Geplaatst op: 24-10-2024
Auteur: Esther Peperkamp
Breda University of Applied Sciences
Publicatie: VTS 2024-2

Redactioneel bij Vrijetijdstudies 2024-2

Redactioneel bij Vrijetijdstudies 2024-2

Het zijn roerige tijden. De vrijetijdssector wacht met spanning af wat het regeerakkoord nu werkelijk gaat brengen. De aangekondigde verhoging van de btw voor kunst en cultuur voorspelt weinig goeds voor de toch al geplaagde sector. En dat terwijl de waarde van vrije tijd en het belang van inclusiviteit van vrije tijd zo belangrijk wordt geacht. Op het gebied van sport benadrukken Hugo van der Poel in Het Oog en Koen Breedveld in Naar meer betekenis van sport nog maar eens het belang van sport. Tevens in dit nummer deel 2 van De sociale waarde van vrije tijd van mijn eigen hand.


Ook de komst van AI schept nieuwe uitdagingen. Wat zijn de implicaties van de introductie van AI? Betekent het dat iedereen een kunstenaar of schrijver kan zijn zonder de technische vaardigheden te bezitten? Of zal onze creativiteit beperkt zijn tot het geven van een prompt? En wat betekent het voor het (voort)bestaan van ons werk? Zoals iemand – de quote wordt toegeschreven aan Joanna Maciejewska- op X opmerkte: "I want AI to do my laundry and dishes so that I can do art and writing, not for AI to do my art and writing so that I can do my laundry and dishes”. Adriaan van Liempt en Marenna van Reijsen gaan in op de vraag "of AI de hoop en angst voor een vrijetijdsamenleving nieuw leven kan inblazen”.


En terwijl Nederlanders massaal op vakantie gaan, breekt de toerismesector zich het hoofd hoe het streven naar een duurzamere sector gerealiseerd kan worden. Waar enkele jaren geleden slechts oogluikend naar duurzaamheid gekeken werd, staat het inmiddels buiten kijf dat er iets moet gebeuren. In Toerisme in een veranderend landschap vatten Ton Vermeulen en ondergetekende discussies samen van diverse themadagen en conferenties.


Op de Nederlandse hogescholen krijgt praktijkgericht onderzoek een impuls met een eigen doctoraatsprogramma. De professional doctorate (PD) is het ontbrekende sluitstuk op de bacherlor/masterstructuur zoals die in het verleden in het hbo is ingevoerd. Leisure, Tourism & Hospitality is een van de zeven domeinen waar de pilot van start is gegaan. Jos van der Sterren en Ton Vermeulen introduceren je in de wereld van de PD.


Het weer gaat intussen zijn eigen gang. Van modderige festivals tot weggestroomde snelwegen naar vakantieland Italië tot bosbranden in Griekenland. En dat terwijl de zomer bij het ter perse gaan van dit nummer amper is begonnen. Het roept de vraag op hoe wij later op deze zomer terug zullen kijken.


Esther Peperkamp

CELTH



||| Nieuws |||

14/01/26
Camping Kotestee zoekt 400 jaar historie uit en deelt dat met haar gasten
Camping Kotestee in Ouddorp viert niet alleen haar 60-jarig bestaan, maar onthult ook een rijke historie die teruggaat tot de 17e eeuw. Wat ooit begon als een boerderij, blijkt een plek vol verhalen over buitenplaatsen, overvallen en zelfs een galg. Deze geschiedenis is nu vastgelegd in het boekje 'Van buitenplaats tot campingplaats' en een interactieve podwalk.
14/01/26
Treinbedrijf Eurostar vervoerde voor het eerst voor het eerst meer dan twintig miljoen reizigers doo...
14/01/26
Exclusief voor leden
Second Tent krijgt nieuwe hoofdsponsor
Natuurkampeerterreinen wordt de hoofdpartner van Second Tent Event 2026. Op zondag 12 april 2026 vindt bij het Doornse Gat de vierde editie van het Second Tent Event plaats. Natuurkampeerterreinen sluit dit jaar voor het eerst aan als hoofdpartner.
14/01/26
The Hague & Partners ondersteunt Haagse hotelweek
Tijdens de Haagse Hotelweek, van vrijdag 13 tot en met zondag 22 februari 2026, boek je tegen uitzonderlijk scherpe tarieven een overnachting in een van de 29 hotels in en rond Den Haag. DMO The Haque & Partners ondersteunt de actie.
14/01/26
Verandert blue monday naar green monday?
Maandag 19 januari 2026 is het Blue Monday, ooit door een reclambureau bedacht dat het de meest deprimerende dag van het jaar is. Met de actie 'Van Blauw naar Groen' roepen Alles is Gezondheid en partners voor het vierde jaar op rij iedereen op om juist die dag de natuur in te trekken. Door het hele land worden tientallen activiteiten georganiseerd om de positieve invloed van de natuur te ervaren.
13/01/26
Exclusief voor leden
Schenking 60 miljoen euro voor beeldentuin Rijksmuseum
Dankzij een uitzonderlijke schenking van de Don Quixote Foundation kan het Rijksmuseum de stad Amsterdam verrijken met een vrij toegankelijke beeldentuin van internationale allure.
13/01/26
Bonnie wint door slimme customer journey verbindingen
Horecava Innovation Award 2026 gaat naar Bonnie. De prijs bekroont een innovatie die horecaondernemers helpt om slimmer, efficiënter en gastgerichter te werken, precies waar de sector nu behoefte aan heeft. Bonnie automatiseert telefoontjes, reserveringen en veelgestelde vragen, zodat restaurants geen omzet mislopen en teams zich kunnen richten op gasten.
13/01/26
20 vakantieparken worden mogelijk woonwijk
Van 56 Nederlandse vakantieparken is in de afgelopen 10 jaar besloten dat ze niet meer geschikt zijn voor toerisme. Dat blijkt uit een rondgang van programma Pointer (KRO-NCRV) langs de provincies. Op deze parken is vaak sprake van permanente bewoning: mensen die het hele jaar door in hun vakantiehuis wonen. Daarom zijn deze parken door de gemeente officieel getransformeerd naar een woonwijk en in enkele gevallen een zorgcentrum of natuurgebied.

||| Agenda |||

27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live: het nieuwe ontmoetingspunt voor ondernemers in de dagrecreatie
Na twee edities van Recreatie Next Level is het op 12 februari in Evenementenhal Gorinchem tijd voor...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...