Geplaatst op: 26-06-2024
Auteur: Marc Gerlings

Amsterdam wil krimp Schiphol naar 400.000 vluchten per jaar

Met krimp Schiphol wordt meer woningbouw in gemeente Amsterdam mogelijk

Amsterdam wil krimp Schiphol naar 400.000 vluchten per jaar
Gemeente Amsterdam scherpt zijn standpunt over Schiphol aan en roept op tot serieuze krimp naar maximaal 400.000 vluchten per jaar en een volledige nachtsluiting. Dit zorgt direct voor minder uitstoot en geluidshinder voor de omgeving maar Amsterdam wil hiermee ook meer woningbouw mogelijk maken.

Gemeente Amsterdam wil bijdragen aan een betere balans tussen leefbaarheid voor omwonenden en economie. Daarvoor is er een wensenlijst op tafel gelegd. Daarmee koerst de gemeente aan op meer woningbouw.
  • minder vliegbewegingen, tot maximaal 400.000 per jaar
  • een volledige nachtsluiting van Schiphol tussen 23.00 uur en 07.00 uur
  • privéjets weren
  • korte vluchten vervangen door internationale treinen
  • onderzoeken van het huidige baangebruik van de luchthaven

De vermindering van het aantal vliegbewegingen zorgt direct voor minder geluidshinder, slaapverstoring en uitstoot. Bovendien maakt de vermindering van geluidshinder rondom Schiphol meer woningbouw mogelijk. 

De maatregelen die het kabinet heeft vastgesteld om de geluidshinder terug te dringen, moeten zo snel mogelijk worden vastgelegd in een gewijzigd Luchthavenverkeersbesluit (LVB) dat wordt gehandhaafd. Zo worden de rechten van omwonenden beschermd, ook buiten de vastgestelde geluidscontouren, en opereert Schiphol weer binnen de wet, stelt de gemeente.

Tegelijkertijd wil Amsterdam meer duurzaamheid. 'Hoe meer mensen per trein tussen Europese steden reizen, in plaats van met het vliegtuig, hoe beter het is voor het klimaat en de leefomgeving. Maar omdat er geen btw of accijns zit op vliegtickets, is vliegen relatief goedkoop in vergelijking met andere vervoermiddelen zoals de trein. Amsterdam is groot voorstander van het stoppen met korte vluchten die ook per trein kunnen worden afgelegd. Daarvoor is wel een verbetering van de spoorverbinding tussen Nederland en andere Europese landen nodig. Ook staat Amsterdam op het standpunt dat er een eerlijke prijs voor vliegen moet komen.' 
Trefwoorden: Amsterdam, Schiphol, vliegen, duurzaamheid, krimp

CELTH



||| Nieuws |||

23/12/25
Horeca in 2026: Gematigde groei, bij stijgende prijzen
De vooruitzichten voor de Nederlandse horeca in 2026 zijn voorzichtig positief. Consumenten geven naar verwachting iets meer uit dankzij een verbeterde koopkracht, maar uitbundige groei blijft uit. ING Research voorspelt een volumegroei van circa 1% voor de sector bij een gemiddelde prijsstijging van 4%. Het lage consumentenvertrouwen en zorgen over hoge prijzen temperen de bestedingen.
22/12/25
Tien reistrends voor 2026
De wereld van toerisme verandert razendsnel. Reizigers zoeken niet alleen bestemmingen, maar ook vrijheid, comfort, betekenis, rust en authenticiteit. NBTC presenteert in de Trendpublicatie 2026 tien trends die de komende jaren richting geven aan de Nederlandse toeristische sector. Ontdek de 10 trends.
22/12/25
Mauritshuis introduceert €4-ticket en verbreekt bezoekersrecord
Het Mauritshuis in Den Haag sluit 2025 af met een historisch hoog aantal bezoekers én kondigt een opvallende nieuwe maatregel aan. Vanaf 1 januari 2026 kunnen bezoekers het museum dagelijks na 16.00 uur binnen voor slechts €4. Met deze stap wil het Mauritshuis kunst toegankelijker maken voor iedereen.
19/12/25
Van plan een roadtrip te maken? Denk ook aan deze praktische zaken
Een roadtrip voelt altijd als een klein avontuur dat je zelf vormgeeft. De vrijheid om te stoppen waar je maar wilt geeft een gevoel dat geen andere reis kan evenaren. Toch begint die ontspannen vibe al bij de voorbereiding. Een kaart vol leuke plekken, een globale route, een playlist die mee kan tot aan de horizon.
18/12/25
Toerisme en recreatie spelen structurele rol in de leefbaarheid
In december heeft Destinatie Nederland een zienswijze ingediend op de Ontwerp Nota Ruimte. Toerisme en recreatie spelen een structurele rol en daar is ruimte voor nodig.
18/12/25
Musea trokken 32 miljoen bezoeken in 2024
Nederlandse musea trokken in 2024 bijna 32 miljoen bezoeken, evenveel als een jaar eerder. Dat zijn er 2 miljoen minder dan in pré-coronajaar 2019. Ook buitenlandse toeristen gaan iets minder (-2%) naar een museum.
18/12/25
Alumni get-together opleidingen tourism management op vakdag
Het is inmiddels een mooie traditie geworden om de vakdag van de Vakantiebeurs te starten met een le...
17/12/25
Exclusief voor leden
Laser en gezellige lampjes maken Bright Nights
Stap in een oase vol met licht, kleur, sneeuw en muziek. Het ideale kerstuitje voor het hele gezin met meer dan 40 attracties én verrassend entertainment, meldt attractiepark Walibi over de Bright Nights.

||| Agenda |||

07/01/26 t/m 08-01-26
07/01/26 t/m 08-01-26: Travel Trade Days 2026
De Travel Trade Days zijn kennis- en netwerkdagen voor de professionele reisbranche in de Benelux. G...
08/01/26 t/m 11-01-26
08/01/26 t/m 11-01-26: Vakantiebeurs 2026 - De wereld aan je voeten
De wereld ligt aan je voeten op Vakantiebeurs. Proef nieuwe smaken, ontmoet reizigers met bijzondere...
27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live
Op 12 februari 2026 vindt het gloednieuwe event Dagrecreatie Live plaats in Evenementenhal Gorinchem...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...