Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 18-09-2018
Auteur: Ton Vermeulen
Pleisureworld NRIT

CELTH ontwikkelt voor UNWTO tools voor overtourism

CELTH ontwikkelt voor UNWTO tools voor overtourism
Nederlandse onderzoekers hebben samen met UNWTO elf strategieën en 68 maatregelen voorgesteld die bij kunnen dragen aan het doorgronden en beheersen van de groei van het toerisme. Het rapport Overtourism? Understanding and managing urban tourism growth beyond perceptions, werd vannacht gelanceerd tijdens de zevende UNWTO Global Summit on Urban Tourism, in Seoul.


Het rapport is het resultaat van de samenwerking tussen UNWTO, het Centre of Expertise in Leisure, Tourism & Hospitality (CELTH), Breda University of Applied Sciences (voorheen NHTV Breda) en het European Tourism Futures Institute (ETFI) van NHL Stenden University of Applied Sciences.


Elf strategieën en 68 maatregelen

In het rapport wordt beschreven hoe toerisme in stedelijke bestemmingen beter gestuurd kan worden, ten voordele van zowel de toeristen als de plaatselijke bewoners. In het rapport worden elf strategieën en 68 maatregelen voorgesteld die bij kunnen dragen aan het doorgronden en beheersen van de groei van bezoekersaantallen.


De toenemende berichten over de beleefde drukte, geluidsoverlast en andere problemen onder de lokale bevolking tegenover bezoekers hebben geleid tot de verspreiding van termen zoals ‘overtoerisme’ en ‘toerismefobie’. Door de recente groei van het toerisme in stedelijke gebieden is het noodzakelijk om tot duurzaam beleid en procedures te komen waarmee de negatieve effecten van het toerisme op de aanwezige natuurlijke hulpbronnen, de infrastructuur, de mobiliteit en congestie, de economie, de woningmarkt evenals de sociaal-culturele impact geminimaliseerd kunnen worden.


Complexe problematiek

"Beheer is cruciaal. Het hoofd bieden aan de uitdagingen die gepaard gaan met stedelijk toerisme vandaag de dag is een veel complexere zaak dan algemeen wordt aangenomen. We moeten een duurzame roadmap voor stedelijk toerisme ontwikkelen en toerisme in een bredere stedelijke agenda plaatsen”, zegt UNWTO Secretaris-General Zurab Pololikashvili. "We moeten ook proberen te bereiken dat plaatselijke gemeenschappen de positieve kanten van toerisme leren in te zien en ervan kunnen profiteren”, voegt hij toe.


Om bezoekersbeheer in stedelijke contexten beter te kunnen begrijpen - de verhoudingen tussen bewoners en bezoekers in het bijzonder – bevat het rapport een inventarisatie van de beleving van bewoners ten aanzien van toerisme in acht Europese steden: Amsterdam, Barcelona, Berlijn, Kopenhagen, Lissabon, München, Salzburg en Tallinn.

"Er is geen kant en klare, standaard oplossing om met overtoerisme om te gaan. In plaats daarvan moet toerisme deel uitmaken van een stadsbrede strategie voor duurzame ontwikkeling”, geeft dr. Ko Koens van CELTH en Breda University of Applied Sciences aan. "Dit rapport kan daar hopelijk bij helpen als een eerste stap van probleem- naar oplossingsgericht denken.”


Betrokkenheid bewoners essentieel

Het rapport beveelt een gemeenschappelijke strategische visie aan tussen alle betrokken belanghebbenden. Een visie waarmee bewoners en bezoekers worden samengebracht op basis van zorgvuldige planning met inachtneming van de capaciteitsbeperkingen en respect voor de specifieke eigenschappen van iedere bestemming. "De betrokkenheid en ondersteuning van omwonenden is essentieel voor het realiseren van duurzaam toerisme”, licht lector Albert Postma van CELTH en NHL Stenden University of Applied Sciences toe. "Het opbouwen van gedeelde verantwoordelijkheid tussen belanghebbenden die direct of indirect betrokken zijn bij de ontwikkeling van het toerisme is een sleutel voor het waarborgen van duurzaamheid op de lange termijn”, concludeert betrokken onderzoeker Bernadett Papp.


Breed kennisfundament

De samenwerking met UNWTO is onderdeel van een breed kennisfundament over duurzame bestemmingsontwikkeling, bezoekersbalans en overtoerisme dat CELTH en haar partners Breda University of Applied Sciences, NHL Stenden University of Applied Sciences en HZ University of Applied Sciences opbouwen. Voor het ontwikkelen van de door Zurab Pololikashvili genoemde roadmap voor de toekomst van (stedelijk) toerisme, wordt in samenwerking met nationale partners en verschillende Europese steden geëxperimenteerd met nieuwe methodieken, zoals Serious Gaming in het door Europa medegefinancierde ‘Smart City Hospitality’ project (SCITHOS) en het Data & Development Lab Bestemming Nederland, om het nationale en stedelijk toerisme te verduurzamen.


