Geplaatst op: 01-10-2026
Auteur: Marc Gerlings

Record van 135 miljoen Europese kampeerovernachtingen

Kampeerovernachtingen hoger dan piek voor corona

Record van 135 miljoen Europese kampeerovernachtingen
Uit de meest recente cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat blijkt dat er in de eerste helft van dit jaar bijna 136 miljoen overnachtingen op campings zijn geregistreerd, een absoluut record en 72% meer dan 10 jaar eerder. In Nederland werd ruim 10 miljoen nachten gekampeerd, zo analyseerden brancheorganisaties Kampeer en Caravan Industrie (KCI) en BOVAG Caravan- en Camperbedrijven.

Aan de vooravond van de 61e Kampeer & Caravan Jaarbeurs in Utrecht (woensdag 30 september tot en met zondag 4 oktober) analyseerden de brancheverenigingen data die laten zien hoe sterk de kampeersector in de laatste 10 jaar is gegroeid, ondanks de coronadip in 2020. In 2016 telden campings in de 27 EU-landen iets meer dan 79 miljoen overnachtingen in de eerste 6 maanden van het jaar. Dat steeg naar ruim 103 miljoen in 2019, maar tuimelde naar 41 miljoen toen in 2020 de pandemie uitbrak. Een jaar later was er al een krachtig herstel met een plus 66% en in 2022 lag het aantal kampeernachten met 112 miljoen alweer ruim boven pre-corona-niveau. In de eerste 6 maanden van 2026 werd met 135.750.659 overnachtingen een nieuw record gevestigd.

10 miljoen NL kampeerovernachtingen

Uit de analyse van BOVAG en KCI blijkt dat in Nederland in de eerste helft van dit jaar iets meer dan 10 miljoen nachten werd gekampeerd. Dat was bijna een procent meer dan vorig jaar en na 2023 pas de tweede keer in de historie dat de grens van 10 miljoen werd gepasseerd. Van januari tot en met juni in 2016 lag het aantal campingnachten nog onder 6,5 miljoen. In tegenstelling tot de rest van Europa herstelden de Nederlandse campings al in 2021 tot boven het niveau van vóór corona, om vervolgens door te stoten naar bijna 10,5 miljoen overnachtingen in de eerste helft van 2023. Sindsdien schommelt dat aantal elk jaar rond het topniveau van 10 miljoen. In 2021 golden nog veel internationale reisrestricties en was maar liefst 94% van campinggasten uit eigen land. De laatste jaren ligt dat aandeel in de eerste jaarhelft op ongeveer twee derde.

8500 meer kampeerauto's

Na Frankrijk (43 miljoen kampeernachten), Italië (19,5 miljoen), Spanje (18 miljoen) en Duitsland (17 miljoen) werd in Nederland het meest gekampeerd in de eerste 6 maanden van 2026. 

KCI-voorzitter Roel Reineman ziet ook het caravan- en camperbezit onder Nederlanders alsmaar toenemen: "Op 1 september stond er een recordaantal van 635.000 kampeerauto’s en caravans geregistreerd, ongeveer 8.500 meer dan een jaar eerder. Uit onze data blijkt dat die dus niet alleen in de zomervakantie worden gebruikt.” 

Marjolijn Wegkamp, voorzitter BOVAG Caravan- en Camperbedrijven, ziet een opvallende trend: "Nederlanders kamperen in alle soorten en maten, en in alle seizoenen. Opmerkelijk is bovendien dat de caravan de laatste jaren een ware comeback heeft gemaakt. We zien nieuwe doelgroepen in de showrooms en vooral jonge gezinnen kiezen weer vaker voor de caravan.”

