Geplaatst op: 08-01-2024
Auteur: Marc Gerlings

Zorgen om daling aantal horecabedrijven in 2024

Zorgen om daling aantal horecabedrijven in 2024
Vuik: zorgen om stijgend aantal stoppende bedrijven begin 2024.
Na jaren van groei is er voor het eerst een daling in het aantal horecabedrijven. Het is een kleine daling van enkele duizenden bedrijven maar brancheorganisatie KHN ziet dat er nog meer bedrijven stoppen. KHN-voorzitter Marijke Vuik: "We maken ons zorgen om de daling van het aantal ondernemingen omdat het vaak op stoppers gaat en dat is niet meteen zichtbaar in de cijfers over faillissementen.”

Het aantal horecabedrijven is volgens de opgave van KHN 44.389 (bijna 48.000 in 2022). Dit betekent voor het eerst een daling sinds 2015. Dit werd gepresenteerd in de KHN-persconferentie vooraf aan de opening van de vakbeurs Horecava 2024 in de RAI. In de tweede helft van 2023 werd de daling vooral zichtbaar, begin 2024 lijkt een stabilisatie er aan te komen. Vuik: "Het lijkt erop dat er een nieuwe balans komt.”

Voor ondernemers is het een lastige tijd. De inflatie blijft hoog, naar verwachting tussen de 2,9 en 4% in 2024. De energieprijs is wel gestabiliseerd maar een grote post is meegestegen in de inflatie en dat zijn de huurcontracten. Veel horecaondernemers kregen een huurverhoging in 2023 van 10% of meer. Samen met de gestegen personeelskosten (minimumloon steeg met 9,5%) zorgt dat voor een fors lagere marge. Vuik: "Bedrijven noteren 7 tot 9% rendement maar daarmee is de marge gemiddeld 2% gedaald in vergelijking met 2022.”  Lees verder >>>
Dit artikel is exclusief voor leden van het NRIT Media Vrijetijdsplatform.
Het complete artikel lezen? Log dan in of word lid.
E-mailadres:
Wachtwoord:

Wachtwoord vergeten? - Lid of abonnee en nog niet geregistreerd?

Geen lid van het NRIT Media Vrijetijdsplatform? Word hier lid

 Proeflidmaatschap
NRIT Media Vrijetijdsplatform
Jaarlidmaatschap
NRIT Media Vrijetijdsplatform
Bedrijfslidmaatschap
NRIT Media Vrijetijdsplatform

Stopt automatisch
Compleet individueel
lidmaatschap
Compleet bedrijfs-lidmaatschap
Lidmaatschap NRIT Media Vrijetijdsplatform90 dagen365 dagen365 dagen
Onbeperkt digitaal toegang tot alle content Kennisbank
Nieuwsbrief NRIT Actueel
Recreatie & Toerisme
Vrijetijdstudies
Toegang zonder inloggen
€ 45,-
€ 165,75 per jaarVanaf € 331,50 per jaar
Probeer nu
Bestel nu
Bestel nu
Trefwoorden: horeca, trends, 2023, onderzoek, arbeidsmarkt, innovatie

CELTH



||| Nieuws |||

29/05/26
VeluuweAlliantie video over balans in natuur en toerisme
De Veluwe is een van de grootste en meest waardevolle natuurgebieden van Nederland. Het is een destinatie waar ruimte is voor miljoenen bezoekers per jaar. In de nieuwe video van de VeluweAlliantie wordt helder uitgelegd voor welke opgaven dit gebied staat.
29/05/26
Heropening doet muZIEum goed: 26% meer bezoekers
Sinds de heropening op 5 februari ontvangt muZIEum 26% meer bezoekers dan voorheen. Bezoekers uit heel Nederland weten het Nijmeegse ervaringsmuseum te vinden voor een beleving waarin je niet alleen kijkt, maar voelt, luistert en vertrouwt op je andere zintuigen.
29/05/26
ACM beboet prijsopdrijving Ticketveiling.nl
De Autoriteit Consument & Markt (ACM) beboet het bedrijf achter de veilingwebsite Ticketveiling....
28/05/26
Exclusief voor leden
Van baan veranderen? Dan ook vaak wisseling van sector
Werknemers die in Nederland van baan wisselen, stappen daarbij in meer dan de helft van de gevallen ook over naar een geheel andere bedrijfstak. Bij recreatie ligt die mobiliteit hoog.
28/05/26
WK voetbal Oranje én Curaçao in bioscoop
Beleef het WK op het grote doek. Pathé Arena en Pathé Schouwburgplein vertonen wedstrijden Oranje én Curaçao live.
28/05/26
Landschapstriënnale 2026 opent op 9 september
Op woensdag 9 september 2026 gaat de Landschapstriënnale 2026 officieel van start in het Nederlands Watermuseum in Arnhem.
27/05/26
Samenwerking ANWB en MarketingOost in pontjesroutes IJsseldelta
Fietsers kunnen de IJsseldelta vanaf nu op een nieuwe manier ontdekken. Met drie nieuwe ANWB Pontjesroutes én de IJsseldelta Pontjesroute XL worden Kampen, Zwolle, Hasselt en het omliggende rivierenlandschap met elkaar verbonden via dijkwegen, boerenlandweggetjes en veerponten.
27/05/26
Exclusief voor leden
Sydney Schutte stuurt culinaire visie The Gym en College Hotel aan
In september 2026 opent sterrenchef Sidney Schutte zijn nieuwe restaurant in Amsterdam: The Gym by Sidney Schutte. Hier eet je verfijnde gerechten, in een bruisende setting met een eigentijdse kijk op tafelen. Het restaurant huist in een voormalige gymzaal naast The College Hotel Amsterdam, Autograph Collection, en heeft een eigen entree.

||| Agenda |||

08/06/26
08/06/26 t/m 08-06-26: Recreatieve projectontwikkelingen: masterclass voor gemeenten
Recreatieve ontwikkelingen vragen om betere afwegingen: nieuwe masterclass voor gemeenten. Onder lei...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...
18/06/26
18/06/26 t/m 18-06-26: Atlasfestival 2026
Het Atlasfestival 2026 op 18 juni 2026 is in de Stadsgehoorzaal Kampen. Dit jaar staan we stil bij h...
23/06/26
23/06/26 t/m 23-06-26: Vakdag Indoor recreatie en vakantieparken
incl. uitgebreid kennisprogramma & netwerk receptieDinsdag 23 juni 2026Dagrecreatie en verblijfs...