Geplaatst op: 18-03-2021
Auteur: Ton Vermeulen & Marc Gerlings
NRIT

Europese Commissie introduceert coronapaspoort

ANWB: denk aan alternatief het gele vaccinatieboekje

Europese Commissie introduceert coronapaspoort

De Europese Commissie heeft een Digital Green Certificate (DGC) gepresenteerd die het deze zomer mogelijk moet maken om weer binnen de Europese Unie te reizen. Daarmee kan het internationale reis- en vakantieverkeer tussen de lidstaten weer op gang komen. Alleen mensen die aantoonbaar niet besmettelijk zijn, krijgen ‘groen’ licht. 

Het Digital Green Certificate is een bewijs van vaccinatie, een negatief testresultaat of een doorgemaakte COVID-19-besmetting. Het certificaat is gratis beschikbaar op zowel papier als digitaal. De lidstaten mogen zelf beslissen of ze mensen met een groen certificaat toelaten maar moeten wel iedereen hetzelfde behandelen. 

Voorkomen gefragmenteerd beleid

De Europese commissaris van Justitie Didier Reynders: "Een gezamenlijke Europese aanpak zal ons niet alleen helpen om het vrije verkeer weer op te starten maar ook fragmentarisch beleid voorkomen.” De Europese Commissie wil het DGC ook voor reizen naar IJsland, Liechtenstein, Noorwegen en Zwitserland gaan inzetten.

QR-code

Het certificaat bestaat uit een QR-code om de veiligheid en authenticiteit te waarborgen. De Europese Commissie gaat een platform maken zodat overal in de EU de certificaten kunnen worden gecontroleerd. Belangrijk voor de veiligheid is dat via dat platform geen persoonlijke gegevens worden uitgewisseld. Reizigers met een Digital Green Certificate mogen door de lidstaten niet zonder toelichting aan de Europese Commissie aan strengere voorwaarden zoals extra testen of quarantaine worden gehouden. 

Digital Green Certificate

Het Digital Green Certificate is een tijdelijke maatregel en wordt weer opgeheven als de WHO de COVID-19-pandemie beëindigd verklaard. De lidstaten en het Europese Parlement moeten nog met de regeling instemmen. 

WTTC en ETC enthousiast

De World Travel & Tourism Council (WTTC) heeft enthousiast op de Europese plannen gereageerd. Gloria Guevara, President & CEO, WTTC zegt: "Het Digital Green Certificate, is een grote stap voorwaarts in het herstel van toerisme in de regio. Het geeft een hoog nodige boost aan de economie en redt miljoenen banen.” De Europese economie was in 2019 voor 9,5% afhankelijk van toerisme. Er werken meer dan 22 miljoen Europeanen in de sector. 

Ook de European Travel Commission (ETC) verwelkomt het certificaat met open armen. Ze roepen de lidstaten en het Europese Parlement op het plan snel goed te keuren. Voor de ETC is het ook belangrijk dat de Europese Commissie gaat werken aan een plan om het toerisme in de Europese Unie snel en veilig weer op te starten. "We hebben een duidelijk plan nodig met voorwaarden en timing om ons voor te bereiden op de veilige herstart van reizen en toerisme in Europa zodat we klaar te zijn voor het kritieke zomerseizoen 2021", stelt CEO Eduardo Santander. "Europa moet hier samen aan werken en er is geen ruimte voor fragmentatie en unilaterale acties.”

Dat er bij de Europeanen behoefte is aan vakantie blijkt uit een recent onderzoek van de ETC. In februari gaf 54% van de ondervraagden aan deze zomer een vakantie te willen ondernemen. Van hen wil 41% naar een ander Europees land reizen.

ANWB positief maar denk aan alternatief het gele vaccinatieboekje

De ANWB reageert positief op het voornemen van de EU om op korte termijn een ‘groen certificaat’ in te voeren. Dit kan volgens de ANWB eraan bijdragen dat reizigers weer met vertrouwen op vakantie gaan naar het buitenland. Wel pleit de ANWB ervoor om het gele vaccinatieboekje van de WHO als alternatief achter de hand te houden voor als de EU niet tijdig klaar is met het nieuwe groene certificaat.

