Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 07-02-2025
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

45ste editie van Trendrapport toerisme, recreatie en vrije tijd verschenen

45ste editie van Trendrapport toerisme, recreatie en vrije tijd verschenen

Deze week is het nieuwe Trendrapport toerisme, recreatie en vrije tijd verschenen. De 45ste editie van dit rapport van NRIT, CELTH en NBTC biedt een actueel inzicht in de belangrijkste trends en ontwikkelingen in toerisme, recreatie en vrije tijd. In de online omgeving is alle content uit het Trendrapport, inclusief de data achter de meer dan 250 grafieken, beschikbaar.

Toerisme in een veranderende wereld

Ondanks de grote uitdagingen heeft de sector zich opmerkelijk snel van de pandemie hersteld en worden records aan de lopende band gebroken. Tegelijkertijd staat de toeristisch-recreatieve sector wereldwijd voor een grote transformatie. We moeten veel duurzamer gaan opereren, waarbij we de consument qua beleving een gelijkwaardig product blijven aanbieden en in een competitief werkveld voor een toekomstbestendig businessmodel moeten zorgen.

Die transformatie vindt bovendien plaats in een onrustige wereld met grote geopolitieke spanningen, onzekerheden bij consumenten en een ongekend snelle klimaatverandering die toeristische bestemmingen nu al raakt. Toerisme in transformatie is overigens ook het thema van het Trendcongres Toerisme en Vrijetijd dat NRIT op 20 maart samen met de Management Tourism opleidingen van de hogescholen in Breda organiseert.

Brede scope

In het Trendrapport vindt u gedetailleerde analyses van demografische veranderingen, economische prestaties, consumentengedrag en technologische innovaties die de sector vormgeven. We belichten de groeiende rol van duurzaamheid en de noodzaak om onze impact op het milieu te minimaliseren. Daarnaast besteden we aandacht aan de veranderende voorkeuren van reizigers en het functioneren van de diverse domeinen daarin.

Het Trendrapport, valt net als voorgaande jaren, uiteen in drie delen. In het eerste deel, ‘Omgevingsfactoren’, behandelen we ontwikkelingen in de wereld, Europa en Nederland. We leggen de focus op demografie, economie, sociaal-cultureel, technologie, duurzaamheid en toeristische ontwikkelingen. In deel twee, ‘Domeinen’, komen de vijf grootste branches in toerisme aan de orde: horeca, verblijfsrecreatie, dagattracties, reisbranche & luchtvaart en sport & actieve recreatie. In het laatste deel, Capita Selecta, tien artikelen rond actuele thema’s in de sector, die auteurs van CELTH en andere onderzoeksclusters hebben geschreven.

Toptrends

Het Trendrapport omvat maar liefst 384 pagina’s die online in 193 thematische artikelen worden gepresenteerd. Elk hoofdstuk begint met een supercompacte samenvatting in hoofdpunten. Hieronder uit die meer dan 100 hoofdpunten een top 10.

  1. Toerisme draagt voor bijna een tiende bij aan de wereldwijde economie.
  2. Europa krijgt steeds meer te maken met de gevolgen van de klimaatcrisis.
  3. Inwoners van de Europese Unie hebben samen meer dan een miljard vakanties gerealiseerd, meer dan voor de pandemie.
  4. In Nederland is de sector goed voor 105 miljard euro aan toeristische bestedingen, een record.
  5. Veruit de meeste Nederlanders zijn gelukkig en tevreden met de hoeveelheid vrije tijd en ondernemen jaarlijks 2,4 miljard vrijetijdsactiviteiten buitenshuis.
  6. De Nederlandse hotelmarkt is sterk hersteld met hoge kamerprijzen en een prima bezetting
  7. De verblijfsrecreatieve sector is meer dan hersteld van de pandemie en heeft de groei van de binnenlandse markt mooi vastgehouden.
  8. Nederlanders brengen veruit de meeste buitenlandse vakanties in Europa door waarbij de zomerstrandvakantie favoriet is.
  9. Nederlandse attractieparken en dierentuinen zitten qua bezoek alweer boven het niveau van 2019. De Efteling blijft de grootste maar Safaripark Beekse Bergen groeit fors.
  10. Nederland heeft in totaal 153.419 kilometer fietsinfrastructuur en 43.300 kilometer gemarkeerde wandelpaden.

Bestellen

Een exemplaar van het Trendrapport toerisme, recreatie en vrije tijd, inclusief online toegang, is eenvoudig via de store te bestellen. Een abonnement is voordelig en zorgt ervoor dat je altijd op de hoogte bent van de nieuwste trends en ontwikkelingen.

Trefwoorden: trends, toerisme, recreatie, leisure, vrije tijd, attractieparken, dierentuinen, cultuur, dagrecreatie, duurzaam toerisme, demografie, economie, sociaal cultureel, horeca, verblijfsrecreatie, reisbranche vakanties, sport

CELTH



||| Nieuws |||

15/04/25
Ahoy location of the year
In Venray zijn de Live Entertainment Production Awards (LEPA) uitgereikt. Rotterdam Ahoy mocht de prestigieuze titel 'Location of the Year 2024’ in ontvangst nemen.
05/03/25
EK indoor atletiek biedt tribune voor fans met visuele beperking
Tijdens de kampioenschappen wordt op zowel zaterdag- als zondagochtend voor het eerst een speciale tribune ingericht voor mensen met een visuele beperking.
10/02/25
Nationale Sportweek telt liefst 5 host cities
Van 19 tot en met 28 september 2025 vindt de Nationale Sportweek plaats, waarbij heel Nederland in beweging komt. Vijf steden springen eruit als host cities: Leeuwarden, Bunschoten, Zoetermeer, Westland en Helmond.
07/01/25
Exclusief voor leden
Apollo Reizen wordt sponsor Sparta
Apollo Reizen heeft vandaag aangekondigd sponsor te worden van voetbalclub Sparta Rotterdam. Deze nieuwe sponsoring markeert voor Apollo Reizen het versterken van de band tussen sport en reizen.
26/12/24
Recycling bekers bij sportevenementen
Dit jaar gingen nieuwe regels in voor de recyclinhg van plastic bij evenementen. Dat was niet makkelijk voor sportevenementen. Opeens moesten de kartonnen bekers voor deelnemers met plastic laagje of gewassen worden, of verzamelen en recyclen. De Zevenheuvelenloop is het eerste evenement dat een percentage van recycling doorgeeft, 92,5%.
25/12/24
Op weg naar 2025
Het jaar 2024 loopt ten einde en we kijken vol verwachting uit naar een prachtig 2025. We willen jullie hartelijk bedanken voor de fijne samenwerking en het vertrouwen in ons.
05/12/24
Relatief veel problematische schulden in vrijetijdssector
Zes procent van de Nederlandse bedrijven ervaart de schuldenlast als problematisch. Daarbij staat de horeca aan top en ook cultuur, sport en recreatie scoren hoog.
03/12/24
Bluebird-index wijst Frankrijk aan voor beste sneeuwomstandigheden
Hoewel de grote meerderheid van de sneeuwliefhebbers (60%) de ervaring van een wintersportvakantie onvervangbaar vindt, onafhankelijk van hoeveel sneeuw er zou vallen, wacht (33%) op een duidelijke sneeuwgarantie alvorens een vakantie te boeken, volgens cijfers van reisorganisatie Sunweb.

||| Agenda |||

Momenteel geen berichten aanwezig.