Geplaatst op: 09-09-2014
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT Media

Broeikasgassen bereiken recordhoogte

Broeikasgassen bereiken recordhoogte

De broeikasgassen hebben in 2013 een recordhoogte bereikt. Dat werd vooral veroorzaakt door een toename van kooldioxide (CO2). Dat heeft het Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) vandaag bekend gemaakt. Deze organisatie roept dan ook op tot een gecoördineerde wereldwijde aanpak van de ‘verwoestende’ klimaatverandering.


Sinds 1984 zijn de CO2-emissies nog nooit zo snel gestegen als in de periode 2012-2031. Die snelle stijging werd veroorzaakt door toenemende uitstoot en het beperktere vermogen van de aarde om CO2 op te nemen. In 2013 was de concentratie van CO2 142% hoger dan in de pre-industriële samenleving van 1750.


Geen twijfel over wetenschappelijke basis

"Ons klimaat is zonder enige twijfel aan het veranderen en wordt het weer extremer”, zegt WMO Secretary-General Michel Jarraud in een verklaring. "Dat is het gevolg van menselijk handelen zoals het verbranden van fossiele brandstoffen.”


Het is vijf voor twaalf

Uit het onderzoek van de WMO blijkt overduidelijk dat de concentratie kooldioxide in de atmosfeer scherp stijgt. "We moeten deze trend keren door de uitstoot van CO2 te verminderen”, stelt Jarraud die tegelijkertijd een duidelijke waarschuwing uitspreekt: "Het is vijf voor twaalf.” Volgens Jarraud hebben we de kennis en de middelen om de stijging van de temperatuur binnen de twee graden te houden: "Daarmee geven we onze planeet en onze kinderen en kleinkinderen een toekomst.” Onwetendheid kan in de optiek van Jarraud geen excuus meer zijn om geen actie te ondernemen.


In het nieuwste Trendrapport toerisme, recreatie en vrije tijd dat vorige week is verschenen een uitgebreid hoofdstuk over trends in duurzaam ondernemen. Hieronder alvast de conclusie van de auteurs:


In dit hoofdstuk is een poging gedaan ondernemers hulp te bieden bij het toewerken naar een bedrijfsvoering die toekomstbestendig is, doordat zij op de noden en wensen van zowel bedrijf, medewerkers, klanten als milieu en maatschappij ingaan. De mogelijkheden daartoe zijn divers, soms makkelijk (maar lang niet altijd) en zullen vaak een omdenken vergen. De ontwikkelingen en veranderingen in de reisbranche in 2013 maken eens te meer duidelijk dat bijvoorbeeld een touroperator sowieso niet meer van een vast model, met name qua bestemmingen, uit kan gaan. Een duurzaam toeristisch ondernemer die dit als kans ziet zal beter op schommelingen in de markt, de maatschappij en het milieu voorbereid zijn. Daarbij helpt het wellicht om te onthouden dat gastheerschap en duurzaamheid niet een tegenstelling hoeven te zijn; de combinatie van beide biedt juist kansen voor nieuwe, toekomstbestendige businessmodellen.


Last but not least moet de link met toeristisch en gastvrijheidsonderwijs gelegd worden. Als duurzaam ondernemen de toekomst heeft, is het essentieel dat de huidige generatie toerisme- en hospitalitystudenten hier rijkelijk kennis mee maakt. Potentiële gevolgen voor mens en milieu, MVO/DTO en duurzaam gastheerschap zouden in elke opleiding standaard onderwezen moeten worden. Daarnaast zouden hogescholen en universiteiten naar het eigen beleid kunnen kijken: doen wij zelf wel voldoende aan MVO, moeten onze studenten wel zo ver weg op excursie, is ons personeel voldoende in MVO/DTO geschoold, et cetera. Studenten zijn immers net toeristen: zij komen bij hun instituut ook in een nieuwe omgeving en staan dus ook open voor nieuwe belevenissen, impulsen en ervaringen. Het katalysatoreffect van positieve ervaringen met duurzaamheid tijdens de opleiding zou weleens heel groot kunnen zijn.

Link: https://www.wmo.int/pages/mediacentre/press_releases/pr_1002_en.html
Trefwoorden: duurzaam toerisme, broeikasgassen, co2

CELTH



||| Nieuws |||

13/05/26
Exclusief voor leden
Kompas stapt in reis- en festivalmarkt
Kompas Publishing heeft op 12 mei reisplatform Reisjunk overgenomen. Op 1 mei nam de uitgeverij het op evenementen gerichte Festival Fans over. Jaarlijks trekt het festival platform rond de 5 miljoen bezoekers.
13/05/26
5 redenen waarom Ibiza zo populair is onder vakantiegangers
Ibiza is al jarenlang een geliefde vakantiebestemming. Ieder jaar reizen duizenden vakantiegangers af naar het Spaanse eiland voor een welverdiende vakantie. Maar waarom is Ibiza toch zo populair en waarom hoort deze bestemming absoluut op jouw vakantielijstje? Wij zetten hieronder vijf redenen op een rij!
13/05/26
DelfSail gastevenement voor Tall Ships Races 2029
DelfSail is geselecteerd als een van de gaststeden voor The Tall Ships Races 2029. Sail Training International (STI) heeft vandaag het parcours voor deze prestigieuze internationale race bekendgemaakt.
13/05/26
Aantal verdrinkingen daalt licht
Het afgelopen jaar zijn in Nederland 100 inwoners omgekomen door accidentele verdrinking. Dat zijn er 13 minder dan een jaar eerder. De recreatiesector is altijd waakzaam als het om recreatie in en rondom water gaat.
12/05/26
Lufthansa koopt twintig Airbus A350-900
De Raad van Commissarissen van Deutsche Lufthansa AG heeft tijdens haar vergadering gister de bestelling van in totaal 20 nieuwe lAirbus vliegtuigen goedgekeurd. De Raad van Bestuur had eerder al besloten om tien Airbus A350-900's en tien Boeing 787-9's te bestellen.
12/05/26
Exclusief voor leden
LeadingCampings maakt inspirerend boek
De 48 LeadingCampings maakten in aanloop naar het kampeerseizoen van 2026 een inspirerend koffietafelboek Northern Escapes.
12/05/26
Exclusief voor leden
Jaarbeurs verandert naam naar Royal Dutch Jaarbeurs
De Jaarbeurs in Utrecht gaat ook Nederland wat bekender maken nu het de naam verandert naar Royal Dutch Jaarbeurs. De groeiende internationale activiteiten zorgden voor de naamwissel.
12/05/26
Japanse herstellende reismarkt naar Europa
De European Tourism Association (ETOA) organiseerde recent een webinar waarin specialisten de ontwikkelingen op de Japanse markt voor toerisme naar Europa bespraken.

||| Agenda |||

19/05/26
19/05/26 t/m 19-05-26: Kennistafel 6: FEC uitje op vakantie
Van vakantiepark naar leisure-hub met een verhoogde gastbeleving dinsdag 19 mei 2026 Vakan...
26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
28/05/26
28/05/26 t/m 28-05-26: LDA Kennisdag 2026 - Verhalen vertellen met data
Hoe vertaal je complexe data en analyses naar een begrijpelijk, overtuigend verhaal en maak je daarm...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...