotheekorganisaties samen bijna 406 duizend activiteiten. In 2022 waren dit er nog 306 duizend. Sinds 2015 neemt het aantal georganiseerde activiteiten door bibliotheken jaarlijks toe, met uitzondering van de coronajaren. Vergeleken met 2019, het jaar voor de coronapandemie, organiseerden de bibliotheken 84 procent meer activiteiten.

Educatie en ontwikkeling

In 2023 was 39 procent van de activiteiten gericht op ‘educatie en ontwikkeling’. Dit betekent dat 158 duizend activiteiten werden georganiseerd op het gebied van onder andere digitale geletterdheid, taalvaardigheid en digitale vaardigheden. In 2022 waren dit er nog ruim 128,5 duizend.

Bibliotheken organiseerden vooral meer activiteiten (+ 59 procent) op het gebied van ‘kennis en informatie’, vergeleken met 2022. Dit zijn bijvoorbeeld bijeenkomsten met thema’s als gezondheid, werk en sollicitatie, financieel en juridische zaken. Ook activiteiten op het gebied van ‘kunst en cultuur’, zoals cursussen en lezingen, exposities, filmvertoningen en theatervoorstellingen zijn de afgelopen jaren steeds meer onderdeel geworden van het bibliotheekaanbod.

Het organiseren van activiteiten is voor openbare bibliotheken een belangrijke manier om invulling te geven aan de bredere maatschappelijke functies uit de bibliotheekwet.

In 2023 waren 3,6 miljoen mensen lid van de bibliotheek. Dat is 5 procent meer dan een jaar eerder. Het is voor het tweede jaar op rij dat het aantal bibliotheekleden toeneemt, zowel onder jongeren en volwassenen. In de jaren voor de coronapandemie daalde het aantal leden juist. In 2023 was bijna twee derde van de leden jonger dan 18 jaar.
Trefwoorden: bibliotheek, evenement, activiteit, recreatie

CELTH



||| Nieuws |||

06/06/25
Exclusief voor leden
Voorbereid op de regels toegankelijkheid websites en apps?
Vanaf 28 juni 2025 gelden regels voor de toegankelijkheid van websites en apps waarop bedrijven producten of diensten aanbieden. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) gaat toezicht houden op de toegankelijkheid van e-handelsdiensten en elektronische communicatiediensten.
06/06/25
Hart van Limburg en Smart-market bundelen krachten voor zorgeloos boeken van toeristische arrangementen
Beleving, gemak en verbinding staan centraal in een nieuwe samenwerking tussen VVV Hart van Limburg en het innovatieve boekingsplatform Smart-market. Samen willen zij het toeristisch aanbod in Midden-Limburg toegankelijker en aantrekkelijker maken voor bezoekers én ondernemers.
05/06/25
Maastricht lanceert vernieuwd online platform: focus op slow travel en hyperpersonalisatie
Maastricht Marketing heeft het vernieuwde online platform www.visitmaastricht.nl gelanceerd. De website is volledig afgestemd op het herijkte stadsmerk uit 2023 en biedt bezoekers én bewoners een gepersonaliseerde en inspirerende manier om Maastricht te ontdekken. De nadruk ligt op slow travel, beleving en gepersonaliseerde content.
28/05/25
Exclusief voor leden
Méribel kiest bureau Hopscotch
Méribel, het hart van het Franse Les 3 Vallées, heeft Hopscotch Tourism Netherlands aa...
26/05/25
Exclusief voor leden
Jelmer Schoolderman brandmanager bij Corendon
Jelmer Schoolderman treedt per 2 juni 2025 in dienst bij Corendon als Brandmanager. In deze rol vers...
26/05/25
Sponsorbestedingen in 2024 weer op het niveau van 2019
AFC Ajax en Rabobank voeren sponsorlijst aan met ruim € 40 miljoen aan sponsorinkomsten.
26/05/25
Exclusief voor leden
In vijf jaar tijd doneert Natuurhuisje 1 miljoen euro aan natuurdoelen
Boekingsplatform Natuurhuisje heeft in totaal sinds juli 2020 € 1.000.000 gedoneerd aan lokale natuurprojecten. Het meest recente project helpt de eigenaren van vakantiehuizen op het boekingsplatform met streekeigen tuinen in Drenthe.
23/05/25
Wat leverde de campagne ‘Noord-Brabant. Dichterbij jou’ op?
Brabant Partners heeft drie jaar lang intensief campagne gevoerd in Nederland en de grensstreken van België en Duitsland, inspelend op de korte reisafstand: ‘Noord-Brabant. Dichterbij jou’. Wat heeft dat opgeleverd?

||| Agenda |||

27/06/25
27/06/25 t/m 27-06-25: Beleidsmakersdag
De Beleidsmakersdag staat zo vlak voor de vakanties in het teken van 'Vooruitwerken em verbinden ric...
27/08/25
27/08/25 t/m 27-08-25: CELTH Industry Day World Leisure Congress
Het World Leisure Congress (WLO) komt na 13 jaar weer terug in Europa en voor het eerst naar Nederla...
22/09/25
22/09/25 t/m 22-09-25: Toerisme Top 2025
De Toerisme Top wordt dit jaar op maandag 22 september in Noord-Holland georganiseerd. Het thema is ...