Geplaatst op: 17-06-2025
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

Binnenlandse vakantiegangers stoten meer CO2-uit, eco-efficiency wel omhoog

Binnenlandse vakantiegangers stoten meer CO2-uit, eco-efficiency wel omhoog
Foto: Pixabay

De CO2-uitstoot ten gevolge van binnenlandse vakanties groeide in 2023 harder dan het aantal vakanties. De zogenaamde eco-efficiency verbeterde wel, van 2,24 verdiende euro naar 2,33 euro per kilogram uitgestote CO2. Dat blijkt uit een studie van de Breda University of Applied Sciences en NBTC.

In 2023 steeg het aantal binnenlandse vakanties met 1%, terwijl de CO2-uitstoot van deze vakanties met 3% steeg naar 1,86 Mton. De totale CO2-uitstoot voor binnenlandse vakanties ligt op 1,3% van alle Nederlandse CO2-emissies in 2023 (146 Mton). De CO2-uitstoot ten gevolge van inkomend toerisme is met 4,6Mton veel groter.

CO2-uitstoot op binnenlandse vakantie lager dan in dagelijks leven

De CO2-uitstoot van een binnenlandse vakantie is gemiddeld 20 kilo per dag, zowel in 2022 als 2023. Heel opvallend stoten Nederlanders op binnenlandse vakantie minder uit dan gemiddeld over het jaar. Dan stoten ze gemiddeld 22 kilo per dag uit. De uitstoot van Nederlandse vakantiegangers in eigen land is ook lager dan van inkomende bezoekers. Van de buitenlandse bezoekers heeft de Belgische bezoeker de laagste CO2-uitstoot per dag (29 kilo), gevolgd door de Duitse (33 kilo). Een bezoeker uit de Verenigde Staten heeft de hoogste dagelijkse CO2-uitstoot (214 kilo).

Vervoer naar activiteiten zorgt voor grootste uitstoot

Op binnenlandse vakantie stoten Nederlanders het meest uit tijdens vervoer naar activiteiten (43%). De reis naar de bestemming is verantwoordelijk voor 21% van de vakantie-uitstoot. Dit komt doordat de reisafstanden die tijdens het verblijf worden afgelegd flink groter zijn dan de enkele reis naar de bestemming. Ruim een derde van de CO2-uitstoot komt door het verblijf in een accommodatie tijdens de vakantie. Het gebruik van deze accommodaties zorgt voor 0,66 Mton CO2 in 2023, een stijging van 3% vergeleken met 2022.

Meeste uitstoot in toeristische provincies

Het beeld per provincie is niet geheel verrassend. Provincies met relatief hoge aantallen binnenlandse vakanties zijn ook goed voor de hoogste CO2-uitstoot. Ook de afstand binnen Nederland speelt nog een rol. Een hoog aandeel in de uitstoot hebben Gelderland, Limburg en Friesland.

Eco-efficiency groeit

Tot slot kunnen we de CO2-uitstoot afzetten tegen de gemiddelde bestedingen tijdens een verblijf. Dit geeft inzicht in het aantal euro’s dat een bezoeker uitgeeft per kilogram CO2. In 2023 stijgt de eco-efficiency naar 2,33 euro per kilogram CO2 (in 2022: 2,24 euro). Vergeleken met internationaal bezoek is dit in de middenmoot. Een Belgische vakantie levert het meest op per kilo CO2: 2,76 euro, terwijl een Amerikaan minder dan een euro oplevert per kilo CO2. Bij intercontinentale reizigers spelen vliegreizen een nadrukkelijke rol.

Tips voor minder uitstoot van vakantiegangers

De onderzoekers geven ook nog wat tips om de uitstoot van Nederlanders op binnenlandse vakanties verder te beperken:

  • Met duurzamere vervoerskeuzes, zoals openbaar vervoer of duurzaam individueel vervoer (bijvoorbeeld de elektrische auto), kan de uitstoot van het vervoer naar de locatie worden geminimaliseerd.
  • Verduurzaming van accommodaties, met name vakantiehuizen en hotels, heeft direct effect op de uitstoot van Nederlandse (en buitenlandse) vakantiegangers. Isolatie, duurzame energie, slimme aanpassingen en het inkoopbeleid van hotels, zijn daar van grote invloed op.
  • Het vervoer van en naar activiteiten, vormt een groot aandeel van de uitstoot van Nederlandse vakantiegangers in eigen land. Het vervangen van vervuilende vormen van vervoer door bijvoorbeeld het openbaar vervoer, de fiets of elektrisch vervoer maakt daarin een groot verschil.
Link: https://www.nbtc.nl/nl/site/download/download-de-co2-impact-van-binnenlandse-vakanties-nl?disposition=inline
Trefwoorden: vakanties, binnenlands vakanties, duurzaam toerisme, uitstoot, CO2,

