Geplaatst op: 09-08-2019
Auteur: Marc Gerlings

Monumenten Natuurmonumenten eenmalig open tijdens Monumentendag

Monumenten Natuurmonumenten eenmalig open tijdens Monumentendag
Slot Haamstede. Foto: Rob Dolaard.

Natuurmonumenten opent voor de Open Monumentendagen op 14 en 15 september 2019 een aantal bijzondere bouwwerken eenmalig voor publiek. Door heel Nederland zijn verder op deze dagen tientallen landhuizen, kastelen, molens, forten, boerderijen en eendenkooien van Natuurmonumenten toegankelijk.


Het complete overzicht staat op:www.natuurmonumenten.nl/Open-Monumentendag


Eenmalig geopend

Bijzondere gebouwen die normaal gesproken niet of nauwelijks toegankelijk zijn voor bezoekers zijn deze dagen geopend voor publiek. Het Zeelandse Slot Haamstede is zo’n plek; slechts enkele malen per jaar is dit slot van binnen te bezichtigen.


Op 14 september is het 75 jaar geleden dat Maastricht werd bevrijd. In de grotten van de Sint Pietersberg zochten vlak voor de bevrijding bijna 3000 inwoners van Maastricht hun toevlucht De overblijfselen zoals de bakkerij, kapel en pompenkamers zijn nog te zien. Net als vele opschriften die ons herinneren aan die tijd. In het kader van Open Monumentendag brengen we op zondag 14 september om 10.00 uur een exclusief bezoek aan deze schuilplek.


Ook de zeventiende-eeuwse boerderij bij de Ackerdijkse plassen bij Rotterdam is normaal gesproken niet toegankelijk: hij is dan in gebruik als werk- en vergaderplek. Op 14 en 15 september is de monumentale vergaderboerderij opengesteld, de opkamer en melkkelder zijn te bezichtigen. Boswachters van Natuurmonumenten hebben bovendien door de aangrenzende Ackerdijkse Plassen een wandeling uitgezet. Ook dat is uniek, want om de vele vogels die hier leven de rust en ruimte te gunnen, is dit bijzondere natuurgebied normaal gesproken niet vrij toegankelijk.


Plekken van plezier

Dit jaar staat het thema 'Plekken van Plezier' centraal tijdens de Open Monumentendag. De verrassende verhalen die daarbij horen, komen aan bod tijdens rondleidingen, excursies en demonstraties. Natuurmonumenten opent haar landhuizen, kastelen, molens, forten, boerderijen en eendenkooien.
Trefwoorden: natuur, monumenten, monumentendag

CELTH



||| Nieuws |||

04/06/26
Bijzondere postdocbeurs naar meerstemmig erfgoed en immersie in attracties
Dr. Ilja Simons en dr. Wim Strijbosch van Breda University of Applied Sciences (BUas) ontvangen beiden een postdocbeurs van Regieorgaan SIA voor vernieuwend onderzoek naar meerstemmig erfgoed en immersie in themed entertainment.
04/06/26
Exclusief voor leden
Erfgoed van bescherming naar vertrekpunt van nieuwe plannen
De nieuwe kaarten van het project Laat Erfgoed Spreken in Overijssel geven inzicht in de ruimtelijke keuzes. Ze laten zien waar grote ruimtelijke veranderingen worden verwacht én welk cultureel erfgoed daarbij van betekenis kan zijn.
04/06/26
Zit je evenement onder de stikstofnorm?
De VVEM introduceert exclusief voor haar leden de ‘Evenementen Stikstof Tool’. Met deze handige tool is te bepalen of je evenement boven of onder de grens voor stikstofdepositie blijft.
04/06/26
Exclusief voor leden
Van Hoorne en Burgers' Zoo bedenken musical met woestijndieren
Burgers’ Zoo presenteert van zaterdag 18 juli tot en met zondag 23 augustus 2026 een kleurrijke, educatieve musical over de dieren van Burgers’ Desert. Daarmee staat de vernieuwde Desert in de spotlight.
04/06/26
Wat is het support systeem achter de leefomgeving?
In toerisme en recreatie is de leefomgeving de basis voor veel activiteiten. Maar hoe zit de support voor de leefomgeving in elkaar? Daar gaat de Internationale Architectuur Biënnale Rotterdam (IABR) naar op zoek.
03/06/26
Toegankelijk toerisme: All aboard?
Het boek ‘All Aboard: de transitie naar toegankelijk toerisme’ markeert groeiende aandacht voor inclusie binnen toeristische sector.
03/06/26
Menselijke connectie blijft de heilige graal in onze sector
Digitalisering, personeelskrapte en een nieuwe generatie op de werkvloer: de recreatiesector staat niet stil. Maar hoe bouw je in deze dynamische tijd een bedrijf waar mensen nóg graag willen werken? Het antwoord is simpel: interne gastvrijheid.
03/06/26
Merkvideo Voor mekaar van Visit Twente
In een tijd waarin samenhang en nuchtere daadkracht steeds belangrijker worden, lanceert Twente de nieuwe brandvideo ‘Voor mekaar’.

||| Agenda |||

08/06/26
08/06/26 t/m 08-06-26: Recreatieve projectontwikkelingen: masterclass voor gemeenten
Recreatieve ontwikkelingen vragen om betere afwegingen: nieuwe masterclass voor gemeenten. Onder lei...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...
18/06/26
18/06/26 t/m 18-06-26: Atlasfestival 2026
Het Atlasfestival 2026 op 18 juni 2026 is in de Stadsgehoorzaal Kampen. Dit jaar staan we stil bij h...
23/06/26
23/06/26 t/m 23-06-26: Vakdag Indoor recreatie en vakantieparken
incl. uitgebreid kennisprogramma & netwerk receptieDinsdag 23 juni 2026Dagrecreatie en verblijfs...