61e Kampeer & Caravan Jaarbeurs

In Utrecht vindt van woensdag 30 september tot en met zondag 4 oktober de 61e editie van de Kampeer & Caravan Jaarbeurs plaats, dit jaar uitgebreid met Het Utrechtse Kampeerdorp in hal 10. De beursvloer staat vol met de nieuwste caravans, campers, vouwwagens, (dak)tenten en accessoires, terwijl bezoekers tevens presentaties kunnen bijwonen, workshops volgen en proefritten kunnen maken. Tevens worden er vele primeurs van Nederlandse makelij onthuld, zoals de nieuwe caravan van luxemerk Lume Traveler, de Wave van ’s lands nieuwste caravanfabrikant Glaravans, nieuwe modellen van camperbouwers Ventje en Wally-Van, en de vouwwagens van het nieuwe merk PureCamp. Op woensdag 30 september worden de winnaars van de titels ANWB Caravan en Camper van het Jaar bekendgemaakt.
Trefwoorden: kamperen, overnachting, analyse, camper

CELTH



||| Nieuws |||

02/10/26
Exclusief voor leden
Padel Pirates en Corendon bieden padelreizen
Touroperator Corendon breidt het aanbod naar eiland Curaçao uit met padelreizen. Samen met Padel Pirates combineert de reisorganisatie vlucht en hotelverblijf met trainingen en wedstrijden op de padelbanen van Padel X, de meest vooraanstaande padelclub op het eiland.
02/10/26
Heksendoorn van start in Avonturenpark Hellendoorn
Avonturenpark Hellendoorn start zaterdag 3 oktober met de nieuwe editie van Heksendoorn, het jaarlijkse Halloween-evenement voor gezinnen met jonge kinderen.
02/10/26
Na tien jaar weer treinverbinding Groningen - Leer (Dtsl)
Vanaf maandag 5 oktober kan iedereen weer de trein nemen tussen Groningen en het Duitse Leer. Op 1 oktober is met een feestelijke eerste treinrit van Groningen naar Weener gevierd dat er na tien jaar weer een trein rijdt tussen Noord-Nederland en Noord-Duitsland.
02/10/26
Recreatie Vakbeurs groeit naar recordomvang met ruim 375 exposanten
Recreatie Vakbeurs bereikt een nieuwe mijlpaal. De editie van 17, 18 en 19 november 2026 in Evenementenhal Hardenberg is volledig volgeboekt en verwelkomt een recordaantal van meer dan 375 exposanten.
02/10/26
Exclusief voor leden
Biedt de Zelfstandigenwet genoeg duidelijkheid?
Met het voorstel voor een Zelfstandigenwet probeert het kabinet een einde te maken aan de aanhoudende onzekerheid rond zzp'ers en schijnzelfstandigheid. Het is nog maar de vraag of het duidelijkheid biedt.
02/10/26
Onderzoek naar veiligheid fietsroutes
Hoe kunnen fietsroutes veilig zijn en bijdragen aan gezondheid en welbevinden? Met die vraag start e...
01/10/26
Vincent Schuit wint Hospitality Executive Achievement 2026
Vincent Schuit, Operationeel Directeur bij Onilio is onderscheiden met de Hospitality Executive Achievement 2026 van de European Hotel Awards. De internationale vakjury erkent hiermee zijn bijdrage aan de ontwikkeling van eigentijdse hospitality, waarbij gastbeleving, operationele kwaliteit, karakter en de identiteit van een bestemming samenkomen.
01/10/26
Record van 135 miljoen Europese kampeerovernachtingen
Uit de meest recente cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat blijkt dat er in de eerste helft van dit jaar bijna 136 miljoen overnachtingen op campings zijn geregistreerd, een absoluut record en 72% meer dan 10 jaar eerder. In Nederland werd ruim 10 miljoen nachten gekampeerd, zo analyseerden brancheorganisaties Kampeer en Caravan Industrie (KCI) en BOVAG Caravan- en Camperbedrijven.

||| Agenda |||

30/09/26
30/09/26 t/m 04-10-26: Kampeer & Caravan Jaarbeurs 2026
30 september – 4 oktober 2026 | UtrechtOf je nu op zoek bent naar een nieuwe camper, caravan, vouw...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
07/10/26 t/m 08-10-26
07/10/26 t/m 08-10-26: Positive Tourism Festival
Hoe zorgen we ervoor dat toerisme niet alleen bezoekers trekt, maar ook waarde toevoegt aan de stad ...
21/10/26 t/m 23-10-26
21/10/26 t/m 23-10-26: Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE)
Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE): Nederland is gastland voor haar 45e jaarlijkse co...
27/10/26
27/10/26 t/m 27-10-26: Reünie Travel Challenge
Heb jij ooit meegedaan als student aan de Travel Challenge? Op 27 oktober 2026 brengt organisator va...