Geplaatst op: 18-04-2024
Auteur: Marc Gerlings

Groeipad toerisme in Vlaanderen

Groeipad toerisme in Vlaanderen
Peter de Wilde. Foto: Toerisme Vlaanderen
Vandaag spreekt Peter de Wilde CEO Toerisme Vlaanderen bij het Trendcongres Toerisme en Vrijetijd 2024 bij HZ in Vlissingen. Peter gaat in op de visie van toerisme en hoe je dat met samenwerken bereikt. Vlaanderen is al hersteld van de Covid-periode en lijkt een groeipad in te slaan.

Toeristisch Vlaanderen ontving in 2023 14,6 miljoen toeristen uit binnen- en buitenland. Dat zijn er 6 procent meer dan in 2022 en ook 1 procent meer dan in het pre-coronajaar 2019. Ook het aantal overnachtingen ligt in 2023 4 procent hoger dan in 2019. Dat blijkt uit de voorlopige jaarcijfers van Statbel.

Zuhal Demir, Vlaamse minister van toerisme: "Hiermee is het bewijs nog maar eens geleverd dat onze toeristische sector in Vlaanderen bijzonder veerkrachtig is. Deze mooie cijfers zijn een meer dan verdiende beloning voor het harde werk van onze toeristische ondernemers die het tijdens corona heel moeilijk hebben gehad maar nooit de moed hebben verloren."

In 2023 kwamen 14,6 miljoen toeristen genieten van de vele troeven die toeristisch Vlaanderen rijk is. In vergelijking met 2022 zijn er dat 6 procent meer. In vergelijking met het pre-coronajaar 2019 zijn het 1 procent aankomsten meer. 6,9 miljoen toeristen kwamen uit eigen land, 6 procent meer dan in het pre-coronajaar 2019.

De bezoekers die naar Vlaanderen komen blijven gemiddeld ook langer dan in 2019, wat goed nieuws is. Ook het buitenlands toerisme herstelt dus beter dan verwacht.

Nederland blijft belangrijkste buitenlandse markt

De meeste buitenlandse toeristen komen uit de buurlanden Nederland, Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Nederland steekt er met kop en schouders bovenuit, met maar liefst 4,1 miljoen overnachtingen in 2023 of 16 procent meer dan in 2019. Het Verenigd Koninkrijk, dat in 2021 zwaar was weggezakt door de strenge coronamaatregelen en de Brexit, maakt in 2023 een stevige comeback en heeft nog slechts 3 procent minder overnachtingen dan in 2019. De top 10 van de buitenlandse herkomstlanden in 2023 is bijna een spiegel van deze van 2019. Alleen China, dat in 2019 op de 9de plaats stond, is in 2023 vervangen door Zwitserland.

Musea en attracties deden het bijzonder goed in 2023

De Vlaamse musea, belevingscentra en attracties ontvingen 6,6 procent meer bezoekers dan in 2022. 'Als we enkel naar de musea kijken, dan is de stijging zelfs 15,9 procent tegenover 2022. De heropening van het KMSKA speelt hierbij een belangrijke rol. Maar eigenlijk kunnen de meeste attracties en musea erg mooie bezoekersaantallen voorleggen', meldt Toerisme Vlaanderen.

Arbeidsmarkt in toerisme en bruto toegevoegde waarde

De arbeidsmarkt in de toeristische sector is sinds 2018 stevig toegenomen. In 2018 waren er 289.212 mensen aan de slag in de toeristische sector in Vlaanderen, goed voor 6,9 procent van alle jobs. In 2022 steeg dat cijfer naar 301.327 jobs in de toeristische sector in Vlaanderen, 7,4 procent van alle jobs. Tweejaarlijks brengt de Vlaamse Statistische Autoriteit de economische impact van toerisme in kaart. De uitgaven door toeristen in Vlaanderen bedroegen in 2022 9,5 miljard euro of 2,6 procent van de totale bruto toegevoegde waarde in Vlaanderen.
Trefwoorden: Vlaanderen, toerisme, groei, Trendcongres

