Geplaatst op: 11-05-2026
Auteur: Marc Gerlings

Versterking beleving wijn in Zuid-Limburg met wijnroute Savelsbos

Negende wijnwandeling

Versterking beleving wijn in Zuid-Limburg met wijnroute Savelsbos
De omslagfoto van de kaart die is gemaakt voor de routeSavelsbos. Foto: Sanne Creue?ls Photography
Zuid-Limburg is een nieuwe wijnwandelroute rijker. Na succesvolle wijnwandelingen in onder meer Noorbeek, Wahlwiller-Eys, Valkenburg, Vaals, Voerendaal, Meerssen en Sittard, is ‘Wijngaarden wandeling Savelsbos’ de negende wijnroute die bezoekers uitnodigt om de Zuid-Limburgse wijncultuur te komen ontdekken.

Met deze circa 11 kilometer lange themaroute in de gemeente Eijsden-Margraten maken wandelaars op een laagdrempelige manier kennis met de lokale wijnbouw. De route voert langs drie wijngaarden van twee mooie wijndomeinen: Wijndomein Riesenberg (wijngaarden Riesenberg en Petite Alsace) en Wijndomein D’Hunes (wijngaard Leisendel). Informatieborden langs de route bieden inzicht in de druivensoorten, het productieproces en de karakters van de wijnen.


Bij Wijndomein D’Hunes produceren Marc en Eedsje Huijnen op ambachtelijke wijze elf Limburgse wijnen. Van vrijdag tot en met zondag zijn bezoekers welkom voor een rondleiding of een bezoek aan het proeflokaal. Wijndomein Riesenberg bestaat uit gepassioneerde wijnliefhebbers die werken volgens tradities uit het Ahrtal. Met minimale interventie ontstaan hier pure wijnen met een uniek karakter per oogstjaar.

De route voert niet alleen langs wijngaarden, maar vooral ook door het gevarieerde landschap van het Savelsbos. Dit hellingbos staat bekend om zijn rijke biodiversiteit, steile kalksteenwanden, schilderachtige kloven en vergezichten over het Maasdal. Ook de omliggende fruitgaarden maken deel uit van het karakteristieke landschap.

De ontwikkeling van de route is tot stand gekomen in samenwerking met de gemeente Eijsden-Margraten, Staatsbosbeheer, Heemkundevereniging Grueles en Visit Zuid-Limburg.

Wethouder Jos Custers: "De nieuwe Wijngaarden wandeling Savelsbos versterkt de identiteit van Eijsden-Margraten als wijngemeente en vormt de verbindende schakel tussen het Maasdal en het plateau van Margraten. De route brengt landschap, recreatie, lokale ondernemers en onze rijke wijntraditie samen in één verhaal.”

Samenkomst van natuur en wijnhistorie

Het Savelsbos kent een rijke wijnbouwgeschiedenis. Al in de middeleeuwen werd hier op grote schaal wijn verbouwd. De kalkrijke bodem, met vuursteen die zo’n 70 miljoen jaar geleden ontstond op de bodem van de Krijtzee, zorgt voor goede afwatering en warmteopslag. Dit creëert nog altijd gunstige omstandigheden voor de groei en rijping van druiven.

Zuid-Limburg ontwikkelt zich in hoog tempo tot een volwaardige wijnregio. Sinds de eerste wijnroute in 2019 groeit het aantal wijngaarden gestaag, wat de dynamiek van de sector benadrukt. De combinatie van unieke bodems, glooiende hellingen en vakmanschap maakt de regio onderscheidend binnen Nederland. Wijn is daarmee stevig verankerd in het DNA van Zuid-Limburg en krijgt een steeds prominentere plek in het toeristisch aanbod. Met deze nieuwe route zet Visit Zuid-Limburg weer een stap in het positioneren van de regio als toonaangevende wijnbestemming en draagt zo bij aan de ontwikkeling van kwalitatief en regeneratief toerisme.
Trefwoorden: wijn, Zuid-Limburg, wandelroute, beleving, regiomarketing

