Geplaatst op: 17-10-2022
Auteur: Marc Gerlings

Aanbod accommodaties in Zeeland op platformen met 30% gegroeid

Iets meer dan de helft van het aanbod op Airbnb en Vrbo is regulier verblijfsaanbod

Aanbod accommodaties in Zeeland op platformen met 30% gegroeid
Middelburg.
Aanbod van accommodaties in de provincie Zeeland via platformen Airbnb en Vrbo is met 30% toegenomen tussen 2019 en 2021. Steeds vaker worden deze als extra verkoopkanaal gebruikt en is het geen nieuw aanbod in accommodaties.

In 2021 telde Zeeland ruim 5.600 accommodaties die actief waren op de platformen Airbnb en/of Vrbo (onderdeel van de Expedia groep). Deze accommodaties waren goed voor 598.400 gereserveerde overnachtingen, geboekt via de platformen Airbnb, Vrbo én andere kanalen. Airbnb is hiermee ook een belangrijke speler geworden binnen de Zeeuwse verblijfsmarkt.

De toeristische verhuur van woningen en kamers via platforms als Airbnb heeft de laatste jaren overal een aanzienlijke positie verworven. Dit heeft veel gevolgen, binnen de toeristische sector, maar ook sociaal-economisch in woonkernen en gebieden. Om de omvang van dit fenomeen in Zeeland beter in beeld te brengen heeft HZ Kenniscentrum Kusttoerisme onderzoek laten doen door de Expertpool Toeristische Verhuur Woonruimte, een samenwerkingsverband van Universiteit van Utrecht en adviesbureau Sweco. Het onderzoek is gefinancierd door Provincie Zeeland.
 

Groei tijdens coronajaren

Het aanbod van woningen en kamers via de platforms Airbnb en Vrbo is in Zeeland tussen 2019 en 2021 toegenomen met 31,5% naar ruim 5.600 woningen en kamers. In dezelfde periode is het aantal gereserveerde overnachtingen eveneens gegroeid, maar minder snel dan de toename van het aanbod. Het aantal gereserveerde overnachtingen nam met 23% toe, van 485.900 in 2019 tot 598.400 in 2021. De stijging van het aantal accommodaties en gereserveerde nachten na 2019 is opvallend, aangezien de jaren 2020 en 2021 getekend zijn door de coronapandemie. Internationaal toerisme naar Nederland is in deze jaren op landelijke schaal juist sterk afgenomen Toch bleef in Zeeland de vraag naar en het aanbod van accommodaties via platformen als Airbnb in deze periode stijgen.

Regionale verschillen

Het aanbod op Airbnb en Vrbo bevindt zich met name in gemeenten en kernen met een sterke toeristische sector, zoals langs de Noordzeekust. Er zijn grote verschillen tussen gemeenten. In de gemeente Veere nam het aanbod in de periode 2019-2021 met 58% toe naar bijna 1.500 accommodaties. Ook op Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland was sprake van groei met meer dan 20%. In de gemeente Sluis bleef het aanbod daarentegen stabiel. De echte uitschieter bevindt zich verrassend in de gemeente Tholen waar het aanbod met maar liefst 175% toe nam, van 156 in 2019 naar 429 in 2021. 

Intensief gebruik

In 2021 werden Zeeuwse accommodaties op Airbnb of Vrbo gemiddeld 106 nachten verhuurd, via deze platformen of andere kanalen. Er zitten echter sterke verschillen in de verhuuractiviteit van de 5.628 accommodaties. Ruim 18% van de Zeeuwse accommodaties was in 2021 meer dan 180 nachten gereserveerd en nog eens 21,5% tussen de 120 en 180 nachten. Dit zijn hoge percentages, zeker omdat de toeristische vraag in Zeeland sterk seizoensgebonden is. Daarentegen wordt een derde van de accommodaties minder dan 60 nachten gereserveerd.
 

