Geplaatst op: 09-01-2026
Auteur: Marc Gerlings

Centrum Amsterdam maatregel: slecht 15 nachten verhuur via platform

Centrum Amsterdam maatregel: slecht 15 nachten verhuur via platform
Gaat de halvering van aantal nachten verhuur door?
Vanaf april 2026 mogen bewoners in 8 drukke Amsterdamse wijken hun woning nog maar 15 nachten per jaar verhuren via platforms zoals Airbnb. Nu is dat nog 30 nachten. Deze maatregel moet de overlast van toeristen verminderen.

De maatregel volgt uit de nieuwe 'escalatieladder' van de gemeente. Dit is een stappenplan om wijken leefbaar te houden. Uit recent onderzoek blijkt dat de grens in een aantal buurten is bereikt: bewoners ervaren daar veel overlast van toeristen. 

Het college wil met deze halvering van het aantal nachten de rust in woonwijken herstellen. In de rest van de stad blijft het huidige maximum van 30 nachten per jaar voorlopig gelden. De gemeente laat het klinken als een genomen maatregel maar het is feitelijk een ontwerpbesluit. Tot 16 februari 2026 kunnen bewoners en belanghebbenden hun mening geven over dit plan. Dat heet een zienswijze. Het indienen van zo’n zienswijze is belangrijk: het helpt ons om een goed afgewogen besluit te nemen. Let op, meldt gemeente Amsterdam: alleen wie een zienswijze indient, kan later eventueel in beroep gaan bij de rechter.

De strengere regels gaan gelden voor:
  • Burgwallen-Nieuwe Zijde
  • De Weteringschans
  • Grachtengordel-West
  • Grachtengordel-Zuid
  • Haarlemmerbuurt
  • Jordaan
  • Nieuwmarkt/Lastage
  • Oude Pijp
Trefwoorden: Amsterdam, platform, verhuur, toerisme, beleid

CELTH



||| Nieuws |||

22/04/26
Rotterdams nooit geopende pretpark geveild
Het voormalige Attractiepark Rotterdam - Rivoli, ontwikkeld door ondernemer Henny van der Most, is verkocht via een openbare veiling.
22/04/26
Amsterdam City Walk vindt nieuwe co-sponsor
Herzog Medical verbindt zich als nieuwe partner aan de Amsterdam City Walk.
22/04/26
Consumentenvertrouwen duikt naar beneden
Het vertrouwen van consumenten verslechtert in april 2026 fors verder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het consumentenvertrouwen gaat van -30 in maart naar -44 in april. Dat is de op een na grootste daling sinds het begin van de statistiek in april 1986.
21/04/26
Martin Hendriks directeur van museum Cuypershuis
Martin Hendriks is benoemd tot directeur van museum Cuypershuis (Roermond). Hij is per 1 april 2026 gestart en gaat de verdere ontwikkeling van het museum aansturen. De benoeming is een volgende stap in de nieuwe koers ‘Vooruit met Cuypers’.
21/04/26
Exclusief voor leden
Bezoeker kiest zekerheid in bekende attracties
Nederlanders bezoeken steeds vaker attractieparken en dierentuinen. Tegelijk is er duidelijk verschil tussen aanbieders. Vooral grote namen zoals de Efteling, Artis en Diergaarde Blijdorp hebben een hoge bezoekfrequentie, terwijl andere dagattracties duidelijk achterblijven. Dit blijkt uit de Nationale Benchmark Attractieparken en Dierentuinen, een grootschalig onderzoek van Multiscope onder ruim 4.000 Nederlanders.
21/04/26
Exclusief voor leden
Bezoeker kiest zekerheid in bekende attracties
Nederlanders bezoeken steeds vaker attractieparken en dierentuinen. Tegelijk is er duidelijk verschil tussen aanbieders. Vooral grote namen zoals de Efteling, Artis en Diergaarde Blijdorp hebben een hoge bezoekfrequentie, terwijl andere dagattracties duidelijk achterblijven. Dit blijkt uit de Nationale Benchmark Attractieparken en Dierentuinen, een grootschalig onderzoek van Multiscope onder ruim 4.000 Nederlanders.
21/04/26
Exclusief voor leden
Zwitserse Laax kiest nieuw Nederlands pr- en marketingbureau
Bureau AVIAREPS, gaat een samenwerking aan met het Zwitserse ski- en outdoorresort Laax. Lynnette Hartsink, General Manager AVIAREPS Benelux, meldt dat het partnerschap gericht is op de Nederlandse en Belgische reisbranche.
21/04/26
2025: hoogste groei arbeidsproductiviteit in twintig jaar
De Nederlandse economie groeide in 2025 met 1,8 procent. Er werd in totaal 0,6 procent minder uren gewerkt, zodat de arbeidsproductiviteit 2,4 procent hoger was dan een jaar eerder. Onder meer door stijgende uitgaven aan recreatie.

||| Agenda |||

22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
19/05/26
19/05/26 t/m 19-05-26: Kennistafel 6: FEC uitje op vakantie
Van vakantiepark naar leisure-hub met een verhoogde gastbeleving dinsdag 19 mei 2026 Vakan...
26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
28/05/26
28/05/26 t/m 28-05-26: LDA Kennisdag 2026 - Verhalen vertellen met data
Hoe vertaal je complexe data en analyses naar een begrijpelijk, overtuigend verhaal en maak je daarm...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...