Geplaatst op: 01-10-2025
Auteur: Marc Gerlings

ANVR roept om ticketfonds na debacle PLAY

ANVR roept om ticketfonds na debacle PLAY
PLAY stopte met vliegen op 29 september.
De IJslandse lowcost luchtvaartmaatschappij PLAY heeft gisteren alle activiteiten gestaakt. Honderden klanten zijn onderweg gestrand. Play vloog op Amsterdam, waardoor ook in Nederland vele reizigers gestrand zijn of hun geld kwijt zijn.

Frank Radstake, directeur ANVR: "Weer zijn reizigers de dupe. Wanneer een vlucht onderdeel is van een pakketreis is de schade voor de reisorganisator en wordt de reiziger geholpen. Wie een los vliegticket koopt is, in tegenstelling tot de pakketreizigers, niet wettelijk beschermd tegen luchtvaartmaatschappijen die failliet gaan. Dit moet echt snel anders.”

ANVR, Consumentenbond, ANWB en SGR roepen al langer op om deze groep reizigers beter te beschermen. Zij hebben enkele jaren geleden een plan voor een nationaal ticketfonds gepresenteerd. Het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat heeft vervolgens aan bureau SEO Economisch Onderzoek en Lexavia gevraagd een verkennend onderzoek uit te voeren naar vormgeving, effecten en alternatieven van zo'n nationaal fonds.

Risico's worden groter
Uit dit onderzoek bleek dat er inderdaad flinke risico's zijn voor vliegreizigers en deze risico's zullen alleen maar toenemen in de toekomst. Zo wees SEO erop dat er in de afgelopen 10 jaar 91 luchtvaartmaatschappijen in Europa failliet zijn gegaan. Daarmee werden 5 miljoen reizigers gedupeerd. Voor reizigers die op de bestemming stranden of vlak voor vertrek een duur alternatief ticket moeten kopen, is de schade hoog. De schade voor passagiers in de Nederlandse markt bedroeg gemiddeld € 520.

Dit probleem is eenvoudig op te lossen door een garantiefonds op te zetten zoals dat al jaren wordt gehanteerd in Denemarken, waarbij reizigers worden gerepatrieerd bij faillissement en vertrekkende klanten schadeloos worden gesteld. Als zo’n fonds in Nederland in 10 jaar wordt opgebouwd, is een bijdrage van slechts € 0,50 per ticket nodig. Dat is geld van consumenten vóór consumenten. Het onderzoeksrapport liet zien dat dit verreweg de beste en meest eenvoudige oplossing is en dat dit de overheid feitelijk niets kost.

"Het plan is uitgewerkt, wetenschappelijk onderzocht en er is een breed draagvlak voor bij vier maatschappelijke partijen. Het zou mooi zijn wanneer dit vliegticketgarantiefonds, bijvoorbeeld bij de kabinetsformatie na de aankomende verkiezingen, nu eens eindelijk geregeld wordt” aldus Frank Radstake.
Trefwoorden: low cost, vliegen, ticket, ANVR

CELTH



||| Nieuws |||

05/12/25
Exclusief voor leden
Vaak problematische schuldenlast bij recreatie maar horeca heeft het zwaarder
Bijna 7 procent van de bedrijven beoordeelt in november 2025 de eigen schulden als problematisch, nagenoeg evenveel als een jaar eerder. Maar in sport, cultuur en recreatie ligt dat percentage op 11,6% blijkt uit data van CBS. Echt zwaar heeft de horeca, met 20%.
05/12/25
TerSpegelt verbetert luxe plekken voor gezinnen
Camping TerSpegelt gaat na de vernieuwing van het centrumgebouw door met de verbetering van kampeerplaatsen voor gezinnen.
04/12/25
Exclusief voor leden
Hoge boetes voor inzet vreemdelingen bij GP Zandvoort
Een uitzendbureau uit Rotterdam heeft vorig jaar tijdens de Dutch Grand Prix in Zandvoort 60 vreemde...
03/12/25
Zakelijk leasen voor kleine ondernemers
Als ondernemer in de toerisme en recreatiesector ben je altijd in beweging. Je bezoekt nieuwe locaties, hebt afspraken met partners of bent onderweg naar een evenement dat je organiseert. De vrijheid om te gaan en staan waar je wilt, is direct verbonden met het succes van je bedrijf. Goede mobiliteit is dan ook geen luxe, maar een absolute noodzaak.
03/12/25
Adam Butler merkregisseur Twente
Nieuwe Merkregisseur Twente is Adam Butler (34). Butler kwam op 27 oktober in dienst bij Twente Marketing. Met zijn achtergrond in merkstrategie en storytelling gaat hij aan de slag om het merk Twente verder te versterken en samen met partners het regionale verhaal nóg herkenbaarder en krachtiger neer te zetten.
03/12/25
Combinatie vliegreizen Azië met Asia Pass
Luchtvaartmaatschappij Emirates introduceert de Emirates Asia Pass. Dit is een nieuwe flexibele manier om meerdere bestemmingen in Zuidoost-Azië te ontdekken. Met één boeking kunnen reizigers hun eigen route uitstippelen.
03/12/25
BillyBird exploiteert openluchtzwembad Het Run tot 2030
BillyBird heeft de Europese openbare aanbesteding voor de exploitatie van openluchtzwembad Het Run in Drunen gewonnen. Daarmee blijft BillyBird, dat het zwembad al sinds 2019 beheert, ook de komende jaren verantwoordelijk voor de exploitatie.
02/12/25
Licht dalende groei horecaomzet
De omzet van de horeca groeide in het derde kwartaal van 2025 met 3,3 procent ten opzichte van het derde kwartaal van 2024, meldt het CBS. De omzet van horeca in logiesverstrekking lag maar 0,7 procent hoger.

||| Agenda |||

07/01/26 t/m 08-01-26
07/01/26 t/m 08-01-26: Travel Trade Days 2026
De Travel Trade Days zijn kennis- en netwerkdagen voor de professionele reisbranche in de Benelux. G...
08/01/26 t/m 11-01-26
08/01/26 t/m 11-01-26: Vakantiebeurs 2026 - De wereld aan je voeten
De wereld ligt aan je voeten op Vakantiebeurs. Proef nieuwe smaken, ontmoet reizigers met bijzondere...
27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...