Onderzoeksraad: instappen bij ballon moet veiliger

De Onderzoeksraad roept de ballonvaartsector op om op korte termijn maatregelen te nemen om de veiligheid bij instappen te verbeteren.
De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL) heeft nog geen concrete maatregelen genomen om de risico’s tijdens de instapfase te beperken. Dit concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid in de opvolgingsnotitie bij het rapport ‘Passagier gewond tijdens instappen heteluchtballon, Houten’.
In deze notitie beoordeelt de Onderzoeksraad in hoeverre de KNVvL de aanbevelingen uit het onderzoeksrapport uit 2025 heeft opgevolgd. De KNVvL spreekt de intentie uit om maatregelen te nemen, maar heeft nog geen maatregelen geïmplementeerd. Hiermee zijn de geconstateerde risico’s nog niet weggenomen.
Chris van Dam, voorzitter Onderzoeksraad: ‘Het is goed dat de KNVvL binnen de commerciële ballonvaartsector de leiding neemt om te werken aan verbeteringen, maar zolang die niet concreet en geïmplementeerd zijn, blijven de risico’s bestaan. Wij roepen de KNVvL op om op korte termijn maatregelen te nemen, om daarmee de risico’s voor het vaarseizoen van 2026 te beperken.’
Het voorval in het kort
Op 15 juni 2023 werden twee luchtballonnen gereed gemaakt om vanaf dezelfde locatie in Houten te vertrekken. De ballonnen bevonden zich naast elkaar. Toen de ene ballon (A-450 LW) vertrok, beïnvloedde dat de enveloppe van de andere ballon (Z-650). Door drukverschillen en windeffecten veranderde de vorm van de enveloppe. Dit maakte de enveloppe van de Z-650 vatbaarder voor de krachten van de wind. De wrijving van de mand op de grond en de remmende werking van het ankersysteem waren onvoldoende om tegenkracht te bieden aan die krachten.
Passagiers waren op dat moment aan het instappen in de Z-650. Verschillende van hen struikelden toen de mand over het veld werd voortgesleept. Eén passagier kwam bekneld te zitten onder de mand en raakte ernstig gewond.
De volledige reactie van de Onderzoeksraad en de reactie van de KNVvL zijn te vinden op de website van de Onderzoeksraad.
Topics:Dagrecreatie
Trefwoorden: ballonvaart, onderzoeksraad





























































