Eenvoud paradox bij vakanties: willen we eenvoud of toch goed verzorgd?

Foto gekozen door de onderzoekers om de vraag naar vakantie-eenvoud in beeld te brengen. Foto: Univé..
Terwijl hogere kosten, extreme hitte en drukte vakantieplannen veranderen, kiest 63% liever voor een langere, eenvoudige reis dan voor een korte luxe vakantie.
Dat klinkt toch wat raar na decennia waarin de vraag om luxe alsmaar doorging. Die klassieke zomervakantie staat onder druk, denkt verzekeraar Univé na een onderzoek. Door stijgende reiskosten, extreme temperaturen en drukte op populaire bestemmingen denken Nederlanders bewuster na over hoe en wanneer zij op vakantie gaan.
Eenvoud als vakantiemodus
Onderzoek van Univé, onder 1.067 Nederlanders, laat zien dat eenvoud daarbij niet alleen een manier is om geld te besparen. Bijna de helft van de Nederlanders (49%) verlangt bewust naar een vakantie waarbij luxe minder belangrijk is. Daarnaast kiest 63% liever voor een langere, eenvoudige reis dan voor een korte luxevakantie.
Uitbundiger
Dat staat in contrast met het beeld op sociale media, waar verre reizen, exclusieve resorts en zorgvuldig gestileerde vakantiefoto’s de boventoon voeren, zien de onderzoekers ook. Bijna de helft van de Nederlanders heeft daardoor het gevoel dat vakanties steeds uitbundiger worden. Zelf zoeken veel reizigers juist tijd, bijzondere ervaringen en ruimte om los te komen van de dagelijkse drukte. Laat je niet op het verkeerde been zetten, eenvoud betekent zeker niet minimalistisch of spartaans. Hoe dan wel?
Jongvolwassenen kiezen avontuur boven luxe
Een eenvoudige vakantie betekent voor veel Nederlanders niet dat ze minder uit hun reis willen halen. Integendeel: bijna de helft van de Nederlanders (48%) zoekt tijdens vakanties juist vaker naar unieke of bijzondere ervaringen. Voor ruim een derde (35%) is een avontuurlijke vakantie zelfs aantrekkelijker dan een ontspannen vakantie. Niet luxe, maar beleven lijkt voor steeds meer Nederlanders het uitgangspunt van een geslaagde vakantie.
Vooral jongvolwassenen lopen daarin voorop. Bijna drie op de vier Nederlanders onder de 30 jaar gaan tijdens vakanties bewust op zoek naar bijzondere ervaringen. Ook vindt meer dan de helft van hen een avontuurlijke vakantie aantrekkelijker dan een ontspannen vakantie.
Helft van de Nederlanders verlangt naar eenvoud
De stijgende kosten van reizen spelen mee in de vakantiekeuze, maar zijn niet de enige verklaring. Ongeveer de helft van de Nederlanders zegt door de hogere reiskosten sneller voor een eenvoudige vakantie te kiezen. Tegelijkertijd verlangt 49% bewust naar een vakantie waarbij luxe minder belangrijk is. Eenvoud is daarmee niet alleen een manier om te besparen, maar voor veel Nederlanders ook een bewuste keuze.
Bewuste keuzes in genieten
Volgens Univé laten de resultaten zien dat Nederlanders bewuster nadenken over hoe zij hun vakantie willen invullen. Niet zoveel mogelijk luxe, maar een vakantie die past bij wat iemand belangrijk vindt, krijgt een steeds grotere waarde.
Aafke Bos, specialist Reisverzekeringen bij coöperatie Univé: "Een geslaagde vakantie draait voor veel mensen niet meer om zoveel mogelijk luxe, maar om wat je samen beleeft. Dit onderzoek laat zien dat Nederlanders daarin steeds bewustere keuzes maken. Niet omdat het moet, maar omdat eenvoud voor veel mensen meer ruimte geeft aan wat een vakantie echt waardevol maakt."
Volgens Univé begint een ontspannen vakantie met bewuste keuzes én een goede voorbereiding, zodat onverwachte situaties niet de boventoon voeren.
Topics:Reis & vervoer, Toerisme, Vakanties, Verblijfsrecreatie
Trefwoorden: reizen, vakantie, luxe, eenvoud, onderzoek





























































