Geplaatst op: 01-06-2026
Auteur: Marc Gerlings

Kasteelruïne Ter Elst weer open voor bezoek

Kasteelruïne Ter Elst weer open voor bezoek
Kasteelruïne Ter Elst is weer toegankelijk. Foto: Kempens Landschap.
Op 31 mei heropenden Stichting Kempens Landschap en het lokaal bestuur van Duffel de kasteelruïne Ter Elst. Na een intensief restauratietraject krijgt het historische kasteel een nieuwe invulling als publieke belevingsplek. 

Na maanden van hard werken werd de kasteelruïne Ter Elst in Vlaanderen  opnieuw tot leven gewekt. In de middag vond het officiële openingsmoment plaats, gevolgd door een publieksprogramma met animatie en beleving voor jong en oud. Die bewuste keuze voor een volksfeest onderstreept waar het project om draait: erfgoed opnieuw verankeren in de gemeenschap. De feestelijke heropening lokte zo’n duizend bezoekers naar de site.

De kasteelruïne, waarvan de oorsprong teruggaat tot de middeleeuwen, is al decennialang een begrip in Duffel. "Toen de site in 2013 om veiligheidsredenen moest sluiten, verdween ook een geliefde plek voor evenementen en samenkomsten”, vertelt burgemeester Sofie Joosen. "Dankzij de expertise en knowhow van Stichting Kempens Landschap is de kasteelruïne vandaag klaar voor een tweede leven. Met respect voor de historische structuren werd de ruïne toekomstgericht gerestaureerd en ingericht als toegankelijke en multifunctionele belevingssite.”

"Veiligheid, toegankelijkheid en innovatie”

De ruïne is gerestaureerd met respect voor de historische structuren en werd ingericht als toegankelijke en multifunctionele belevingssite. Stichting Kempens Landschap coördineerde het restauratietraject van a tot z. Dat nam bijna twee jaar in beslag. "We hebben bewust ingezet op drie fundamenten: veiligheid, toegankelijkheid en innovatie”, aldus gedeputeerde Jan De Haes, voorzitter van Stichting Kempens Landschap. "De ruïne werd zorgvuldig gestabiliseerd zodat ze opnieuw duurzaam beleefbaar is, terwijl een nieuwe wandelbrug bezoekers op een veilige manier naar de site leidt. Tegelijk kozen we voor een vooruitstrevende restauratieaanpak, met technieken zoals hardcapping, enzymatische reiniging en vogelvriendelijk glas. Zo blijft het historische karakter bewaard, met oog voor hedendaagse noden.”

Ook het binnenplein werd heraangelegd met aandacht voor het verleden: via subtiele patronen in de bestrating worden de contouren van het verdwenen kasteel opnieuw zichtbaar gemaakt voor bezoekers. "Met deze restauratie geven we niet alleen een historisch monument terug aan de Duffelaars, maar maken we ook ruimte voor ontmoeting, beleving en nieuwe verhalen,” zegt Kristoff Van Genechten, schepen van Cultuur en Erfgoed.

Stevige investering

De restauratie van Ter Elst is het resultaat van een nauwe samenwerking tussen Stichting Kempens Landschap en het lokaal bestuur Duffel. In totaal werd ruim 3,1 miljoen euro geïnvesteerd in het project. Het agentschap Onroerend Erfgoed en Platteland Plus (provincie Antwerpen en Vlaamse Landmaatschappij) ondersteunden de restauratie met respectievelijk 489.000 euro en 130.000 euro.
Trefwoorden: kasteel, ruïne, erfgoed, bezoek, recreatie, evenementen, beleid

CELTH



||| Nieuws |||

21/09/26
Veel interesse voor Corendon cruise actie
Zeven dagen lang testen of een cruisevakantie bij je past? Dat idee spreekt veel Nederlanders aan. In nog geen drie weken ontving touroperator Corendon maar liefst 50.000 unieke aanmeldingen voor de actie ‘Proefslapers gezocht’.
21/09/26
Exclusief voor leden
45% geïnteresseerd in lokale keuken tijdens vakantie
Uit recent onderzoek (1) van Airbnb blijkt dat voor bijna de helft van de Nederlanders (45%) de lokale keuken een belangrijke reden is om te reizen.
21/09/26
Exclusief voor leden
2026 topzomer vakantieparken met meerdere boekingstrends
Steeds meer Nederlanders boeken hun vakantiepark pas kort voor vertrek. Dat blijkt uit een analyse van de boekingsdata van BungalowSpecials over Nederlandse boekingen in juli en augustus 2026 ten opzichte van dezelfde periode twee jaar eerder.
18/09/26
Exclusief voor leden
Structureel meer flexwerk in evenementen
LVM Agency, een hospitality- en recruitmentbureau uit Nederland, reageert op cijfers die het CBS in juni publiceerde. Die cijfers laten zien dat het aantal jonge oproep- en invalkrachten in Nederland opnieuw is gestegen. Volgens LVM Agency past die groei bij een structurele verschuiving in de horeca- en evenementenbranche.
18/09/26
Exclusief voor leden
Dekkers en Cycle Center openen gezamenlijke vestiging in Valkenburg
Dekkers Tweewielers en Cycle Center hebben op vrijdag 11 september officieel hun nieuwe gezamenlijke vestiging op het Par’Course-terrein in Valkenburg geopend. Fietsen en toerisme is een belangrijke schakel in hun verdienmodel.
18/09/26
Gedeeltelijk groen licht voor GoVolta
De ACM heeft op aanvraag van spoorbedrijf NS een economisch evenwichtstoets (EET) uitgevoerd voor de nieuwe treindiensten van GoVolta Exploitation B.V. Dit betreft diensten van Den Haag Centraal naar Luxemburg en Straatsburg v.v., Den Haag Centraal naar Keulen v.v. en Amsterdam Centraal naar Parijs over de hogesnelheidslijn v.v. ACM ziet geen bezwaar tegen deze verbindingen.
18/09/26
Exclusief voor leden
Van klederdracht tot lounges: Lufthansa in stijl Oktoberfest
Het Oktoberfest is in Nederland groot maar in Duitsland een icoon onder de evenementen. Dit inspireerde Lufthansa om de crews in de vliegtuigen in traditionele outfit te steken en de lounges in stijl aan te kleden.
17/09/26
Hoe krijg je je team mee in de verduurzaming van je organisatie?
Veel toerisme- en recreatieondernemers weten wat er moet veranderen. Minder plastic, meer duurzame mobiliteit, een andere manier van werken met seizoenspersoneel. De strategie is vaak helder — maar de praktijk weerbarstig. Want hoe zorg je dat je medewerkers niet alleen de nieuwe koers kennen, maar er ook écht in meegaan?

||| Agenda |||

21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
22/09/26
22/09/26 t/m 22-09-26: TravDay
TravDay 22 september in De Rijtuigenloods in Amersfoort.Na een geweldige 10e editie in het voorjaar,...
27/09/26
27/09/26 t/m 02-10-26: Eurovelo
Van 30 september tot en met 2 oktober 2026 ontvangen Royal Dutch Jaarbeurs, provincie Utrecht, gemee...
30/09/26
30/09/26 t/m 04-10-26: Kampeer & Caravan Jaarbeurs 2026
30 september – 4 oktober 2026 | UtrechtOf je nu op zoek bent naar een nieuwe camper, caravan, vouw...
02/10/26
02/10/26 t/m 02-10-26: Netwerkdag Gastvrij Gelderland
Gastvrij Gelderland nodigt ondernemers, gemeenten, evenementenorganisaties en andere partners van ha...