Geplaatst op: 13-12-2021
Auteur: Marcel Baltus

DITCH THE PITCH

DITCH THE PITCH
Je zal ze de kost moeten geven. Mensen die in artikelen en interviews stellen ‘de leukste baan van de wereld te hebben’. Dat zijn er best veel. Ook ik schaar me onder deze groep. Met reizen en vakanties promoten in je onderhoud voorzien, is in zekere zin een privilege. Maar uiteraard kent de coolste baan ter wereld ook zijn mindere momenten. Dat gaat voor ons als PR-bureau in de reisindustrie eveneens op. 

De grootste frustratie en ergernis in onze bedrijfstak... pitchen. Oftewel in onze moerstaal meedoen aan een aanbesteding. Wikipedia omschrijft het als een beknopte presentatie voor een aanbesteding. Zoals vaak zit Wikipedia er naast. Van de 50+ pitches waar wij sinds de start van ons bedrijf in 2000 in geparticipeerd hebben, was het merendeel allesbehalve beknopt. Het hemd wordt van je lijf gevraagd, je moet vaak hele dossiers doornemen, soms in de landstaal van de bestemming, je bent dagen en dagen bezig met het opstellen van een plan de campagne, je concurreert met veel te veel collega’s, de goedkoopste wint het te vaak en als je mazzel hebt, krijg je een Dank je maar je bent het niet gewordenmailtje in twee volzinnen. 

Het gemak waarmee de buitenlandse reisindustrie PR-bureaus benadert, de immense hoeveelheid gegevens en input die je gratis moet aanleveren en de batterij aan condities waar je je aan moet houden, is soms stuitend. In een eerdere blog die ik in 2016 schreef, uitte ik reeds mijn frustratie hierover en er is nu - vijf jaar later - geen zier veranderd. 

Of eigenlijk wel. Wij doen namelijk niet meer mee aan deze methodiek. Pal voor de Covid uitbraak wederom een verbijsterend staaltje onbeschoftheid mogen ervaren. Meedoen aan een pitch en vervolgens na een hoop inspanningen en tijd niets meer horen. Nada, niente, noppes, zero. E-mails en telefoontjes bleven onbeantwoord – we werden compleet genegeerd. 

Het was de spreekwoordelijke druppel. Wat zou het fijn zijn als collega PR-bureaus zich ook wat behoudender gaan opstellen inzake dit ouderwetse systeem van pitchen. In plaats van zich er veel te vaak als aasgieren op storten. We zouden met zijn allen wat algemene spelregels en voorwaarden moeten opstellen. Wat meer openheid naar en meer afstemming met elkaar. Meedoen aan een pitch met 2 of 3 collega’s, prima. Worden meer dan vijf bureaus benaderd, dan bedanken voor de eer. 

Covid dwingt ons toch tot een heroriëntatie en een herbezinning… die is bij ons begonnen. Ditch de pitch. Eindelijk verlost van deze nare pitchcultuur. Wat een opluchting. Prettige wedstrijd dus aan de talrijke bureaus die ook benaderd zijn voor de Tourism Ireland pitch. Jullie hebben één concurrent minder.
Trefwoorden: marketing, pr, inkomend toerisme, uitgaand toerisme, verkeersbureaus,

||| Nieuws |||

12/03/26
Exclusief voor leden
Audax start met Bruna Reizen
De Audax Groep meldt een opvallende uitbreiding van haar activiteiten. Vanaf medio april 2026 kunnen klanten in alle Bruna winkels én bij bijna tweehonderd vestigingen van The Read Shop ook reizen boeken via het nieuwe label Bruna Reizen.
10/03/26
Groei hotelboekingen boven 30%
Afgelopen week stegen de temperaturen tot 20 graden. HotelSpecials ziet in hun eigen data dat de Nederlander na een lange, grijze winter massaal kiest voor een korte 'spring break'. Het aantal boekingen voor het voorjaar ligt nu al ruim 34% hoger dan vorig jaar.
27/02/26
Leiden wil Culturele Hoofdstad 2033 worden
In de nieuwste aflevering van Leisuretalk spreekt onze Mincke Pijpers van Leiden&Partners met Richard Otten over de positionering van Leiden. Geen standaard citymarketingverhaal, maar een open gesprek over koers houden in een stad vol belangen en ambities.
23/02/26
Exclusief voor leden
BCD sterker in NDC-boekingen
Zakelijke touroperator BCD behaalt een hoog percentage NDC-?boekingen en is een toonaangevende speler in de adoptie van NDC van American Airlines. Voor BCD een positieve ontwikkeling omdat New Distribution Capability (NDC) nog niet de grote standaard is zoals het GDS-boekingssysteem.
17/02/26
Exclusief voor leden
22 ambassadeurs versterken culinaire positie Vlaanderen
Toerisme Vlaanderen vernieuwt het culinaire ambassadeurscollectief ‘Ambassadors of GOESTING’ om Vlaanderen wereldwijd sterker te positioneren als toeristische gastronomische topregio. De ambassadeurs geven internationaal lading aan het begrip 'goesting'.
16/02/26
Dit zijn de winnaars van de Persprijzen Toerisme Vlaanderen & Brussel
Tijdens een bijeenkomst in Vlaams Cultuurhuis de Brakke Grond zijn op 12 februari de jaarlijkse Persprijzen Toerisme Vlaanderen & Brussel uitgereikt. De prijzen worden toegekend aan Nederlandse makers die het afgelopen jaar de meest inspirerende toeristische reportages over Vlaanderen hebben gepubliceerd. Winnaars en genomineerden ontvingen naast een officiële oorkonde ook een Vlaanderen Vakantiecheque.
14/02/26
Duinrell opent vernieuwde supermarkt in samenwerking met Boon
Duinrell heeft de vernieuwde Duinrell Superstore geopend, een moderne supermarkt met een sterk uitgebreid assortiment. Met onder meer verse broodjes, barbecueproducten en gemakartikelen speelt de winkel volledig in op de wensen van vakantiegangers tijdens hun verblijf in het park.
10/02/26
Exclusief voor leden
Limburgse VVV’s kiezen datamonitor van Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen
De vier Limburgse destinatieorganisaties, verenigd in Stichting Samenwerkende VVV’s Limburg, ondertekenden de licentieovereenkomst voor de Tourism Leisure Monitor van Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen.