Geplaatst op: 05-06-2025
Auteur: Marc Gerlings

European Running Championships 2029 in Utrecht

European Running Championships 2029 in Utrecht
Utrecht ontvangt de European Running Championships in 2029. Foto: European Athletics / Golazo
Op World Running Day (4 juni) kwam mooi nieuws van European Athletics naar buiten. Utrecht wordt gastheer van de derde editie van de Europese Kampioenschappen Hardlopen, die in mei 2029 plaatsvinden.

De eerste editie in Brussel-Leuven op 12 en 13 april van dit jaar was een  succes. Zo'n 180.000 toeschouwers juichten de 28.500 deelnemers toe die deelnamen aan 10 km, halve marathon en marathon, achter topsporters zoals viervoudig Europees kampioen Nadia Battocletti en meervoudig Europees medaillewinnaar Yann Schrub.

De volgende editie vindt plaats in de Servische hoofdstad Belgrado op 17 en 18 april 2027 en twee jaar later is het Domstad Utrecht gastheer.

Rijke hardloophistorie

Utrecht heeft een rijke historie in het organiseren van hardloopevenementen. Naast de Utrecht Marathon is Utrecht ook de thuisbasis van de Singelloop Utrecht, het oudste hardloopevenement op de weg van Nederland.
Het evenement is een unieke kans voor recreatieve hardlopers om deel te nemen aan een EK. Europese topsporters, die strijden om de EK-medailles, en recreatieve hardlopers die strijden om medailles in de landenranglijst, lopen samen.

In 2029 wordt het evenement georganiseerd door Golazo Events, de organisator van de Utrecht Marathon, in samenwerking met de Nederlandse Atletiekunie en de gemeente Utrecht.

"Nederland draait om hardlopen"

De voorzitter van de Europese Atletiekfederatie, Dobromir Karamarinov, zei: "Utrecht en Nederland zijn geselecteerd om de derde editie van de Europese Kampioenschappen Hardlopen in 2029 te organiseren om één simpele reden: Nederland draait om hardlopen!"

"Of het nu gaat om een ??marathon, halve marathon of de 10 km, we zien mensen verliefd worden op hardlopen en we verwachten dat de gemeente Utrecht de Europese hoofdstad van de hardloopsport wordt voor dit evenement. De Utrecht Marathon transformeert zich tot de Europese Kampioenschappen Hardlopen met de ambitie om in 2029 40.000 hardlopers uit heel Europa te ontvangen."
Christian Milz, CEO van European Athletics: "De succesvolle lancering van de Europese Kampioenschappen Hardlopen in Brussel-Leuven dit jaar heeft een winnend format aangetoond voor zowel massa-deelnemers als topsporters. Onze aangesloten federaties en hardlooporganisatoren in heel Europa erkennen het potentieel van dit nieuwe Europese Atletiekevenement.
"Met Belgrado als locatie in 2027 en Utrecht in 2029, hebben we twee prestigieuze locaties om naar uit te kijken en zien we een toekomst op lange termijn voor dit evenement als een viering van atletiek en hardlopen voor heel Europa - een ware kans om met kampioenen te hardlopen."

Wilbert Lek, Managing Director van Golazo Events: "We zijn er enorm trots op dat we in 2029 de Europese Kampioenschappen Hardlopen mogen organiseren. Voor één keer wordt de Utrecht Marathon omgetoverd tot de Europese Kampioenschappen Hardlopen! Dit past perfect bij onze ambitie om zoveel mogelijk mensen in beweging te krijgen en internationale topsport te combineren met maatschappelijke impact. We willen Europa laten zien hoe fantastisch de provincie Utrecht is als hardloopomgeving, met het Utrecht Science Park als centrum van de sport!"

Pieke de Zwart, algemeen directeur van de Nederlandse Atletiekunie: "Na de zeer succesvolle Europese Kampioenschappen Indoor Atletiek in Apeldoorn eerder dit jaar, zijn we meer dan ooit vastbesloten om meer internationale topevenementen naar Nederland te halen. We zijn er dan ook enorm trots op dat we in 2029 de Europese Kampioenschappen Hardlopen in Utrecht mogen organiseren. Dit unieke internationale hardloopevenement verenigt topsporters en recreatieve hardlopers en sluit perfect aan bij onze missie om mensen verantwoord te laten bewegen – en te houden – terwijl we ernaar streven de meest actieve natie ter wereld te worden."