Op het nieuw in te voeren ‘groen certificaat’ kunnen zowel vaccinaties, negatieve testen als de indicatie 'genezen van COVID-19' worden bijgeschreven. Tegelijkertijd moet er nog veel geregeld worden om de invoering van het certificaat op zo’n korte termijn te realiseren. Het is daarmee niet zeker of reizigers het certificaat al vóór het komende zomerseizoen kunnen gebruiken. De ANWB houdt vakantiegangers via de ANWB Reiswijzer op de hoogte van de laatste ontwikkelingen.

Al die testen zijn duur

Ten slotte is het belangrijk dat reizigers zich bewust zijn van de kosten van een PCR-test. Een gezin van 4 personen is op de heen- en terugreis nu al snel meer dan 1000 euro kwijt aan testkosten. Dat is een forse aanslag op het vakantiebudget en zal veel mensen ervan weerhouden een vakantie naar het buitenland te boeken.  

Trefwoorden: corona, crisis, beleid, reisbranche, reizen, toerisme, vakanties

CELTH



||| Nieuws |||

14/01/26
Camping Kotestee zoekt 400 jaar historie uit en deelt dat met haar gasten
Camping Kotestee in Ouddorp viert niet alleen haar 60-jarig bestaan, maar onthult ook een rijke historie die teruggaat tot de 17e eeuw. Wat ooit begon als een boerderij, blijkt een plek vol verhalen over buitenplaatsen, overvallen en zelfs een galg. Deze geschiedenis is nu vastgelegd in het boekje 'Van buitenplaats tot campingplaats' en een interactieve podwalk.
14/01/26
Treinbedrijf Eurostar vervoerde voor het eerst voor het eerst meer dan twintig miljoen reizigers doo...
14/01/26
Exclusief voor leden
Second Tent krijgt nieuwe hoofdsponsor
Natuurkampeerterreinen wordt de hoofdpartner van Second Tent Event 2026. Op zondag 12 april 2026 vindt bij het Doornse Gat de vierde editie van het Second Tent Event plaats. Natuurkampeerterreinen sluit dit jaar voor het eerst aan als hoofdpartner.
14/01/26
The Hague & Partners ondersteunt Haagse hotelweek
Tijdens de Haagse Hotelweek, van vrijdag 13 tot en met zondag 22 februari 2026, boek je tegen uitzonderlijk scherpe tarieven een overnachting in een van de 29 hotels in en rond Den Haag. DMO The Haque & Partners ondersteunt de actie.
14/01/26
Verandert blue monday naar green monday?
Maandag 19 januari 2026 is het Blue Monday, ooit door een reclambureau bedacht dat het de meest deprimerende dag van het jaar is. Met de actie 'Van Blauw naar Groen' roepen Alles is Gezondheid en partners voor het vierde jaar op rij iedereen op om juist die dag de natuur in te trekken. Door het hele land worden tientallen activiteiten georganiseerd om de positieve invloed van de natuur te ervaren.
13/01/26
Exclusief voor leden
Schenking 60 miljoen euro voor beeldentuin Rijksmuseum
Dankzij een uitzonderlijke schenking van de Don Quixote Foundation kan het Rijksmuseum de stad Amsterdam verrijken met een vrij toegankelijke beeldentuin van internationale allure.
13/01/26
Bonnie wint door slimme customer journey verbindingen
Horecava Innovation Award 2026 gaat naar Bonnie. De prijs bekroont een innovatie die horecaondernemers helpt om slimmer, efficiënter en gastgerichter te werken, precies waar de sector nu behoefte aan heeft. Bonnie automatiseert telefoontjes, reserveringen en veelgestelde vragen, zodat restaurants geen omzet mislopen en teams zich kunnen richten op gasten.
13/01/26
20 vakantieparken worden mogelijk woonwijk
Van 56 Nederlandse vakantieparken is in de afgelopen 10 jaar besloten dat ze niet meer geschikt zijn voor toerisme. Dat blijkt uit een rondgang van programma Pointer (KRO-NCRV) langs de provincies. Op deze parken is vaak sprake van permanente bewoning: mensen die het hele jaar door in hun vakantiehuis wonen. Daarom zijn deze parken door de gemeente officieel getransformeerd naar een woonwijk en in enkele gevallen een zorgcentrum of natuurgebied.

||| Agenda |||

27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live: het nieuwe ontmoetingspunt voor ondernemers in de dagrecreatie
Na twee edities van Recreatie Next Level is het op 12 februari in Evenementenhal Gorinchem tijd voor...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...