Geplaatst op: 14-10-2025
Auteur: Marc Gerlings

Wie wint Museumprijs 2025?

Wie wint Museumprijs 2025?
Bakkerijmuseum De Oude Bakkerij, Drents Museum of NEMO Science Museum?
Drie musea maken kans op de VriendenLoterij Museumprijs 2025: Bakkerijmuseum De Oude Bakkerij, Drents Museum en NEMO Science Museum. Het publiek mag tot en met 31 oktober stemmen.

Dit jaar staat de prijs in het teken van het thema ‘multisensorisch museum’: musea die bezoekers niet alleen laten kijken, maar hen meerdere zintuigen tegelijk laten ervaren, zoals horen, voelen, ruiken en soms zelfs proeven. 

Het museum met de meeste stemmen wint € 100.000; de andere twee genomineerden ontvangen ieder één euro per uitgebrachte stem. Het winnende museum wordt bekendgemaakt in de week van 10 november 2025.  

De prijs wordt jaarlijks uitgereikt door het Cultuurfonds en de VriendenLoterij, in samenwerking met de Museumvereniging. Vorig jaar ging de hoofdprijs naar het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem. Met het prijzengeld heeft het museum een centrale ontmoetingsplek gecreëerd voor erfgoedbeoefenaars, én om nieuwe groepen kennis te laten maken met tradities.

Bakkerijmuseum De Oude Bakkerij

Het museum laat bezoekers zien, ruiken, luisteren en proeven wat er in een bakkerij gebeurt. "Het is niet verwonderlijk dat in een museum dat draait om het bakkerswezen meerdere zintuigen geprikkeld worden. Daarnaast is het ook overduidelijk dat dit museum er voor iedereen wil zijn. De intrinsieke motivatie om een meerstemmig verhaal te vertellen maakt diepe indruk,” aldus de jury.

Drents Museum

Het Drents Museum presenteert zijn vaste collectie met de nieuwe presentatie Labyrinthia op een interactieve en zintuiglijke manier. "Er is in Nederland geen ander museum dat de vaste collectie zo uitgesproken multisensorisch presenteert. Het museum experimenteert, durft risico’s te nemen en is voorbeeldstellend voor de sector,” aldus de jury. 

NEMO Science Museum

NEMO Science Museum nodigt jong en oud uit om zelf wetenschap te ontdekken en complexe onderwerpen te begrijpen. "Multisensorisch leren zit in het DNA van het museum. NEMO richt zich volledig op het ervaren en beoefenen van alle aspecten van wetenschap en weet complexe onderwerpen op een heldere manier uit te leggen,” aldus de jury.  

De jury van de VriendenLoterij Museumprijs staat onder voorzitterschap van?Willem Bijleveld, voormalig directeur Scheepvaartmuseum en Nederlands Openluchtmuseum. De overige jury bestaat uit Dr. Fanny Wonu Veys, curator Oceanië Wereldmuseum en hoogleraar Universiteit Leiden, Marc de Beyer, directeur Teylers Museum, Aspha Bijnaar, onderzoeker en directeur EducatieStudio, Brigitte Bloksma, directeur Museum van Bommel van Dam en Amito Haarhuis, directeur Nederlands Openluchtmuseum Arnhem.
Trefwoorden: museum, prijs

CELTH



||| Nieuws |||

22/04/26
Rotterdams nooit geopende pretpark geveild
Het voormalige Attractiepark Rotterdam - Rivoli, ontwikkeld door ondernemer Henny van der Most, is verkocht via een openbare veiling.
22/04/26
Amsterdam City Walk vindt nieuwe co-sponsor
Herzog Medical verbindt zich als nieuwe partner aan de Amsterdam City Walk.
22/04/26
Consumentenvertrouwen duikt naar beneden
Het vertrouwen van consumenten verslechtert in april 2026 fors verder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het consumentenvertrouwen gaat van -30 in maart naar -44 in april. Dat is de op een na grootste daling sinds het begin van de statistiek in april 1986.
21/04/26
Martin Hendriks directeur van museum Cuypershuis
Martin Hendriks is benoemd tot directeur van museum Cuypershuis (Roermond). Hij is per 1 april 2026 gestart en gaat de verdere ontwikkeling van het museum aansturen. De benoeming is een volgende stap in de nieuwe koers ‘Vooruit met Cuypers’.
21/04/26
Exclusief voor leden
Bezoeker kiest zekerheid in bekende attracties
Nederlanders bezoeken steeds vaker attractieparken en dierentuinen. Tegelijk is er duidelijk verschil tussen aanbieders. Vooral grote namen zoals de Efteling, Artis en Diergaarde Blijdorp hebben een hoge bezoekfrequentie, terwijl andere dagattracties duidelijk achterblijven. Dit blijkt uit de Nationale Benchmark Attractieparken en Dierentuinen, een grootschalig onderzoek van Multiscope onder ruim 4.000 Nederlanders.
21/04/26
Exclusief voor leden
Zwitserse Laax kiest nieuw Nederlands pr- en marketingbureau
Bureau AVIAREPS, gaat een samenwerking aan met het Zwitserse ski- en outdoorresort Laax. Lynnette Hartsink, General Manager AVIAREPS Benelux, meldt dat het partnerschap gericht is op de Nederlandse en Belgische reisbranche.
21/04/26
2025: hoogste groei arbeidsproductiviteit in twintig jaar
De Nederlandse economie groeide in 2025 met 1,8 procent. Er werd in totaal 0,6 procent minder uren gewerkt, zodat de arbeidsproductiviteit 2,4 procent hoger was dan een jaar eerder. Onder meer door stijgende uitgaven aan recreatie.
20/04/26
Exclusief voor leden
Reizen samenstellen met AI via touroperator VakantieDiscounter
Dé VakantieDiscounter is als eerste Nederlandse pakketreisaanbieder beschikbaar als app binnen ChatGPT. Door het eigen aanbod te integreren in het populaire AI-platform, speelt dé VakantieDiscounter in op veranderend zoek- en oriëntatiegedrag van consumenten.

||| Agenda |||

19/05/26
19/05/26 t/m 19-05-26: Kennistafel 6: FEC uitje op vakantie
Van vakantiepark naar leisure-hub met een verhoogde gastbeleving dinsdag 19 mei 2026 Vakan...
26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
28/05/26
28/05/26 t/m 28-05-26: LDA Kennisdag 2026 - Verhalen vertellen met data
Hoe vertaal je complexe data en analyses naar een begrijpelijk, overtuigend verhaal en maak je daarm...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...