CELTH



||| Nieuws |||

14/09/26
Hoe krijg je je team mee in de verduurzaming van je organisatie?
Veel toerisme- en recreatieondernemers weten wat er moet veranderen. Minder plastic, meer duurzame mobiliteit, een andere manier van werken met seizoenspersoneel. De strategie is vaak helder — maar de praktijk weerbarstig. Want hoe zorg je dat je medewerkers niet alleen de nieuwe koers kennen, maar er ook écht in meegaan?
14/09/26
Forse verbeterringen Maaslijn
De opwaardering van de Maaslijn tussen Nijmegen en Roermond kan doorgaan. Dat heeft de Raad van State woensdag 9 september bepaald. De circa 90 kilometer lange spoorlijn voor dagelijks zo’n 22.000 reizigers wordt geëlektrificeerd en op vier plekken verdubbeld. ProRail en de aannemer zijn al aan het werk. De geplande oplevering is december 2027.
14/09/26
SVR Podcast met Bembroeken
Stichting Vrije Recreatie (SVR is een podcastserie gestart. In de tweede aflevering komt komen de ondernemers van Camping de Bembroeken (Brabant) aan het woord.
14/09/26
Exclusief voor leden
Emirates ziet groei in vraag naar vliegtickets
De boekingen voor het winterseizoen 2026/2027, dat eind oktober begint, ontwikkelen zich positief, ziet maatschappij Emirates. Een opsteker voor de maatschappij die de geopolitieke spanningen in het Midden-Oosten voelt.
14/09/26
Snelle kostenstijging in logistiek
Aanhoudende geopolitieke spanningen en verstoringen in toeleveringsketens zorgen voor een kostenscho...
11/09/26
Volgende stap in Arriva trein Amersfoort/Den Haag HS-Parijs
De conclusie is dat het economisch evenwicht van de Hoofdrailnetconcessie 2025-2033 niet in gevaar komt. De ACM bepaalt daarom dat voor de door Arriva gemelde diensten toegang moet worden verleend tot de spoorweginfrastructuur.
11/09/26
Jaarbeurs volgende stap in interactieve leisure: Reis door de kosmos
Vanaf 8 oktober opent in de Utrechtse Jaarbeurs Reis door de Kosmos: Een immersieve beleving. Tijdens deze interactieve virtual reality-reis, waarin bezoekers zich vrij door de ruimte kunnen bewegen, zijn zij getuige van het ontstaan en vergaan van sterren, verkennen zij verre sterrenstelsels en staan zij oog in oog met een zwart gat.
11/09/26
Biertje brengt mensen samen
Nederlanders drinken steeds vaker hun bier in restaurants, hotels en cafés. Daarbij blijft de sociale waarde van een glas (alcoholvrij) bier belangrijk; bijna de helft van de bierdrinkers geeft aan dat een glas bier mensen samenbrengt.

||| Agenda |||

18/09/26
18/09/26 t/m 18-09-26: Kennisdag Waterlinies
Deze nazomer organiseren de Alliantie Zuiderwaterlinie, de Vereniging Nederlandse Vestingsteden, de ...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
22/09/26
22/09/26 t/m 22-09-26: TravDay
TravDay 22 september in De Rijtuigenloods in Amersfoort.Na een geweldige 10e editie in het voorjaar,...
27/09/26
27/09/26 t/m 02-10-26: Eurovelo
Van 30 september tot en met 2 oktober 2026 ontvangen Royal Dutch Jaarbeurs, provincie Utrecht, gemee...
30/09/26
30/09/26 t/m 04-10-26: Kampeer & Caravan Jaarbeurs 2026
30 september – 4 oktober 2026 | UtrechtOf je nu op zoek bent naar een nieuwe camper, caravan, vouw...