Airbnb als extra verkoopkanaal 

Iets meer dan de helft van het aanbod op Airbnb en Vrbo is regulier verblijfsaanbod op huisjesterreinen, campings of bij hotels en B&B’s. Platforms als Airbnb en Vrbo blijken in Zeeland nu een belangrijk uithangbord te zijn voor reguliere accommodaties. Er zijn grote professionele partijen, zoals Landal, Roompot of Bellvilla, én kleine particuliere eigenaren van woningen op huisjesterreinen actief op verhuurplatforms. In deze gevallen gaat het dus niet om nieuw aanbod, maar om bestaand aanbod dat via een extra verkoopkanaal de weg naar de markt vindt. Hierdoor is het lastig om de statistieken over accommodaties actief op platforms te vergelijken met de reguliere accommodatiesector: er kan dubbeltelling optreden. 

Impact voor Zeeland

De impact van platformen als Airbnb kan sterk verschillen tussen locaties. Verhuur van regulier verblijfsaanbod, bijvoorbeeld op huisjesterreinen, heeft in veel gevallen veel minder impact op de leefomgeving dan het aanbod van particuliere woonruimte, onder meer vanwege ligging en inrichting. Toeristische verhuur van woningen heeft vaak meer sociaaleconomische effecten, denk aan de impact op sociale cohesie, overlast voor permanente bewoners of een afname van de regulier beschikbare woningvoorraad. Met name een clustering van verhuuraanbod binnen bevolkingskernen vraagt om meer (beleids-)aandacht.
Het volledige rapport over Airbnb in Zeeland én factsheets met kerncijfers per gemeente zijn beschikbaar op www.kenniscentrumtoerisme.nl/airbnb

Trefwoorden: Zeeland, platform, accommodatie, vakantiepark

CELTH



||| Nieuws |||

22/05/26
Exclusief voor leden
Nederlands toerisme in de min
Er waren en zijn veel zorgen over het Nederlands verblijfstoerisme na de btw-verhoging begin dit jaar. Raken we veel toeristen kwijt die hun vakantieheil in het buitenland zoeken? Signalen uit de markt wijzen op een voorzichtige consument en bedrijven die een beentje bij moeten zetten om goede bezettingen te realiseren. Maar hoe gaat het nu werkelijk? Dat gaan we bij NRIT volgen aan de hand van cijfers van het CBS.
22/05/26
Shofshell actie in Den Haag
BlowUp Jubilee gaat vandaag feestelijk van start in de Haagse binnenstad, maar er is één kunstwerk dat zich dit jaar niet laat vastpinnen op een enkele locatie. Dat leidt tot een prijsvraag via Instagram.
22/05/26
Leiden opent centraal evenementenloket
Leiden heeft sinds 12 mei een centraal aanspreekpunt voor evenementorganisatoren: het Evenementenloket Leiden.
22/05/26
Reisapp Polarsteps wint Koning Willem 1 prijs
Een Nederlandse reisapp met wereldwijd succes, de enige producent van elektrische mobiele torenkranen ter wereld en een rolmodel in duurzame landbouw, zij wonnen de Koning Willem I Prijs 2026.
22/05/26
Eerste daling aantal luchtvaartpassagiers sinds einde corona
In het eerste kwartaal van 2026 reisden 16,2 miljoen luchtvaartpassagiers van en naar de vijf nationale luchthavens in Nederland. Dat is ruim 2 procent minder dan in het eerste kwartaal van 2025.
22/05/26
ACM let ook scherp op duurzaamheid
We kennen ACM als waakhond voor de economie maar het instituut wil nu ook scherper letten op de ontwikkeling van duurzaamheid. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) publiceert de eerste editie van de Focus op Verduurzaming.
22/05/26
Hotspotkaart voor watersporters moet veiligheidsbewustzijn verhogen
Om watersporters beter voor te bereiden, lanceert de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (K...
21/05/26
Vijf verrassende vakantiebestemmingen in Spanje
Dat Spanje een ideale vakantiebestemming is, is algemeen bekend. Maar het land heeft veel meer te bi...

||| Agenda |||

26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
28/05/26
28/05/26 t/m 28-05-26: LDA Kennisdag 2026 - Verhalen vertellen met data
Hoe vertaal je complexe data en analyses naar een begrijpelijk, overtuigend verhaal en maak je daarm...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...
18/06/26
18/06/26 t/m 18-06-26: Atlasfestival 2026
Het Atlasfestival 2026 op 18 juni 2026 is in de Stadsgehoorzaal Kampen. Dit jaar staan we stil bij h...