Sterke zomer voor Friese vrijetijdssector

SKS Skutsjesilen op de Alde Feanen bij Earnewald. Foto: Marcel-van-Kammen
De zomervakantie van 2025 heeft Friesland een goed toeristisch seizoen bezorgd. Uit een recente belronde onder ondernemers blijkt dat de bezettingsgraad gemiddeld ruim 80% bedroeg. NRIT dook verder in de cijfers.
Trend: veel lastminute boekingen
In vergelijking met voorgaande jaren is het beeld stabiel en in sommige gevallen spreken ondernemers over een lichte stijging. Opvallend is de rol van Duitse bezoekers, die deze zomer in stijgende aantallen aanwezig waren, meldt destinatieorganisatie Merk Fryslân.
Vooral augustus sprong eruit, terwijl juli wat wisselender verliep. Net als andere jaren wordt er veel last minute geboekt. Een duidelijke terugval ten opzichte van voorgaande zomers werd nauwelijks gemeld, waarmee Friesland zijn positie als aantrekkelijke bestemming in de zomermaanden verder lijkt te verstevigen. Grote evenementen zorgden lokaal voor extra drukte, zoals bij de Sneekweek, triënnale ARCADIA, en het Skûtsjesilen.
Wat doen de toeristen in Friesland?
De bezoekers die Friesland deze zomer aandeden kwamen vooral uit Nederland, gevolgd door Duitsland en België. Hun verblijf duurde meestal twee tot drie nachten, waarbij natuur, rust en fietsen de belangrijkste redenen vormden om de provincie te bezoeken. Ook watersport en stedentrips werden veelal genoemd als bezoekersreden.
Ook voor de herfst en het najaar overheerst voorzichtig optimisme. Verschillende ondernemers verwachten een goede bezetting, maar benadrukken dat laatboekers opnieuw de doorslag zullen geven. Het weer wordt daarbij genoemd als de grootste onzekere factor.
Het zomerseizoen laat zien hoe groot de rol van laatboekers en weersinvloeden blijft. Bezoekers waarderen Friesland vooral om natuur, rust en activiteiten in de zomer, maar juist in het voorjaar en najaar liggen er kansen, ziet destinatieorganisatie Merk Fryslân. Daarom is het stimuleren van bezoek buiten het hoogseizoen essentieel zodat steeds meer mensen ontdekken dat Friesland in alle seizoenen aantrekkelijk is.
Analyse trend stijgend aantal Duitse toeristen
NRIT vroeg naar de ontwikkeling van het inkomend toerisme. Dit gebeurde via een belronde onder ondernemers, waardoor er geen harde cijfers beschikbaar zijn, maar wel waardevolle indrukken. De groei van met name het aantal Duitse toeristen is de afgelopen jaren duidelijk zichtbaar. Hieronder staan de cijfers van de post-coronaperiode, van 2022 tot en met 2024, met het aantal Duitse gasten:
2022: 247.000
2023: 279.000
2024: 324.000
Vooral de toename van 45.000 extra Duitse gasten in 2024 is zeer interessant voor de toeristische sector en voor de Friese economie. Het beeld van een groeiend aantal Duitse toeristen in de zomer van 2025 sluit aan bij de trend van de afgelopen jaren. Ondernemers geven doorgaans aan dat Duitse gasten ongeveer 10% van alle bezoekers uitmaken, al zijn er duidelijke uitschieters naar boven. Fietsen en waterrecreatie zijn de belangrijkste activiteiten binnen deze groep, wat overeenkomt met de voorkeuren van andere bezoekers.
Topics:Destinatie Nederland, Leisure, Marketing, Onderzoek, Toerisme, Verblijfsrecreatie, Watersport
Trefwoorden: Friesland, zomer, trend, toerisme, Duitse gasten





























































