Geplaatst op: 20-08-2024
Auteur: Ton Vermeulen & Marc Gerlings
NRIT
Publicatie: R&T 2024-3

Samenhang vakantie en vrijetijdsgedrag in 2024

Trendupdates Trendrapport

Samenhang vakantie en vrijetijdsgedrag in 2024
Routegebonden activiteiten zijn overduidelijk heel belangrijk voor de Nederlanders.

Wil je de snel veranderende trends in toerisme bijhouden? Volg de updates online van het Trendrapport. We pakken een paar highlights uit de updates van juni. Na stevig herstel van toerisme in 2023 lijken dit jaar weer records te worden gebroken. En wat doet de Nederlander graag in zijn vrije tijd?

Auteurs: Ton Vermeulen en Marc Gerlings

Nederlanders willen de komende zomer méér op vakantie. Vooral buitenlandse vakanties zijn favoriet met de populairste bestemmingen Spanje, Frankrijk en Italië. De toegenomen kans op extreem weer als gevolg van klimaatverandering beïnvloedt nog nauwelijks de bestemmingskeuze.

Intentie

Zo’n 77% van de Nederlanders wil komende zomer beslist/waarschijnlijk met vakantie gaan. Dat is twee procentpunt meer dan vorig jaar. Er zijn minder twijfelaars en niet-vakantiegangers. Zo’n 10% twijfelt nog en 13% verwacht niet te gaan. Vorig jaar waren dat er voor elk segment 13%. Vooral hoger opgeleiden en jongeren willen er komende zomer op uit trekken (87% respectievelijk 86%).

Bestemming

Van de Nederlanders met plannen voor komende zomer wil ruim 70% naar het buitenland, 23% kiest voor eigen land en 6% heeft nog geen keuze gemaakt tussen eigen land en het buitenland. Het binnenland is wat minder populair in 2023 was nog 25% van plan een zomervakantie in eigen land door te brengen. Spanje (17%), Frankrijk (12%) en Italië (10%) zijn komende zomer de populairste buitenlandse bestemmingen. Een zon/zee/strand-vakantie is het meest in trek (43%); gevolgd door een rondreis (17%).

Na extreem weer afgelopen jaar is het klimaat en het weer een factor om mee rekening te houden in de sector. Maar hoe kijkt de potentiële reiziger naar het weer van zijn zomervakantie?

De meeste Nederlanders houden bij het kiezen van de vakantiebestemming geen rekening met de kans op extreem weer. Zo’n 14% zegt daar enigszins rekening mee te houden en 6% behoorlijk tot veel. Bij de groep die aangeeft rekening te houden met de kans op extreem weer leidt dit vooralsnog niet tot significant andere bestemmingskeuzes.

Ruim 60 miljard euro naar vrijetijdsactiviteiten

Naast de lange zomervakantie blijven Nederlanders fan van recreatie buiten de deur. Landelijke Data Alliantie en NBTC wilden inzicht in het vrijetijdsgedrag. Dat is enorm. Nederlanders maken jaarlijks 2,4 miljard uithuizige vrijetijdsactiviteiten. Daaraan wordt 60,4 miljard euro aan uitgegeven. Wandelen, fietsen en uit eten gaan zijn favoriet.

Het onderzoek

Het onderzoek naar de vakantieplannen van Nederlanders is eind januari, begin februari uitgevoerd onder een steekproef van zo’n 3.000 personen (representatief voor de Nederlandse bevolking van 18 jaar en ouder). Het ging daarbij om vakanties van een week of langer in de komende zomerperiode (1 juni t/m 30 september).

In het Nederlands Vrijetijdsonderzoek (NVTO) is vrijetijdsgedrag van Nederlanders van 18 jaar en ouder op weekbasis een jaar lang (november 2022-november 2023) continu gemeten via onlinepanelonderzoek. Het onderzoek richt zich op uithuizige vrijetijdsactiviteiten met een minimale duur van één uur die met toeristisch/recreatief beleid te beïnvloeden zijn. Daarmee vallen bijvoorbeeld verenigingssporten en hobby’s buiten de scope van dit onderzoek. In totaal zijn in de laatste meting 38 activiteiten opgenomen, waaronder: routegebonden activiteiten (zoals wandelen, fietsen, hardlopen), bestemmingsgebonden activiteiten (zoals museum-, theater-, restaurantbezoek) en een aantal overige activiteiten. Er is één jaarmeting uitgevoerd om de totale participatie aan alle activiteiten te kunnen bepalen. De resultaten zijn gewogen en opgehoogd naar de totale Nederlandse bevolking 18+, zodat een representatief beeld ontstaat van de absolute aantallen activiteiten en aantallen personen die de vrijetijdsactiviteiten beoefenen.

Participatie

De hoogste participatie zien we bij activiteiten als ‘uit eten gaan’ (89%), ‘wandeling’ (79%) en ‘bezoek bar/café/terras (74%). De participatie aan vrijetijdsactiviteiten ligt bij 65-plussers lager (96,5%) dan gemiddeld. Ook mensen met een laag opleidingsniveau hebben een lagere participatiegraad. De meeste vrijetijdsbesteders in Nederland zijn leefstijlgroepen Rustzoekers (25%) en Stijlzoekers (16%).

