Geplaatst op: 17-03-2020
Auteur: Ton Vermeulen
PleisureWorld NRIT

Kabinet steunt bedrijfsleven en werknemers met 10 tot 20 miljard euro

Kabinet steunt bedrijfsleven en werknemers met 10 tot 20 miljard euro
Afbeelding van Nattanan Kanchanaprat via Pixabay

Het kabinet heeft vandaag acht verschillende maatregelen genomen om de economische impact van de coronacrisis te beperken. Meest in het oog springende maatregelen zijn de nieuwe vereenvoudigde regeling voor arbeidstijdverkorting, 4.000 euro voor bedrijven die moeten sluiten, inkomenssteun voor bedrijven en het verzoek aan gemeenten om de inning van toeristenbelasting te staken. Ondernemers kunnen met een eenvoudige procedure ook uitstel van betaling aan de Belastingdienst vragen.


Volgens minister Wiebes van Economische Zaken en Klimaat staat de volksgezondheid op nummer 1 maar hebben de maatregelen ook grote gevolgen voor de economie: "We presenteren nu een omvangrijk noodpakket voor banen en economie voor alle bedrijven en zzp-ers.” Het noodpakket is geen statisch geheel en wordt in nauw contact met de brancheorganisaties, sociale partners en banken doorlopend aangepast aan de situatie. "De steunmaatregelen die dit kabinet neemt, moeten wegvallende omzet bij bedrijven compenseren”, zei Wiebes.


4.000 euro voor elke getroffen ondernemer

Voor ondernemers die hun bedrijf hebben moeten sluiten had Wiebes op de persconferentie een leuke verrassing. Zij krijgen een directe tegemoetkoming van 4.000 euro die ze bij een noodloket kunnen aanvragen. In de mededeling van het kabinet zijn deze harde euro’s weer wat minder zeker omdat de regeling nog moet worden voorgelegd aan de Europese Commissie voor de beoordeling op (geoorloofde) staatssteun. Mooi is wel dat er voor sterk getroffen sectoren zoals horeca en reisbranche een extra compensatieregeling komt. Zeker omdat deze sectoren gemiste inkomsten niet kunnen inhalen wanneer de crisis achter de rug is.


Uitbreiding en versoepeling kredieten

Ondernemingen die problemen ondervinden bij het verkrijgen van bankleningen en bankgaranties kunnen gebruik maken van de Garantie Ondernemersfinanciering-regeling (GO). Het kabinet stelt voor het garantieplafond van de GO te verhogen van 400 miljoen naar 1,5 miljard euro.


Kleine ondernemers die een krediet hebben bij Qredits wordt voor zes maandenuitstel van aflossing aangeboden en wordt de rente verlaagd naar 2%. Het kabinet ondersteunt Qredits voor deze maatregel met maximaal 6 miljoen euro.


Inning toeristenbelasting staken

Het kabinet gaat in overleg met de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) over de mogelijkheid om (voorlopige) lokale aanslagen aan ondernemers stop te zetten en al opgelegde aanslagen aan bedrijven in te trekken. Het gaat hierbij in het bijzonder om de toeristenbelasting. Ook is het Rijk met de cultuursector in overleg om te kunnen aansluiten bij generieke maatregelen en eventuele verbijzondering indien dat nodig is.


Nieuwe regeling voor werktijdverkorting

Volgens minister Koolmees van Sociale Zaken en Werkgelegenheid zijn de maatregelen een reddingsboei: "We laten u in deze moeilijke tijden niet in de steek”, hield hij Nederland voor.


De huidige maatregel voor de werktijdverkorting is nu al door 78 duizend bedrijven aangevraagd. Deze regeling is volgens Koolmees te complex en wordt vervangen door de Tijdelijke Noodmaatregel Overbrugging voor Werkbehoud (NOW). Bedrijven die de oude regeling hebben aangevraagd worden automatisch naar de nieuwe omgezet.


Een ondernemer die omzetverlies verwacht (minimaal 20%) kan bij het UWV voor een periode van drie maanden een tegemoetkoming in de loonkosten aanvragen (maximaal 90% van de loonsom, afhankelijk van het omzetverlies). Dat geldt ook voor werknemers met een 0-urencontract en flexwerkers. UWV zal een voorschot verstrekken van 80% van de gevraagde tegemoetkoming. Hierdoor kunnen bedrijven hun personeel blijven doorbetalen. Voorwaarde is dat er geen personeel ontslagen mag worden om bedrijfseconomische redenen in de subsidieperiode en de salarissen worden betaald. Ondernemers kunnen de tegemoetkoming aanvragen voor een omzetdaling vanaf 1 maart.


Inkomenszekerheid zzp-ers

Koolmees had ook aan de zzp-ers gedacht. Zij kunnen via een versnelde versoepelde regeling voor drie maanden een aanvulling voor levensonderhoud krijgen. Hun inkomen wordt dan aangevuld tot het sociale minimum. Voorwaarden rond inkomen van partner en vermogen spelen geen reden. Ook de gebruikelijke levensvatbaarheidstoets wordt niet toegepast. ZZP-ers kunnen met deze regeling ook tegen een verlaagd rentepercentage geld lenen voor bedrijfskapitaal.


