Geplaatst op: 31-07-2026
Auteur: Marc Gerlings

Hogere bezettingsgraad vliegtuigen in Q2 van 2026

Minder vluchten

Hogere bezettingsgraad vliegtuigen in Q2 van 2026
Bron: CBS.
In het tweede kwartaal van 2026 reisden 21,2 miljoen luchtvaartpassagiers van en naar een van de vijf nationale luchthavens in Nederland. Dat is 2,3 procent meer dan in het tweede kwartaal van 2025. 

Het aantal vluchten in het handelsverkeer (vervoer van passagiers en vracht tegen betaling), is met 1,5 procent afgenomen tot 139,6 duizend. De hoeveelheid vervoerde vracht is met 15,4 procent toegenomen. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuwe cijfers.

In het tweede kwartaal was de gemiddelde bezettingsgraad op passagiersvluchten van en naar de vijf nationale vliegvelden 83,4 procent. Dit betekent dat gemiddeld 83 van de 100 stoelen bezet waren. Een jaar eerder was dit 80,3 procent. Op vrachtvluchten van en naar Nederland is gemiddeld 53,2 duizend ton aan goederen per vrachtvlucht vervoerd, in 2025 was dat 50,3 duizend ton.

Amsterdam Airport Schiphol was in het tweede kwartaal goed voor 87,1 procent van het aantal vluchten en 86,5 procent van het aantal vervoerde passagiers van en naar Nederland. 

Groei NL luchthavens

Hoewel er van en naar Schiphol 1,7 procent minder vluchten waren dan een jaar eerder, nam het aantal passagiers met 2,1 procent toe tot 18,3 miljoen. Rotterdam The Hague Airport laat de sterkste groei van het aantal passagiers zien (+6,5 procent tot 721,2 duizend). De sterkste groei van het aantal vluchten is voor Maastricht Aachen Airport (+13,8 procent tot 1,4 duizend).

Minder vluchten op het Midden-Oosten

Door de oorlog in het Midden-Oosten waren er vooral in maart, met uitzondering van Jordanië, minder vluchten op enkele landen in deze regio. Ook in april en mei waren er, in vergelijking met dezelfde maanden in 2025, minder vluchten van en naar Qatar, Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten. In juni trok het luchtverkeer weer wat aan. Vooral van en naar Israël nam het aantal vluchten toe: een verdubbeling ten opzichte van juni 2025. In totaal was het aantal vluchten van en naar de vijf landen samen in het tweede kwartaal 10,8 procent lager dan een jaar eerder.
 
Het aantal luchtvaartpassagiers van en naar de vijf landen in het Midden-Oosten samen was in het tweede kwartaal 290,8 duizend. Dat is 43,1 procent minder dan een jaar eerder, toen het er 511,1 duizend waren. In juni was het aantal passagiers van en naar Israël 66,3 procent hoger dan een jaar eerder.

Schiphol ook in 2025 tweede luchthaven binnen de Europese Unie

Niet alleen is Amsterdam Schiphol in Nederland de belangrijkste luchthaven, ook binnen de Europese Unie is het een van de drukste vliegvelden. In 2025 was Schiphol met 68,8 miljoen passagiers de tweede luchthaven binnen de EU. Alleen via Charles de Gaulle in Parijs vlogen er meer passagiers: 72,0 miljoen.

In de top tien van de drukste luchthavens binnen de EU-27 groeide Dublin Airport in Ierland met 5,2 procent het sterkst, Humerto Delgado in Lissabon had de grootste afname van het aantal vervoerde passagiers (-12,0 procent). Buiten de EU, maar wel in Europa, is Istanbul Havalimani Airport in Turkije de drukste luchthaven met 84,5 miljoen vervoerde passagiers in 2025. 
Trefwoorden: vliegen, CBS, luchthaven, groei, bezettingsgraad

CELTH



||| Nieuws |||

05/08/26
Transavia breidt uit in Brussel: nieuwe route naar Porto
Transavia breidt het netwerk op Brussels Airport verder uit. Vanaf maandag 14 december 2026 vliegt Transavia drie keer per week tussen Brussel en Porto. De vluchten vinden plaats op maandag, woensdag en zaterdag.
04/08/26
Logiesaanbod Vlaanderen: 531.242 slaapplaatsen
Op 1 juli 2026 waren er 32.367 toeristische logies actief in het Vlaamse Gewest. Samen waren zij goed voor 531.242 slaapplaatsen. Het betreft de logiescapaciteit van alle aangemelde en erkende logies.
03/08/26
Exclusief voor leden
1,1% meer Nederlanders vieren zomervakantie in Turkije
De Turkse minister van Cultuur en Toerisme heeft afgelopen vrijdag tijdens een persconferentie in Istanbul de toerismecijfers van Turkije over de eerste helft van 2026 bekendgemaakt. In de eerste zes maanden van dit jaar ontving Turkije 25,8 miljoen internationale bezoekers.
31/07/26
Gwendoline Cazenave spreker bij IWTTF congres in Utrecht
Hoe zorgt de reisindustrie ervoor dat meer mensen zich welkom, gezien en vertegenwoordigd voelen – als reiziger én als medewerker? Die vraag staat centraal tijdens het International Women in Travel and Tourism Forum Europe, dat op 16 en 17 september voor het eerst op het Europese vasteland plaatsvindt.
30/07/26
Europa favoriet bij last minute boekingen reizen
De meest recente ANVR Boekingsmonitor uitgevoerd door NielsenIQ zien dat de last minute markt voor uitgaand toerisme volop in beweging blijft. Eén ding valt daarbij direct op, Europa is opnieuw de grote winnaar.
30/07/26
Exclusief voor leden
KLM noteert positieve halfjaarcijfers maar is niet tevreden
De KLM Groep heeft in de eerste helft van 2026 een omzet van €6,9 miljard behaald, 8% meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Het operationele resultaat kwam uit op €68 miljoen, een verbetering van €92 miljoen ten opzichte van vorig jaar. 'Niet genoeg voor een sterke basis', oordeelt het bedrijf. Zusteronderneming Transavia leidt verlies.
27/07/26
Hart van Limburg lanceert nieuwe wandelknooppuntenkaart Roermond en Roerdalen.
Een ree stopt niet bij een gemeentegrens. Een beekje evenmin. Toch hadden Roerdalen en Roermond tot nu toe allebei hun eigen wandelkaart, met een kunstmatige lijn dwars door hetzelfde stuk natuur.
23/07/26
Digitaal visum voor Egypte
Het Egyptische Ministerie van Toerisme & Oudheden heeft vandaag de lancering aangekondigd van een nieuw digitaal Visa-on-Arrival-systeem.

||| Agenda |||

07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
14/09/26
14/09/26 t/m 14-09-26: Perspectief 2040: validatiewebinar
Perspectief 2040 krijgt steeds meer vorm. Maar voordat we de volgende stap zetten, wil NBTC toetsen ...
02/10/26
02/10/26 t/m 02-10-26: Netwerkdag Gastvrij Gelderland
Gastvrij Gelderland nodigt ondernemers, gemeenten, evenementenorganisaties en andere partners van ha...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
17/11/26 t/m 19-11-26
17/11/26 t/m 19-11-26: Recreatie Vakbeurs 2026
Recreatie Vakbeurs is hét jaarlijkse ontmoetingsmoment voor de recreatiebranche in de Benelux...