Geplaatst op: 02-04-2015
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT Media

KHN wil andere pensioenregeling

KHN wil andere pensioenregeling

De pensioenregeling in de horeca is vanwege de vele flexibele arbeid met weinig contracturen niet meer van deze tijd. KHN heeft samen met andere vergelijkbare branches vier pensioenmogelijkheden laten onderzoeken. De Argumentenfabriek die het onderzoek heeft uitgevoerd trekt geen conclusies maar heeft voor verplicht opbouwen, individuele vermogensopbouw, een nationaal spaarfonds en een vastgelegd spaardoel de argumenten in kaart gebracht. Daarmee wil KHN de discussie over een nieuw pensioenstelsel voor branches met veel flexibele arbeid aanwakkeren.


KHN heeft met de samenwerkende partners uit het bedrijfsleven het rapport ‘Flexibel omgaan met pensioen’ aangeboden aan Brigitte van der Burg, voorzitter van de Tweede Kamercommissie Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW). De horecabranche kent veel flexibele en mobiele werknemers en dit aantal blijft groeien. KHN, de schoonmaakbranche (OSB), detailhandel (RND) en de uitzendbranche (ABU, NBBU) wakkeren met het rapport de discussie aan om te komen tot betere pensioenen voor de werknemers.


Aanleiding pensioenonderzoek
Doordat veel flexibele werknemers weinig contracturen werken en vaak van baan wisselen, is het opgebouwde pensioen laag en zijn de administratiekosten voor de pensioenen hoog. Ook moeten medewerkers als zij in een keer het pensioen laten uitbetalen, hier veel belasting over betalen. In de horeca werken veel werknemers met korte, kleine contracten. Zij wisselen ook veel tussen bedrijven en sectoren en hebben vaak een beperkt inkomen. Zo ligt het gemiddeld aantal contracturen per week in de horeca met 19 uren onder het landelijk gemiddelde van 27 uur. Terwijl in Nederland een kwart van alle werknemers een flexibel contract heeft, is dit in de horeca tweederde van alle werknemers.

Voor medewerkers in de schoonmaakbranche, de detailhandel en de uitzendbranche geldt ongeveer hetzelfde. In totaal werken in deze branches én de horeca ruim twee miljoen mensen die vaak van baan wisselen. De pensioenfondsen in deze sectoren hebben 3,4 miljoen deelnemers. Maar wat zien we? Driekwart hiervan is 'slaper' en bouwt bij het fonds geen pensioen meer op. Daarnaast moeten medewerkers, die hun pensioen later in één keer afkopen, hier veel belasting over betalen. Kortom: de opgebouwde pensioenen zijn relatief laag terwijl de uitvoeringskosten relatief hoog zijn en de opbrengst voor de deelnemer matig.


Maatschappelijke discussie
De Argumentenfabriek, uitvoerder van het onderzoek, trekt geen conclusies, maar heeft de keuzemogelijkheden in kaart gebracht en beargumenteerd: deze vormen een goede basis om verder te praten met achterbannen, besturen van pensioenfondsen en vakbonden. Daarnaast kan de positie van de groep flexibele werknemers ook worden meegenomen in de landelijke discussie over pensioenherzieningen. Daarvoor zijn in het rapport argumentenkaarten opgenomen voor verplicht opbouwen, individuele vermogensopbouw, een nationaal spaarfonds en een vastgelegd spaardoel.
Link: http://www.abu.nl/yourpassage/flexibel-omgaan-met-pensioen/index.html#
Topics:Horeca
Trefwoorden: arbeidsmarkt, pensioenen, horeca

CELTH



||| Nieuws |||

23/12/25
Horeca in 2026: Gematigde groei, bij stijgende prijzen
De vooruitzichten voor de Nederlandse horeca in 2026 zijn voorzichtig positief. Consumenten geven naar verwachting iets meer uit dankzij een verbeterde koopkracht, maar uitbundige groei blijft uit. ING Research voorspelt een volumegroei van circa 1% voor de sector bij een gemiddelde prijsstijging van 4%. Het lage consumentenvertrouwen en zorgen over hoge prijzen temperen de bestedingen.
22/12/25
Tien reistrends voor 2026
De wereld van toerisme verandert razendsnel. Reizigers zoeken niet alleen bestemmingen, maar ook vrijheid, comfort, betekenis, rust en authenticiteit. NBTC presenteert in de Trendpublicatie 2026 tien trends die de komende jaren richting geven aan de Nederlandse toeristische sector. Ontdek de 10 trends.
22/12/25
Mauritshuis introduceert €4-ticket en verbreekt bezoekersrecord
Het Mauritshuis in Den Haag sluit 2025 af met een historisch hoog aantal bezoekers én kondigt een opvallende nieuwe maatregel aan. Vanaf 1 januari 2026 kunnen bezoekers het museum dagelijks na 16.00 uur binnen voor slechts €4. Met deze stap wil het Mauritshuis kunst toegankelijker maken voor iedereen.
19/12/25
Van plan een roadtrip te maken? Denk ook aan deze praktische zaken
Een roadtrip voelt altijd als een klein avontuur dat je zelf vormgeeft. De vrijheid om te stoppen waar je maar wilt geeft een gevoel dat geen andere reis kan evenaren. Toch begint die ontspannen vibe al bij de voorbereiding. Een kaart vol leuke plekken, een globale route, een playlist die mee kan tot aan de horizon.
18/12/25
Toerisme en recreatie spelen structurele rol in de leefbaarheid
In december heeft Destinatie Nederland een zienswijze ingediend op de Ontwerp Nota Ruimte. Toerisme en recreatie spelen een structurele rol en daar is ruimte voor nodig.
18/12/25
Musea trokken 32 miljoen bezoeken in 2024
Nederlandse musea trokken in 2024 bijna 32 miljoen bezoeken, evenveel als een jaar eerder. Dat zijn er 2 miljoen minder dan in pré-coronajaar 2019. Ook buitenlandse toeristen gaan iets minder (-2%) naar een museum.
18/12/25
Alumni get-together opleidingen tourism management op vakdag
Het is inmiddels een mooie traditie geworden om de vakdag van de Vakantiebeurs te starten met een le...
17/12/25
Exclusief voor leden
Laser en gezellige lampjes maken Bright Nights
Stap in een oase vol met licht, kleur, sneeuw en muziek. Het ideale kerstuitje voor het hele gezin met meer dan 40 attracties én verrassend entertainment, meldt attractiepark Walibi over de Bright Nights.

||| Agenda |||

07/01/26 t/m 08-01-26
07/01/26 t/m 08-01-26: Travel Trade Days 2026
De Travel Trade Days zijn kennis- en netwerkdagen voor de professionele reisbranche in de Benelux. G...
08/01/26 t/m 11-01-26
08/01/26 t/m 11-01-26: Vakantiebeurs 2026 - De wereld aan je voeten
De wereld ligt aan je voeten op Vakantiebeurs. Proef nieuwe smaken, ontmoet reizigers met bijzondere...
27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live
Op 12 februari 2026 vindt het gloednieuwe event Dagrecreatie Live plaats in Evenementenhal Gorinchem...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...