Geplaatst op: 23-09-2026

Lichte groei economie en beschikbaar inkomen

Lichte groei economie en beschikbaar inkomen
Bron: CBS.
Het reëel beschikbaar inkomen van huishoudens was in het tweede kwartaal van dit jaar 0,7 procent hoger dan een jaar eerder. Dit inkomen is gecorrigeerd voor prijsstijgingen. 

De toename is vooral toe te schrijven aan een stijging van de beloning van werknemers, door hogere cao-lonen en een groei van het aantal banen, en een stijging van sociale uitkeringen. De hypotheekschuld groeide met 12 miljard euro ten opzichte van een kwartaal eerder, naar 948 miljard euro. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek op basis van nieuwe cijfers over de financiën van huishoudens.

Economie beter dan geraamd

Die positieve ontwikkeling hangt ook samen met de lichte groei van de Nederlandse economie. Volgens de tweede berekening van het CBS is het bruto binnenlands product (bbp) in het tweede kwartaal van 2026 met 0,6 procent gestegen ten opzichte van het eerste kwartaal van 2026. Bij de eerste berekening, die is gepubliceerd op 30 juli, kwam de groei uit op 0,4 procent. De tweede berekening van het bbp wordt ongeveer 85 dagen na afloop van het kwartaal gepubliceerd.

De groei van de economie is 0,2 procentpunt hoger dan bij de eerste berekening. Dat komt vooral doordat de groei van de export, vooral van diensten, en de stijging van de consumptie door huishoudens groter waren. Het economisch beeld is iets veranderd. De stijging van het bbp in het tweede kwartaal van 2026 is vooral toe te schrijven aan de consumptie door huishoudens, het handelssaldo (export – import) en de overheidsconsumptie.

Wanneer consumenten meer financiële ruimte ervaren, behoren vakanties, dagjes uit, horeca-, cultuur- en recreatiebezoek vaak tot de eerste uitgaven die toenemen. Vooral binnenlandse vakanties, korte verblijven, attractiebezoeken en horeca profiteren doorgaans van een groeiend consumentenvertrouwen.


Trefwoorden: economie, inkomen, recreatie, attractie, toerisme

Reacties:

  • Nog geen reacties aanwezig.

Plaats een reactie:

Naam:Verplicht
E-mailadres:Verplicht
Bericht:Verplicht
 

Reload Image


 

CELTH



||| Nieuws |||

23/09/26
Exclusief voor leden
Canal Tours Amsterdam werkt samen met populaire Brouwerij 't IJ
Bier proeven, Amsterdam vanaf het water ontdekken én Brouwerij 't IJ bezoeken. Vanaf 25 september kunnen bezoekers aan boord voor de Amsterdamse Bierproeverij Rondvaart met Brouwerij 't IJ. Een slimme samenwerking van tourbedrijf en lokaal bier.
23/09/26
Exclusief voor leden
ETOA opent inschrijving SHOP 2027 voor schouderseizoenen
De European Tourism Association (ETOA) heeft de inschrijving geopend voor SHOP 2027 (Shoulder & Off-Peak), een internationaal B2B-evenement dat volledig in het teken staat van het stimuleren van toerisme buiten de traditionele piekmaanden.
23/09/26
Toverland viert jubileum met gratis entree en pay per ride
Attractiepark Toverland viert dit jaar haar 25-jarig bestaan. Speciaal voor dit jubileum introduceert het attractiepark tijdens drie weekenden en drie woensdagen in november en december een opvallend verdienmodel: pay-per-ride.
23/09/26
Lichte groei economie en beschikbaar inkomen
Het reëel beschikbaar inkomen van huishoudens was in het tweede kwartaal van dit jaar 0,7 procent hoger dan een jaar eerder. Dit inkomen is gecorrigeerd voor prijsstijgingen.
23/09/26
Exclusief voor leden
Jaarbeurs neemt ExpoProof over
Royal Dutch Jaarbeurs neemt beurorganisator ExpoProof over en versterkt daarmee haar positie in de publieke sector. De organisator van vakbeurzen en congressen rond mobiliteit, duurzaamheid, openbare ruimte en leefomgeving wordt onderdeel van Jaarbeurs.
21/09/26
Exclusief voor leden
45% geïnteresseerd in lokale keuken tijdens vakantie
Uit recent onderzoek (1) van Airbnb blijkt dat voor bijna de helft van de Nederlanders (45%) de lokale keuken een belangrijke reden is om te reizen.
18/09/26
Exclusief voor leden
Dekkers en Cycle Center openen gezamenlijke vestiging in Valkenburg
Dekkers Tweewielers en Cycle Center hebben op vrijdag 11 september officieel hun nieuwe gezamenlijke vestiging op het Par’Course-terrein in Valkenburg geopend. Fietsen en toerisme is een belangrijke schakel in hun verdienmodel.
17/09/26
Exclusief voor leden
Camperworld Maastricht en NKC starten camperevenement
Eén jaar voor de eerste editie van Camperworld Maastricht, die van 10 tot en met 12 september 2027 plaatsvindt in MECC Maastricht, kondigen Camperworld Maastricht en NKC (Nederlandse Kampeerauto Club) een strategisch partnership aan.

||| Agenda |||

27/09/26
27/09/26 t/m 02-10-26: Eurovelo
Van 30 september tot en met 2 oktober 2026 ontvangen Royal Dutch Jaarbeurs, provincie Utrecht, gemee...
02/10/26
02/10/26 t/m 02-10-26: Netwerkdag Gastvrij Gelderland
Gastvrij Gelderland nodigt ondernemers, gemeenten, evenementenorganisaties en andere partners van ha...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
07/10/26 t/m 08-10-26
07/10/26 t/m 08-10-26: Positive Tourism Festival
Hoe zorgen we ervoor dat toerisme niet alleen bezoekers trekt, maar ook waarde toevoegt aan de stad ...
12/11/26
12/11/26 t/m 12-11-26: Netwerkevent RBT Heuvelrug & Vallei
Tijdens deze inspirerende bijeenkomst blikken we samen met partners en stakeholders uit de regio ter...