Geplaatst op: 15-11-2021
Auteur: Marc Gerlings

Reacties op korte lockdown - Horeca ziet eigen vermogen verder slinken

Reacties op korte lockdown - Horeca ziet eigen vermogen verder slinken
Korte lockdown raakt horeca en evenementen hard.
Brancheorganisatie KHN is ontevreden over de korte lockdown en vraagt om financiële compensatie. "Het kabinet wil het snel stijgende aantal coronabesmettingen onder andere tegengaan door de sluitingstijd in de horeca aan te passen naar 20 uur mét een placeringsplicht, terwijl maar 2,9% van het aantal besmettingen is te herleiden naar de horeca." 

"Er is voor de horeca absoluut géén sprake van een milde lockdown. Er gold in de horeca immers al een sluitingstijd van 00.00 uur en een verplichting om coronatoegangsbewijzen te controleren. De grens is voor veel horecaondernemers overschreden; de reserves zijn op, er is te weinig geld om te investeren en onvoldoende omzet om betalingsachterstanden in te lopen. Het effect van deze nieuwe maatregelen komt daar nog eens bovenop want het laatste kwartaal is met deze aankondiging nu al verloren. Het is onbegrijpelijk en onverteerbaar dat het kabinet telkens aan de ‘horecaknop’ draait, terwijl daar het probleem niet ligt. Zolang er restricties gelden en bijkomen, eist Koninklijke Horeca Nederland (KHN) een nieuw compensatiepakket."
 

Personeelsprobleem wordt vergroot

De huidige situatie zorgt op een dieper niveau namelijk voor een tweede crisis. Vanwege de grote onzekerheid de afgelopen 20 maanden is het personeelstekort in de branche al enorm. Maar door de nieuwe maatregelen zullen ondernemers het zich niet kunnen permitteren om alle medewerkers in dienst te houden. Het falende kabinetsbeleid zorgt ook bij veel medewerkers voor grote onzekerheden en leidt tot het maken van andere keuzes. Als er op termijn weer voluit ondernomen mag worden, dan zijn de mensen er wellicht niet meer en komt de verdiencapaciteit in het geding. 
 

Gevolgen zijn desastreus

KHN-voorzitter Robèr Willemsen: "Horecaondernemers hebben zo’n 6 miljard euro aan eigen vermogen ingeleverd en met aanvullende maatregelen loopt dit nog verder op. De maatregelen van deze zogenaamde ‘milde lockdown’ zijn desastreus en wat ons betreft onacceptabel. Het kan niet anders dan dat er een nieuw compensatiepakket van 100% komt. Dergelijk hard ingrijpen door de overheid is géén ondernemersrisico.”

Evenementenbranche: grens van betamelijkheid en mogelijkheid

De Alliantie van Evenementenbouwers: "De branche die als voorloper mee is gaan denken en de Fieldlab Evenementen heeft opgezet;
Waar is aangetoond dat en hoe juist doorgewerkt kan worden op veilige en gezonde wijze;
Zodat we juist met testen een voldoende veilige omgeving creëren;
Want zoals blijkt uit het BCO (bron- en contactonderzoek) komen de voorspellingen van Fieldlab Evenementen uit dankzij het coronatoegangsbewijs en de professionaliteit van de branche;
De branche die flexibel kan en wil meeveren met maatregelen maar die nu tegen de grenzen van betamelijkheid en mogelijkheid aan zit."

Sport vraagt om steun voor infrastructuur

Publiek is niet meer toegestaan bij trainingen en wedstrijden in de amateur- en de professionele sport, in de sportkantines en op het buitenterras gelden vaste zitplaatsen en de horecavoorzieningen van sportaccommodaties moeten vanaf 20.00 uur 's avonds dicht. Dat zijn de aanvullende maatregelen die het demissionaire kabinet vrijdagavond in de strijd tegen de verspreiding van het coronavirus voor de sport heeft aangekondigd. Daarnaast geld het  advies om voor en na het sporten 1,5 meter afstand te houden, ook op plekken waar geen coronatoegangsbewijs verplicht is. De maatregelen gingen zaterdag 13 november om 18.00 uur in.

Marc van den Tweel, algemeen directeur NOC*NSF vraagt de overheid om steun: "Steun van gemeenten en de landelijke overheid is essentieel bij het incasseren van deze zoveelste klap voor de unieke sportinfrastructuur die wij in Nederland in de afgelopen meer dan honderd jaar hebben opgebouwd. Ik vertrouw er op dat de aangekondigde steunpakketten snel komen en direct effectief worden. Velen in de sport maken zich terecht zorgen over de grote risico’s die de sportsector bedreigen, niet alleen voor de korte termijn maar juist ook voor de toekomst.”

Musea blijven open maar vrezen minder gasten

"Als Museumvereniging blijven we in Den Haag benadrukken dat musea (als doorstroomlocatie) in een eerder stadium hebben bewezen een veilige plek te zijn. Gelukkig is naar dat pleidooi, voor het openhouden van onze sector, vooralsnog geluisterd. Toch heeft deze gedeeltelijke lockdown ook invloed op musea; de verwachting is dat de bezoekcijfers als gevolg van de gedeeltelijke lockdown en gepaarde voorzichtigheid bij het publiek verder teruglopen. Met andere woorden: de museumdeuren zijn open voor een kleiner publiek, terwijl de kosten doorlopen. We pleiten daarom bij de minister voor extra noodsteun. En ook het zogenaamde herstelplan voor na de coronapandemie blijft hoog op de agenda." 

Theaters beperkt tot 1250

Door strikte handhaving op het coronatoegangsbewijs en naleving van de protocollen zijn theaters geen bron van besmettingen geweest, ook niet bij volledige capaciteit, meldt brancheorganisatie van de theaters VSCD.

"Het is dan ook jammer dat er een maximum van 1250 personen per ruimte geldt. Toch heerst over het algemeen tevredenheid. De kaartverkoop gaat gewoon door, er hoeven geen voorstellingen geannuleerd te worden en het publiek wordt niet teleurgesteld. Juist nu bewijzen theaters hun maatschappelijke rol en zorgen zij voor ontspanning in een moeilijke tijd."

CELTH



||| Nieuws |||

01/06/26
Kasteelruïne Ter Elst weer open voor bezoek
Op 31 mei heropenden Stichting Kempens Landschap en het lokaal bestuur van Duffel de kasteelruïne Ter Elst. Na een intensief restauratietraject krijgt het historische kasteel een nieuwe invulling als publieke belevingsplek.
01/06/26
Johan van de Gronden voorzitter Natuurmonumenten
Johan van de Gronden is benoemd tot nieuwe voorzitter van Natuurmonumenten. De ledenraad stemde op 30 mei in met deze benoeming. Van de Gronden neemt het voorzitterschap over van Jeroen Dijsselbloem, die na ruim zeven jaar vertrekt.
01/06/26
Exclusief voor leden
Leisurelands laat met Sportfestival locatie Veluwe aan Zee zien
Zondag 28 juni staat Leisurelands locatie Veluwe aan Zee in het teken van sport, strand en gezelligheid. Het recreatiebedrijf wil aan het publiek duidelijk maken dat je bij deze locatie heel veel sporten gratis kunt doen, het hele jaar door.
01/06/26
Oranjekoorts neemt toe vooral met gepersonaliseerde promotieproducten
Drukbedrijf ziet een stijgende vraag naar gepersonaliseerd WK-drukwerk, zoals speelschema’s met logo, spandoeken, vlaggen, raamstickers en horeca-uitingen. Vooral personalisatie valt dit jaar op: meer bedrijven laten hun WK-materialen aanpassen met een eigen logo, slogan of huisstijl.
29/05/26
VeluuweAlliantie video over balans in natuur en toerisme
De Veluwe is een van de grootste en meest waardevolle natuurgebieden van Nederland. Het is een destinatie waar ruimte is voor miljoenen bezoekers per jaar. In de nieuwe video van de VeluweAlliantie wordt helder uitgelegd voor welke opgaven dit gebied staat.
29/05/26
Heropening doet muZIEum goed: 26% meer bezoekers
Sinds de heropening op 5 februari ontvangt muZIEum 26% meer bezoekers dan voorheen. Bezoekers uit heel Nederland weten het Nijmeegse ervaringsmuseum te vinden voor een beleving waarin je niet alleen kijkt, maar voelt, luistert en vertrouwt op je andere zintuigen.
29/05/26
ACM beboet prijsopdrijving Ticketveiling.nl
De Autoriteit Consument & Markt (ACM) beboet het bedrijf achter de veilingwebsite Ticketveiling....
28/05/26
Exclusief voor leden
Van baan veranderen? Dan ook vaak wisseling van sector
Werknemers die in Nederland van baan wisselen, stappen daarbij in meer dan de helft van de gevallen ook over naar een geheel andere bedrijfstak. Bij recreatie ligt die mobiliteit hoog.

||| Agenda |||

08/06/26
08/06/26 t/m 08-06-26: Recreatieve projectontwikkelingen: masterclass voor gemeenten
Recreatieve ontwikkelingen vragen om betere afwegingen: nieuwe masterclass voor gemeenten. Onder lei...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...
18/06/26
18/06/26 t/m 18-06-26: Atlasfestival 2026
Het Atlasfestival 2026 op 18 juni 2026 is in de Stadsgehoorzaal Kampen. Dit jaar staan we stil bij h...
23/06/26
23/06/26 t/m 23-06-26: Vakdag Indoor recreatie en vakantieparken
incl. uitgebreid kennisprogramma & netwerk receptieDinsdag 23 juni 2026Dagrecreatie en verblijfs...