CELTH



||| Nieuws |||

09/09/26
Europa kiest voor een breuk met het oude groeimodel in toerisme: Van bezoekersrecords naar waardecreatie
Eurocommissaris Apóstolos Tzitzikóstas (Duurzaam Vervoer en Toerisme) heeft tijdens de WadNext-conferentie op Ameland de contouren geschetst van de nieuwe Europese toerismestrategie die de Europese Commissie deze herfst presenteert. In een videoboodschap aan de deelnemers benadrukte hij dat groei in bezoekersaantallen niet langer de maatstaf voor succes mag zijn.
08/09/26
Exclusief voor leden
Women in travel finalisten bekend
Women in Travel CIC maakte de finalisten bekend van de IWTTF Awards 2026. De winnaars worden op 16 september, voor het eerst buiten Londen uitgereikt, in Utrecht.
07/09/26
Hackathon: indoorsurfbaan voor Groningen en Wandelbox Noord-Nederland
Hackathon barst van creatieve ideeën voor recreatie en toerisme: gaan we over tien jaar massaal naar de indoorsurfbaan in Noord-Nederland?
07/09/26
Exclusief voor leden
Idee uit Haarlo wordt werkelijkheid: nieuwe wandelbeleving rond de Berkel
Een idee van inwoners van Haarlo is werkelijkheid geworden. Gedeputeerde Peter Drenth heeft op vrijdag 4 september het nieuwe wandelpontje over de Berkel officieel in gebruik genomen. Tegelijkertijd zijn drie wandelroutes rond Haarlo geopend.
07/09/26
Exclusief voor leden
Proef je Regio festival levert bestelplatform streekproducten op
In toerisme en recreatie spelen streekproducten een interessante rol. Vaak gebruikt in routes en festivals maar hoe krijg je de producten bij de consument thuis? Proef je Regio festival levert een bestelplatform op.
07/09/26
De Hoge Venen weer toegankelijk
Natuurgebied de Hoge Venen is weer toegankelijk. Natuur, erfgoed en ontspanning zijn bereikbaar, meldt Visit Wallonië.
05/09/26
Polarsteps reactie op Follow The Money: géén datalek
Follow The Money heeft na een tip manden lang inzicht verworven in profielen van gebruikers van reis...
04/09/26
ANWB wordt partner Van Gogh Nationaal Park
De ANWB zet een volgende stap in haar inzet voor sterke en toegankelijke natuur- en recreatiegebieden. Naast de jarenlange samenwerking met het Samenwerkingsverband Nationale Parken gaat ANWB ook een partnerschap aan met het Van Gogh Nationaal Park.

||| Agenda |||

14/09/26
14/09/26 t/m 14-09-26: Perspectief 2040: validatiewebinar
Perspectief 2040 krijgt steeds meer vorm. Maar voordat we de volgende stap zetten, wil NBTC toetsen ...
18/09/26
18/09/26 t/m 18-09-26: Kennisdag Waterlinies
Deze nazomer organiseren de Alliantie Zuiderwaterlinie, de Vereniging Nederlandse Vestingsteden, de ...
22/09/26
22/09/26 t/m 22-09-26: TravDay
TravDay 22 september in De Rijtuigenloods in Amersfoort.Na een geweldige 10e editie in het voorjaar,...
27/09/26
27/09/26 t/m 02-10-26: Eurovelo
Van 30 september tot en met 2 oktober 2026 ontvangen Royal Dutch Jaarbeurs, provincie Utrecht, gemee...
30/09/26
30/09/26 t/m 04-10-26: Kampeer & Caravan Jaarbeurs 2026
30 september – 4 oktober 2026 | UtrechtOf je nu op zoek bent naar een nieuwe camper, caravan, vouw...