CELTH



||| Nieuws |||

11/03/26
Exclusief voor leden
Geopolitieke ontwikkelingen raken Drents Museum: uitstel tentoonstelling
Gisteren kreeg het Drents Museum van het Indiase ministerie van Cultuur het bericht dat zij vanwege de huidige geopolitieke spanningen heeft besloten de circa 60 kunstwerken voor de tentoonstelling Amrita Sher-Gil - 'Europa is van Picasso, India is van mij' niet op transport te laten gaan.
11/03/26
Exclusief voor leden
Airport Campus op Groningen Airport maar wie haakt aan?
Huisvestingsadviseur Draaijer heeft in opdracht van Groningen Airport Eelde onderzoek gedaan naar de doorontwikkeling van de Airport Campus. Het advies is positief maar nu moet de luchthaven op zoek naar partners.
11/03/26
ACM controleert digitale economie extra scherp
In haar ‘Focus op digitale economie 2026’ maakt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) duidelijk waar zij het verschil wil maken. De toezichthouder richt zich komend jaar met name op de digitale weerbaarheid van Nederland en Europa, meer zeggenschap voor gebruikers over eigen data, en een toegankelijke en veilige online omgeving voor iedereen.
11/03/26
Europees Parlement wil creatief werk beschermen tegen AI
Creatieve producten waar auteursrecht op zit moeten worden beschermd tegen gebruik door kunstmatige intelligentie (AI). Dat wil het Europarlement. Ook moeten creatieve makers een vergoeding krijgen wanneer AI gebruik maakt van hun producten.
11/03/26
Exclusief voor leden
Wintersport 2025-2026: lawinegevaar en kniebandletsels
Wintersport 2025-2026: lawinegevaar en kniebandletsels Nu de voorjaarsvakantie ten einde loopt, maakt Alarmcentrale Eurocross de balans op van het wintersportseizoen. Lawinegevaar en meer kniebandletsels kenmerken het wintersportseizoen. Waar vorig jaar nog een forse stijging in het aantal meldingen tijdens de voorjaarsvakantie te zien was, verschuift de druk dit jaar naar het vroege seizoen. Sinds december ziet de alarmcentrale een stijging van 4% in het totale aantal wintersportdossiers, met een opvallende piek in december en januari. Naast een verschuiving in het type letsel, werd het seizoen getekend door ernstige incidenten als gevolg van lawinegevaar. Lawinegevaar in de Alpen Een opvallend aspect dit jaar in het wintersportseizoen waren de vele lawines. De instabiele situatie in de bergen leidde tot diverse meldingen bij Eurocross over lawinegevaar. Met name in Oostenrijk waren er dit jaar meer lawines dan normaal. Over het algemeen gingen de vragen en meldingen over logistieke hulpverzoeken van gestrande reizigers als gevolg van afgesloten wegen. Naast deze meldingen heeft de alarmcentrale ook te maken gehad met ernstige dossiers als gevolg van lawinegevaar. Opvallende blessuretrend: knieën en heupen Wat betreft de medische meldingen ziet Eurocross een duidelijke trend. Meer dan een kwart van alle letsels betrof kniebandletsel, een fors groter aandeel dan vorig jaar. Dit type letsel wordt vaak in verband gebracht met papperige sneeuw condities, waarin ski's sneller blijven vastzitten. Daarnaast valt op dat er dit jaar veel heupfracturen zijn gemeld, vooral bij jonge wintersporters. Ook schouderblessures (uit de kom en sleutelbeenbreuken) en hersenschuddingen blijven veelvoorkomende redenen voor contact met de alarmcentrale. In totaal zijn er sinds december al meer dan 260 wintersporters gerepatrieerd naar Nederland, deels via de weg en deels per medische vlucht. Vroege piek en zelfoverschatting Hoewel de voorjaarsvakantie zelf 7% minder dossiers telde dan vorig jaar, was de start van het seizoen (december en januari) juist extreem druk met een stijging van 23%. Eurocross koppelt deze cijfers deels aan de sneeuwcondities en deels aan het gedrag op de piste. Daarnaast blijkt dat zelfoverschatting een duidelijk probleem blijft onder wintersporters. De gemiddelde skiër neemt meer risico dan daadwerkelijk past bij zijn ervaring. Dit vergroot de kans op ernstige valpartijen. Eurocross verleent met circa 600 medewerkers vanuit kantoren in 4 landen 24 uur per dag, 7 dagen per week hulp aan de klanten van haar opdrachtgevers, die een medisch- of reisprobleem hebben, bij pech of ongeval met de auto of die hulp nodig hebben in en om het huis. Eurocross maakt deel uit van Astrum Assistance Alliance, een alliantie van alarmcentrales in Europa die ruim 50 miljoen klanten in meer dan 20 verschillende landen bedient. Eurocross is onderdeel van Achmea.
11/03/26
Pieter Elbers weg bij IndiGo na maandenlange onrust
Pieter Elbers, voormalig topman van KLM, legt per direct zijn functie neer bij de Indiase luchtvaart...
10/03/26
Slimme verpakkingen: winst voor jouw recreatiebedrijf
De toerisme- en recreatiesector bruist van activiteit, maar staat ook voor continue uitdagingen. Gastvrijheid is de kern, maar efficiëntie achter de schermen is net zo belangrijk. Hoewel verpakkingen vaak als een detail worden gezien, spelen ze een verrassend grote rol in de dagelijkse bedrijfsvoering en de algehele gastervaring. Laten we eens kijken waarom doordachte verpakkingskeuzes van belang zijn voor jouw bedrijf.
10/03/26
Exclusief voor leden
Start Voigt Select
Steeds meer reizigers trekken tijdens de zomervakantie naar koelere bestemmingen, weg van de massa en de drukkende hitte. Met Voigt Select lanceert touroperator Voigt Travel een kwaliteitslabel dat uitzonderlijke accommodaties in Noord-Europa in de kijker zet.

||| Agenda |||

02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...