Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 13-05-2025
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

Regionale toerismedata nog niet betrouwbaar genoeg voor lokaal beleid

Regionale toerismedata nog niet betrouwbaar genoeg voor lokaal beleid
Foto: 123RF

Betrouwbare data op regionaal en lokaal niveau over het aantal gasten en overnachtingen is essentieel voor effectieve beleidsvorming in de toeristische en recreatieve sector. CELTH, NBTC en CBS hebben in het Data & Development Lab onderzocht of de CBS Statistiek Logiesaccommodaties (SLA) verder geregionaliseerd kan worden. Uit deze verkenning blijkt dat het lastiger is dan verwacht om op gemeentelijk niveau betrouwbare cijfers te genereren met de huidige methode.

"Regionale en lokale cijfers over toerisme zijn ontzettend belangrijk, toeristisch beleid wordt immers vooral door gemeenten gemaakt. We hebben dan ook heel uitgebreid gekeken naar de mogelijkheden om bestaande toeristische statistieken te regionaliseren. Helaas is het niet mogelijk om hiermee op gemeenteniveau betrouwbare cijfers te presenteren. Maar we blijven met onze partners werken aan mogelijkheden om wél meer regionale data te genereren," aldus Diana Korteweg Maris van CELTH en het HZ Kenniscentrum Kusttoerisme.

De huidige SLA is gebaseerd op een steekproef, wat betrouwbare data oplevert voor landelijk en provinciaal niveau, maar onvoldoende nauwkeurig is voor de meeste gemeenten en toeristische regio's. Uit de analyse van data over 2023 blijkt dat slechts voor een klein deel van de gemeenten en regio’s betrouwbare data beschikbaar is. CBS, NBTC en CELTH gaan nu onderzoeken welke mogelijkheden er zijn om in de toekomst wél betrouwbare regionale cijfers te verzamelen.

Link: https://www.celth.nl/nieuws/1260/regionale-data-gasten-en-overnachtingen-nog-niet-betrouwbaar-genoeg.html
Trefwoorden: onderzoek, toerisme, inkomend toerisme, binnenlands toerisme, data, regionaal

CELTH



||| Nieuws |||

20/06/25
Groei Nederlands toerisme in april 2025: autonome stijging én gunstige vakantiespreiding
Het Nederlandse toerisme heeft in april 2025 een duidelijke groei doorgemaakt ten opzichte van april 2024. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) steeg het aantal gasten met 459.000 en het aantal overnachtingen met ruim 2,1 miljoen. Deze stijging is deels toe te schrijven aan autonome groei in het toerisme, maar ook aan de gunstige ligging van de meivakantie en Pasen in 2025.
19/06/25
Corendon gaat samenwerking aan voor culinaire excursies
Corendon werkt sinds mei samen met het internationale platform ResiRest. ResiRest biedt food-excursies in onder meer de Turkse regio Antalya aan. Een uitrol naar andere destinaties staat op de planning.
18/06/25
Guy Vroemen nieuwe directeur-bestuurder Maastricht Marketing
De Raad van Toezicht van Stichting Maastricht Marketing heeft bekendgemaakt dat Guy Vroemen per 1 augustus 2025 de nieuwe directeur-bestuurder wordt.
18/06/25
Tourist Info punt in Zweeler kerk
Op 20 juni vindt de officiële aftrap van het uitvoeringsplan ‘Kiemen in Drentse grond’ plaats door het openen van de Tourist Info in de Zweeler Kerk.
18/06/25
Exclusief voor leden
B&B De Hoenderkamp de beste van Nederland in 2025
B&B De Hoenderkamp in het Overijsselse Beuningen is uitgeroepen tot de Beste Bed & Breakfast van Nederland 2025.
17/06/25
Caroline Belt wordt directeur-bestuurder voor de Van Gogh Sites Foundation.
Met ingang van 1 juli start Caroline Belt als directeur-bestuurder voor de Van Gogh Sites Foundation. Caroline neemt hiermee het stokje over van Frank van den Eijnden die in de afgelopen 15 jaar Van Gogh in Brabant op de kaart heeft gezet en Simone van der Heiden die vanaf 2022 mede de directie heeft gevoerd.
16/06/25
Exclusief voor leden
Rijden in het buitenland? Toch wel eng
34 procent van de Nederlandse vrouwen vindt autorijden in het buitenland spannend, terwijl 82 procent van de mannen gerust achter het stuur stapt.
13/06/25
Vliegtickets en prijzen overnachtingen vakantieparken drukken inflatie
De inflatie is gedaald van 4,1 in april naar 3,3 procent in mei van dit jaar, meldt CBS. Bijzonder i...

||| Agenda |||

27/06/25
27/06/25 t/m 27-06-25: Beleidsmakersdag
De Beleidsmakersdag staat zo vlak voor de vakanties in het teken van 'Vooruitwerken em verbinden ric...
27/08/25
27/08/25 t/m 27-08-25: CELTH Industry Day World Leisure Congress
Het World Leisure Congress (WLO) komt na 13 jaar weer terug in Europa en voor het eerst naar Nederla...
22/09/25
22/09/25 t/m 22-09-25: Toerisme Top 2025
De Toerisme Top wordt dit jaar op maandag 22 september in Noord-Holland georganiseerd. Het thema is ...