Eva Oosters, sportwethouder van de gemeente Utrecht, voegde eraan toe: "Utrecht is al jaren een echte hardloopstad, met geweldige evenementen zoals de Singelloop en de Utrecht Marathon. Ik ben er trots op dat we in 2029 het EK Hardlopen naar onze stad halen.
Trefwoorden: Utrecht, citymarketing, sport, hardlopen, beleid, evenement, toerisme

CELTH



||| Nieuws |||

10/09/26
Exclusief voor leden
Bestuurlijk maatwerk helpt gebiedsontwikkeling landgoed
De provincie Noord-Brabant past in haar Omgevingsverordening de grenzen aan van het bebouwd gebied bij Beek en Donk. Daarmee kan maatwerk worden toegepast en een belangrijke volgende stap worden gezet in de uitvoering van de gebiedsontwikkeling rond Landgoed Eyckenlust en Beek en Donk Oost.
10/09/26
Padel spelen: een overzicht van de belangrijkste regels en tips voor de leisure-sector
Padel is een strategisch waardevolle toevoeging voor leisure-ondernemers en hospitality-locaties die de gastervaring willen versterken. De sport combineert sociale interactie met laagdrempelige toegankelijkheid en past uitstekend binnen de trend van actieve recreatie. Dit maakt padel een effectieve manier om gasten langer te binden en hun verblijf aantrekkelijker te maken.
10/09/26
Achterhoek kiest voor toeristische beleeflaag
In de Achterhoek werken inwoners, ondernemers en organisaties samen aan het ontwikkelen van betere routes en een sterkere beleving van de regio. Een bredere beleeflaag moet meer waarde opleveren. Hoe doen de dmo, de provincie en de gemeenten dat?
09/09/26
Europa kiest voor een breuk met het oude groeimodel in toerisme: Van bezoekersrecords naar waardecreatie
Eurocommissaris Apóstolos Tzitzikóstas (Duurzaam Vervoer en Toerisme) heeft tijdens de WadNext-conferentie op Ameland de contouren geschetst van de nieuwe Europese toerismestrategie die de Europese Commissie deze herfst presenteert. In een videoboodschap aan de deelnemers benadrukte hij dat groei in bezoekersaantallen niet langer de maatstaf voor succes mag zijn.
09/09/26
Tikibad voor een dag omgetoverd tot Paqualand
Afgelopen zondag 6 september werd het Tikibad op Duinrell omgetoverd tot Paqualand. Het Tikibad stond volledig in het teken van de feestelijke lancering van het nieuwe boek 'De avonturen van Rutger, Thomas en Paco – Het Waterpark'. De exclusieve boeklancering was alleen toegankelijk voor prijswinnaars.
08/09/26
Schiermonnikoog haalt platina, drie andere Waddeneilanden pakken goud bij Quality Coast Awards 2026
Tijdens de WadNext-conferentie zijn dit jaar de Quality Coast Awards uitgereikt aan de vier Nederlandse Waddeneilanden. Schiermonnikoog ging naar huis met het felbegeerde platina certificaat, terwijl Ameland, Terschelling en Vlieland alle drie goud in de wacht sleepten. De prijzen werden overhandigd door Albert Salman, medeoprichter van Green Destinations, de organisatie achter het programma.
08/09/26
Exclusief voor leden
Women in travel finalisten bekend
Women in Travel CIC maakte de finalisten bekend van de IWTTF Awards 2026. De winnaars worden op 16 september, voor het eerst buiten Londen uitgereikt, in Utrecht.
07/09/26
Hackathon: indoorsurfbaan voor Groningen en Wandelbox Noord-Nederland
Hackathon barst van creatieve ideeën voor recreatie en toerisme: gaan we over tien jaar massaal naar de indoorsurfbaan in Noord-Nederland?

||| Agenda |||

14/09/26
14/09/26 t/m 14-09-26: Perspectief 2040: validatiewebinar
Perspectief 2040 krijgt steeds meer vorm. Maar voordat we de volgende stap zetten, wil NBTC toetsen ...
18/09/26
18/09/26 t/m 18-09-26: Kennisdag Waterlinies
Deze nazomer organiseren de Alliantie Zuiderwaterlinie, de Vereniging Nederlandse Vestingsteden, de ...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
22/09/26
22/09/26 t/m 22-09-26: TravDay
TravDay 22 september in De Rijtuigenloods in Amersfoort.Na een geweldige 10e editie in het voorjaar,...
27/09/26
27/09/26 t/m 02-10-26: Eurovelo
Van 30 september tot en met 2 oktober 2026 ontvangen Royal Dutch Jaarbeurs, provincie Utrecht, gemee...