Uitzonderlijke tijden vragen om uitzonderlijke maatregelen

Minister Hoekstra van Financiën zei dat het kabinet alles op alles zet en de komende drie maanden miljarden euro’s inzet om bedrijven overeind te houden en daarmee banen te behouden: "Uitzonderlijke tijden vragen om uitzonderlijke maatregelen.” Aan de steun is geen maximum verbonden maar Hoekstra verwacht dat het dit kwartaal tussen de 10 en 20 miljard euro gaat kosten.


Zijn ministerie geeft alle ondernemers de mogelijkheid tot uitstel van betaling van belastingen voor een periode van 3 maanden. De aanvraag is eenvoudig en de invordering stopt per direct. Het geld voor zowel inkomstenbelasting als vennootschapsbelasting, omzetbelasting en loonbelasting. De invorderingsrente gaat van 4% naar bijna 0%

Link: https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/coronavirus-covid-19/nieuws/2020/03/17/coronavirus-kabinet-neemt-pakket-nieuwe-maatregelen-voor-banen-en-economie
Trefwoorden: ondernemen, corona, leningen, kredieten, crisis, beleid

CELTH



||| Nieuws |||

13/06/25
Vliegtickets en prijzen overnachtingen vakantieparken drukken inflatie
De inflatie is gedaald van 4,1 in april naar 3,3 procent in mei van dit jaar, meldt CBS. Bijzonder i...
13/06/25
ABN AMRO presenteert Bourgondische Lunchindex 2025
Nederlanders lunchen snel en efficiënt, Belgen nemen de tijd voor contact en culinaire beleving. Dat blijkt uit het nieuwe rapport van ABN AMRO, getiteld 'Lunchcultuur in de Lage Landen: kansen voor een Bourgondische lunchrevolutie'. De bank onderzocht de lunchbestedingen in Nederland en België en ziet grote verschillen die economische kansen bieden voor horeca, toerisme en grensoverschrijdende samenwerking.
13/06/25
Nederlanders besteden miljarden aan dagattracties
De afgelopen drie jaar gaven Nederlanders ruim €3,1 miljard uit aan bezoeken aan attractieparken en dierentuinen. Dat blijkt uit de Nationale Benchmark Attractieparken en Dierentuinen van onderzoeksbureau Multiscope, gebaseerd op een enquête onder meer dan 4.100 Nederlanders.
13/06/25
Exclusief voor leden
Meer aanlegmogelijkheden voor recreatievaart in Laag-Holland
Er komen 26 zogenaamde ‘landvasten’ in de regio Laag-Holland. Dit zijn openbare aanlegsteigers. In de Purmerringvaart is onlangs de eerste geplaatst, speciaal bedoeld voor de kleine recreatievaart. Deze zogenoemde ‘landvast’ is geschikt voor sloepen, fluisterboten en in sommige gevallen ook voor kano’s en SUP’s.
13/06/25
Exclusief voor leden
Albron en Hutten gaan samen verder als Hai
Albron en Hutten hebben vandaag hun nieuwe gezamenlijke organisatienaam bekendgemaakt: Hai – Hutten Albron Impactmakers. De naam symboliseert de gelijkwaardige samenwerking tussen beide bedrijven en hun gedeelde ambitie om maatschappelijke impact te vergroten. Albron en Hutten blijven als losse merken actief in de cateringmarkt.
13/06/25
Corendon en Prijsvrij Vakanties/D-reizen hervatten samenwerking
Corendon en de reisplatformen Prijsvrij Vakanties en D-reizen slaan opnieuw de handen ineen. Vanaf nu is het volledige reisaanbod van Corendon – inclusief de labels By June, Stip Reizen en GOfun – weer beschikbaar via de websites van Prijsvrij en D-reizen, evenals in de fysieke winkels van D-reizen.
12/06/25
Exclusief voor leden
Texel krijgt betere kustbescherming
Noord-Holland kiest voor 4 maatregelen die de zuidwestkust van Texel beschermen tegen hoogwater, de natuur versterken en ruimte geven aan recreatie.
12/06/25
Regionale stakingen NS vrijdag 13 juni
Als gevolg van een regionale staking, rijden op vrijdag 13 juni geen NS-treinen in grote delen van Noord- en Zuid-Nederland. Deze staking heeft mogelijk ook impact op reizigers in de rest van Nederland.

||| Agenda |||

19/06/25
19/06/25 t/m 19-06-25: Online kennisevent: Ruimte voor recreatie, maar hoe dan?
Nederland staat voor complexe opgaven die een zware druk leggen op de ruimte, de natuur en budgetten...
24/06/25
24/06/25 t/m 24-06-25: Vakbeurs Vakantiehuis van de Toekomst
Het kennisplatform 'Vakantiehuis van de Toekomst' organiseert op dinsdag 24 juni 2025 de vakbeurs 'V...
25/06/25
25/06/25 t/m 25-06-25: Vakbeurs Family Entertainment Centers
Pleisureworld organiseert op woensdag 25 juni 2025 de Vakbeurs Family Entertainment Centers op ...
27/06/25
27/06/25 t/m 27-06-25: Beleidsmakersdag
De Beleidsmakersdag staat zo vlak voor de vakanties in het teken van 'Vooruitwerken em verbinden ric...
27/08/25
27/08/25 t/m 27-08-25: CELTH Industry Day World Leisure Congress
Het World Leisure Congress (WLO) komt na 13 jaar weer terug in Europa en voor het eerst naar Nederla...