Geplaatst op: 20-04-2026
Auteur: Marc Gerlings

Tot 4 miljoen jaarlijks extra voor bereikbaarheid Zeeland

Tot 4 miljoen jaarlijks extra voor bereikbaarheid Zeeland
Eerste onderzoek naar Oosterschelde Oeververbinding.
Provincie Zeeland trekt de komende jaren veel geld uit om bruggen, tunnels, dijken en sluizen versneld te onderhouden, te renoveren en te vervangen. Anders komen bereikbaarheid, veiligheid en economische vitaliteit onder druk te staan. 

Een groot deel van de Zeeuwse infrastructuur is gebouwd in de wederopbouwperiode en na de watersnoodramp van 1953. Inmiddels raken veel bruggen, tunnels en sluizen verouderd en zijn ze onvoldoende voorbereid op zwaarder verkeer en intensiever gebruik. Zeeland zet in op versnelling van onderhoud, renovatie en vervanging en verhoogt daarom het onderhoudsbudget van jaarlijks 24 miljoen euro met 2 tot 4 miljoen euro per jaar. Dat blijkt uit de Voorjaarsnota 2026 die het college van Gedeputeerde Staten vandaag presenteerde.

Hinder voorkomen

Om een heel andere reden is reparatie nodig van de Westerscheldetunnel. Begin 2027 wordt de Oostbuis vier maanden afgesloten om de eerder geconstateerde scheur en breuk te repareren. Dat heeft grote gevolgen voor de bereikbaarheid in Zeeland. "Daarom nemen wij uitgebreide maatregelen om hinder zoveel als mogelijk te voorkomen. Bovenop de kosten die samenhangen met de reparatie (19,5 miljoen euro) rekenen wij op dit moment op in totaal 11 miljoen euro aan extra kosten. Een deel daarvan wordt gedekt door het Rijk en de NV Westerscheldetunnel. Wij stellen voor 6 miljoen op te nemen in de provinciale begroting."

Einde levensduur Zeelandbrug

Voor de Midden-Zeelandroute ligt de eerste prioriteit bij de vervanging van de iconische Zeelandbrug. Tegen 2040 is de Zeelandbrug aan het einde van de levensduur. Dat betekent dat er tijdig stappen moeten worden gezet in het proces voor vervanging daarvan. 

"Samen met het Rijk beginnen we een variantenonderzoek naar een nieuwe Oosterschelde Oeververbinding. In 2026 en 2027 trekken wij daar in totaal 1,2 miljoen euro voor uit. Het Rijk legt daar hetzelfde bedrag bij."

Overige onderwerpen waarvoor geld wordt uitgetrokken zijn natuurherstel en stikstof (ruim 1 miljoen euro), gebiedenaanpak, water en natuur (3,5 miljoen euro), wonen (2 miljoen euro voor de regelingen Hergebruik Leegstaande Panden en Gebiedsgerichte Aanpak Wonen en 295.000 euro per jaar voor ambtelijke ondersteuning) groene handhaving (1 miljoen euro per jaar) en Small Modular Reactors (475.000 euro).

Financieel gezond

Tegelijk met de Voorjaarsnota 2026 publiceert de provincie de Jaarstukken over 2025. De financiële positie is gezond. "In 2025 hebben we 15,6 miljoen euro overgehouden. Via bestemmingsreserves hevelen we daarvan bijna 13,7 miljoen euro over naar 2026, de rest voegen we toe aan de algemene reserve."
Trefwoorden: infrastructuur, brug, Zeeland, toerisme, vervoer, mobiliteit

CELTH



||| Nieuws |||

30/06/26
28% plant vakantie in eigen land
De zomervakantie staat voor de deur en de vakantielust onder Nederlanders blijft onverminderd groot. Bijna negen op de tien Nederlanders (89%) zijn van plan om de komende twaalf maanden op vakantie te gaan. Vaker dan vorig jaar wordt voor een vakantie relatief dicht bij huis gekozen.
30/06/26
BUas viert 60 jaar
Dit jaar bestaat Breda University of Applied Sciences (BUas en voorheen NHTV) 60 jaar! BUas viert dat op vrijdag 11 september met een groots alumni event en tevens de opening van het academisch jaar.
30/06/26
Luxe op het water biedt meer dan alleen varen
Wanneer je denkt aan luxe op het water, komen beelden van glanzende jachten en kristalhelder water waarschijnlijk naar boven. Maar luxe watersport gaat verder dan alleen maar een boottochtje maken. Het draait om de hele ervaring: van het moment dat je aan boord stapt tot het moment dat je weer terugkeert naar de haven. Alles moet kloppen. Een beetje zoals in een vijfsterrenhotel, maar dan op het water.
29/06/26
Exclusief voor leden
Aanpassing concurrentiebeding maakt arbeidsmarkt flexibeler
Het kabinet past het concurrentiebeding aan. Het moet voor werknemers makkelijker worden om van baan te wisselen. Dit wordt nu te veel beperkt doordat te veel werknemers een concurrentiebeding hebben. Ook voor werkgevers is het daardoor moeilijker om personeel aan te trekken.
29/06/26
Hans Haerkens voorzitter Nationale Parken
Donderdag 18 juni is Hans Haerkens benoemd tot voorzitter van de stichting Samenwerkingsverband Nati...
29/06/26
Exclusief voor leden
Eerste Utrecht City Walk meteen uitverkocht
Aanstaande zaterdag vindt de allereerste editie van de Utrecht City Walk plaats. Ruim 5.000 wandelaars uit heel Nederland trekken door de Domstad om al wandelend de mooiste én meest verrassende plekken van Utrecht te ontdekken.
26/06/26
Hoe zal de nieuwe Rijksbouwmeester ruimtelijke keuzes maken
De ministerraad heeft ingestemd met de voordracht van Cécilia Gross tot Rijksbouwmeester. Zij volgt Francesco Veenstra op, die tot 1 september 2026 Rijksbouwmeester blijft.
25/06/26
Exclusief voor leden
Metrostation Rhoon uitstappen en meteen in de natuur recreëren
De aansluiting van ov-punten op recreatie is een trend. De tweede van vier Groene Haltes in de provincie Zuid-Holland is open. Vanaf nu is metrostation Rhoon officieel een Groene Halte.

||| Agenda |||

07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
21/10/26 t/m 23-10-26
21/10/26 t/m 23-10-26: Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE)
Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE): Nederland is gastland voor haar 45e jaarlijkse co...
02/11/26
02/11/26 t/m 02-11-26: Global European Marketplace 2026
Are you looking to connect with international buyers and grow your business?Become a member of ETOA ...