Link: http://marketintelligence.unwto.org/7th-global-summit-urban-tourism
Trefwoorden: toerisme, overtourism, undertourism, beleid, onderzoek, maatregelen

CELTH



||| Nieuws |||

16/06/25
Exclusief voor leden
PMV neemt 39 procent belang in Brussels Airport
Op 13 juni heeft PMV, de Participatiemaatschappij Vlaanderen een overeenkomst bereikt met het Canadese pensioenfonds Ontario Teachers’ Pension Plan, OTPP, om haar onrechtstreeks belang in Brussels Airport Company te verwerven.
16/06/25
ZOOmer Festival in DierenPark Amersfoort
Deze zomer, van 23 tot en met 26 juli, verandert DierenPark Amersfoort van 16.00 tot 21.00 uur in een vrolijk festivalbos voor het hele gezin. Tijdens het ZOOmer Festival kunnen bezoekers genieten van swingende muziek, entertainment en foodtrucks, allemaal te midden van de dieren.
16/06/25
Exclusief voor leden
Rijden in het buitenland? Toch wel eng
34 procent van de Nederlandse vrouwen vindt autorijden in het buitenland spannend, terwijl 82 procent van de mannen gerust achter het stuur stapt.
13/06/25
Vliegtickets en prijzen overnachtingen vakantieparken drukken inflatie
De inflatie is gedaald van 4,1 in april naar 3,3 procent in mei van dit jaar, meldt CBS. Bijzonder i...
13/06/25
ABN AMRO presenteert Bourgondische Lunchindex 2025
Nederlanders lunchen snel en efficiënt, Belgen nemen de tijd voor contact en culinaire beleving. Dat blijkt uit het nieuwe rapport van ABN AMRO, getiteld 'Lunchcultuur in de Lage Landen: kansen voor een Bourgondische lunchrevolutie'. De bank onderzocht de lunchbestedingen in Nederland en België en ziet grote verschillen die economische kansen bieden voor horeca, toerisme en grensoverschrijdende samenwerking.
13/06/25
Nederlanders besteden miljarden aan dagattracties
De afgelopen drie jaar gaven Nederlanders ruim €3,1 miljard uit aan bezoeken aan attractieparken en dierentuinen. Dat blijkt uit de Nationale Benchmark Attractieparken en Dierentuinen van onderzoeksbureau Multiscope, gebaseerd op een enquête onder meer dan 4.100 Nederlanders.
13/06/25
Exclusief voor leden
Meer aanlegmogelijkheden voor recreatievaart in Laag-Holland
Er komen 26 zogenaamde ‘landvasten’ in de regio Laag-Holland. Dit zijn openbare aanlegsteigers. In de Purmerringvaart is onlangs de eerste geplaatst, speciaal bedoeld voor de kleine recreatievaart. Deze zogenoemde ‘landvast’ is geschikt voor sloepen, fluisterboten en in sommige gevallen ook voor kano’s en SUP’s.
13/06/25
Exclusief voor leden
Albron en Hutten gaan samen verder als Hai
Albron en Hutten hebben vandaag hun nieuwe gezamenlijke organisatienaam bekendgemaakt: Hai – Hutten Albron Impactmakers. De naam symboliseert de gelijkwaardige samenwerking tussen beide bedrijven en hun gedeelde ambitie om maatschappelijke impact te vergroten. Albron en Hutten blijven als losse merken actief in de cateringmarkt.

||| Agenda |||

19/06/25
19/06/25 t/m 19-06-25: Online kennisevent: Ruimte voor recreatie, maar hoe dan?
Nederland staat voor complexe opgaven die een zware druk leggen op de ruimte, de natuur en budgetten...
24/06/25
24/06/25 t/m 24-06-25: Vakbeurs Vakantiehuis van de Toekomst
Het kennisplatform 'Vakantiehuis van de Toekomst' organiseert op dinsdag 24 juni 2025 de vakbeurs 'V...
25/06/25
25/06/25 t/m 25-06-25: Vakbeurs Family Entertainment Centers
Pleisureworld organiseert op woensdag 25 juni 2025 de Vakbeurs Family Entertainment Centers op ...
27/06/25
27/06/25 t/m 27-06-25: Beleidsmakersdag
De Beleidsmakersdag staat zo vlak voor de vakanties in het teken van 'Vooruitwerken em verbinden ric...
27/08/25
27/08/25 t/m 27-08-25: CELTH Industry Day World Leisure Congress
Het World Leisure Congress (WLO) komt na 13 jaar weer terug in Europa en voor het eerst naar Nederla...