Activiteiten

In totaal hebben Nederlanders 2,4 miljard vrijetijdsactiviteiten ondernomen. Er zijn ruim 1,2 miljard activiteiten ondernomen in het cluster ‘Routegebonden activiteiten’. Dit is bijna drie keer zo veel als in het op een na grootste cluster ‘Uitgaan’ (424 miljoen activiteiten). Met 180 miljoen activiteiten volgt het cluster ‘Ontspannen’. Iets lager zien we ‘Winkelen voor plezier’ (156 miljoen), ‘Bezoek evenementen’ (135 miljoen) en ‘Cultuur’ (123 miljoen). Onderaan de top 10 staan ‘Bezoek attractie’ (74 miljoen),’Waterrecreatie’ (60 miljoen) en ‘Wellness’ (9 miljoen).

Wandelen is veruit de meest populaire activiteit, met 811 miljoen activiteiten (34% van alle activiteiten). Gevolgd door fietsen (249 miljoen), uit eten gaan (219 miljoen) en bezoek bar/café/terras (192 miljoen). Onderaan vinden we het maken van een tocht met een rondvaartboot of een vaartocht met nog altijd 2 miljoen activiteiten.

Scherp blijven met updates

In de update van het Online Trendrapport ook aandacht voor de bestedingen, het profiel van de vrijetijdsbesteders, het gezelschap waarmee de activiteiten worden ondernomen, het vervoermiddel naar de activiteiten en de vergelijking naar de hoeveelheid activiteiten tussen de provincies. Daarmee ontstaat een goed samenhangend beeld van het recreatiegedrag van de Nederlanders. Onder meer wordt duidelijk, de forse factor van de horeca in het vrijetijdsgedrag. Daarom is een aparte update opgenomen over de groei van de omzet in deze branche. En ook een update over het altijd gevoelige onderwerp ‘toeristenbelasting’.
Wil je de updates blijven volgen, ga dan naar de Store van NRIT: https://www.nritmedia.nl/store/17/

Trefwoorden: trends, vrije tijd, vakanties, leisure

CELTH



||| Nieuws |||

29/05/26
VeluuweAlliantie video over balans in natuur en toerisme
De Veluwe is een van de grootste en meest waardevolle natuurgebieden van Nederland. Het is een destinatie waar ruimte is voor miljoenen bezoekers per jaar. In de nieuwe video van de VeluweAlliantie wordt helder uitgelegd voor welke opgaven dit gebied staat.
29/05/26
Heropening doet muZIEum goed: 26% meer bezoekers
Sinds de heropening op 5 februari ontvangt muZIEum 26% meer bezoekers dan voorheen. Bezoekers uit heel Nederland weten het Nijmeegse ervaringsmuseum te vinden voor een beleving waarin je niet alleen kijkt, maar voelt, luistert en vertrouwt op je andere zintuigen.
29/05/26
ACM beboet prijsopdrijving Ticketveiling.nl
De Autoriteit Consument & Markt (ACM) beboet het bedrijf achter de veilingwebsite Ticketveiling....
28/05/26
Exclusief voor leden
Van baan veranderen? Dan ook vaak wisseling van sector
Werknemers die in Nederland van baan wisselen, stappen daarbij in meer dan de helft van de gevallen ook over naar een geheel andere bedrijfstak. Bij recreatie ligt die mobiliteit hoog.
28/05/26
WK voetbal Oranje én Curaçao in bioscoop
Beleef het WK op het grote doek. Pathé Arena en Pathé Schouwburgplein vertonen wedstrijden Oranje én Curaçao live.
28/05/26
Landschapstriënnale 2026 opent op 9 september
Op woensdag 9 september 2026 gaat de Landschapstriënnale 2026 officieel van start in het Nederlands Watermuseum in Arnhem.
27/05/26
Samenwerking ANWB en MarketingOost in pontjesroutes IJsseldelta
Fietsers kunnen de IJsseldelta vanaf nu op een nieuwe manier ontdekken. Met drie nieuwe ANWB Pontjesroutes én de IJsseldelta Pontjesroute XL worden Kampen, Zwolle, Hasselt en het omliggende rivierenlandschap met elkaar verbonden via dijkwegen, boerenlandweggetjes en veerponten.
27/05/26
Exclusief voor leden
Sydney Schutte stuurt culinaire visie The Gym en College Hotel aan
In september 2026 opent sterrenchef Sidney Schutte zijn nieuwe restaurant in Amsterdam: The Gym by Sidney Schutte. Hier eet je verfijnde gerechten, in een bruisende setting met een eigentijdse kijk op tafelen. Het restaurant huist in een voormalige gymzaal naast The College Hotel Amsterdam, Autograph Collection, en heeft een eigen entree.

||| Agenda |||

08/06/26
08/06/26 t/m 08-06-26: Recreatieve projectontwikkelingen: masterclass voor gemeenten
Recreatieve ontwikkelingen vragen om betere afwegingen: nieuwe masterclass voor gemeenten. Onder lei...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...
18/06/26
18/06/26 t/m 18-06-26: Atlasfestival 2026
Het Atlasfestival 2026 op 18 juni 2026 is in de Stadsgehoorzaal Kampen. Dit jaar staan we stil bij h...
23/06/26
23/06/26 t/m 23-06-26: Vakdag Indoor recreatie en vakantieparken
incl. uitgebreid kennisprogramma & netwerk receptieDinsdag 23 juni 2026Dagrecreatie en verblijfs...