Geplaatst op: 03-06-2026
Auteur: Marc Gerlings

Menselijke connectie blijft de heilige graal in onze sector

Hoe stuur je op Interne Gastvrijheid?

Menselijke connectie blijft de heilige graal in onze sector
Foto: Pleisureworld.

Digitalisering, personeelskrapte en een nieuwe generatie op de werkvloer: de recreatiesector staat niet stil. Maar hoe bouw je in deze dynamische tijd een bedrijf waar mensen nóg graag willen werken? Het antwoord is simpel: interne gastvrijheid. 

Tijdens de masterclass van PleisureWorld bij TopParken Resort Bosvallei gingen 21 recreatieprofessionals hiermee aan de slag. De middag stond volledig in het teken van één centrale boodschap: gastvrijheid begint niet bij de gast, maar bij de medewerker.

De middag, geleid door Richard Otten en Kim-Elle van Ernst, trapte meteen af met een eyeopener. Want ja, digitalisering maakt processen makkelijker, maar de menselijke connectie blijft de heilige graal in onze sector. Cultuur bouw je immers niet met mooie kernwaarden op papier, maar met het gedrag dat je elke dag op de werkvloer laat zien.

Gastvrij leiderschap 

Hoe stuur je daarop? Kim-Elle introduceerde haar model van de vijf V’s van Gastvrij Leiderschap: Vertrouwen, Veiligheid, Voorleven, Verbinding en Vrijheid.

 zorgde direct voor flink wat interactie aan de thematafels. Want hoe geef je je team de vrijheid om fouten te maken, terwijl je wel de kaders bewaakt? De aanwezige ondernemers, parkmanagers en HR-professionals hielden elkaar een spiegel voor. Juist die openheid en het delen van herkenbare uitdagingen, zoals samenwerken onder hoogspanning in het hoogseizoen, maakten de middag goud waard.

Gluren bij de buren: de kracht van interactie

De échte magie van de middag zat hem in het contact tussen de deelnemers onderling. Juist het uitwisselen van ervaringen bleek voor veel professionals extreem waardevol. Door openhartig met collega's uit andere organisaties in gesprek te gaan, ontstaan er immers cross-overs, nieuwe inzichten en praktische ideeën die direct toepasbaar zijn binnen de eigen organisatie. Iedereen loopt in de praktijk tegen dezelfde overstroomde recepties of hectische keukens aan, en door te horen hoe een ander dat tackelt, kreeg iedereen direct bruikbare handvatten mee naar huis.

De gouden regel van de middag: "Gasten voelen hoe medewerkers zich voelen." Zit je team lekker in hun vel? Dan straalt dat direct af op de gastbeleving. Zo simpel is het.

Snelst toepasbare tips van de middag:
  • Betrek je team: Neem medewerkers actief mee in veranderingen in plaats van ze top-down op te leggen.
  • Breng energie in kaart: Bespreek openlijk wat de 'energiegevers' en 'energievreters' op de werkvloer zijn.
  • Vier successen: Hoe klein ook, zet prestaties in de schijnwerpers.

Generatie Z: Lastig? Welnee, een kans!

Natuurlijk kon een vurig debat over 'Gen Z' niet ontbreken. De heersende opinie dat jongeren niet willen werken, werd snel naar het rijk der fabelen verwezen. De realiteit? Jongere medewerkers willen juist keihard rennen, máár ze moeten wel voelen dat hun werk ertoe doet. Ze zoeken waardering, persoonlijke ontwikkeling en échte verbinding.

De consensus in de zaal: zie die generatieverschillen niet als een obstacle, maar als een kracht. Combineer de frisse ideeën van de jonge garde met de ervaring en continuïteit van de seniors in je team.

Smaakt naar meer?

Investeren in je team is geen 'zachte' HR-tool meer, het is een keiharde businesscase voor minder verloop en betere reviews. Omdat de animo enorm groot was (en een aantal ondernemers vanwege de dagelijkse operatie moest afzeggen), onderzoekt PleisureWorld nu al de opties voor een vervolg in het najaar.

Wil je écht de diepte in? Kim-Elle van Ernst start dit najaar met een intensief Gastvrij Leiderschapstraject van een half jaar. Een absolute aanrader voor leidinggevenden in de leisure die willen bouwen aan een ijzersterke teamcultuur en een gastbeleving die van binnenuit bruist.

Trefwoorden: gastvrijheid, management

CELTH



||| Nieuws |||

02/07/26
Actie wittebroodsweken Taylor Swift in Kunstmuseum Den Haag
Het zal je vast niet ontgaan zijn, de geruchtenmachine over het huwelijk van megaster Taylor Swift draait op volle toeren. Het Kunstmuseum Den Haag speelt daar handig op in met de Wonderstruck jurk van Taylor.
02/07/26
Verkiezing ‘Leukste Uitje 2027’ van start
De verkiezing ‘Leukste Uitje 2027’ is van start gegaan; een voortzetting van de verkiezingen die de ANWB jarenlang organiseerde en vorig jaar door een nieuw team werd omarmd.
30/06/26
BUas viert 60 jaar
Dit jaar bestaat Breda University of Applied Sciences (BUas en voorheen NHTV) 60 jaar! BUas viert dat op vrijdag 11 september met een groots alumni event en tevens de opening van het academisch jaar.
29/06/26
Exclusief voor leden
Eerste Utrecht City Walk meteen uitverkocht
Aanstaande zaterdag vindt de allereerste editie van de Utrecht City Walk plaats. Ruim 5.000 wandelaars uit heel Nederland trekken door de Domstad om al wandelend de mooiste én meest verrassende plekken van Utrecht te ontdekken.
26/06/26
Hoe zal de nieuwe Rijksbouwmeester ruimtelijke keuzes maken
De ministerraad heeft ingestemd met de voordracht van Cécilia Gross tot Rijksbouwmeester. Zij volgt Francesco Veenstra op, die tot 1 september 2026 Rijksbouwmeester blijft.
24/06/26
Aandeel flexwerkers groeit licht
In het eerste kwartaal van 2026 waren er voor het derde kwartaal op rij meer werknemers met een flexibele arbeidsrelatie dan in hetzelfde kwartaal een jaar eerder.
22/06/26
Exclusief voor leden
Toverland introduceert zomerpas
Attractiepark Toverland introduceert deze zomer een nieuwe abonnementsvorm: de Summer Pass. Dit tijdelijke abonnement is geldig van 1 juli tot en met 30 september 2026 en in deze periode kunnen Summer Pass-houders Toverland zo vaak bezoeken als ze zelf willen.
22/06/26
Overheid legt scenario op tafel tegen stroomtekort
Om ervoor te zorgen dat er ook op de langere termijn voldoende elektriciteit is, kiest het kabinet voor de invoering van een zogenaamd marktbreed capaciteitsmechanisme.

||| Agenda |||

03/09/26
03/09/26 t/m 03-09-26: Ruimte in de drukte
Het Openbare Ruimte Congres heeft het thema Ruimte in de drukte. Een actueler onderwerp is nauwelijk...
07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
17/11/26 t/m 19-11-26
17/11/26 t/m 19-11-26: Recreatie Vakbeurs 2026
Recreatie Vakbeurs is hét jaarlijkse ontmoetingsmoment voor de recreatiebranche in de Benelux...