Geplaatst op: 30-12-2024
Auteur: Marc Gerlings

Tunnel Jonkheerpad officieel geopend

Tunnel Jonkheerpad officieel geopend
ProRail heeft samen met Brabants Landschap en de gemeente Oisterwijk de onderdoorgang bij het Jonkheerpad in natuurgebied Landgoed Nemerlaer begin december officieel geopend. 

Het tunneltje is sinds juli al in gebruik voor wandelaars. Het project is emissieloos gerealiseerd, het eerste emissieloze project van ProRail. Een uitdagend en bijzonder project, vanwege de ligging naast een Natura 2000-gebied én het samenvallen van de aanbesteding van het project met de uitspraak van de Raad van State over het stikstofbeleid. Dit vereiste bijzondere zorg en een innovatieve aanpak.

Na veel gepuzzel, extra tijd en geld, is samen met aannemer Knipscheer en ingenieursbureau Antea een plan gemaakt om het project emissieloos uit te voeren. En dat is gelukt. Met waterstofaggregaten, volledig elektrisch materiaal en alternatieve bouwmethoden is het project gerealiseerd met minimale impact op de natuur en omgeving.

Bijzondere overgang naar museum

De voormalige niet actief beveiligde overweg (NABO) Jonkheerpad in Oisterwijk is vervangen door een nieuwe veilige passage voor wandelaars. De onbewaakte overweg, gelegen in het natuurgebied bij landgoed Nemerlaer en de Essche Stroom, werd veel gebruikt door wandelaars. Dit zorgde  voor gevaarlijke situaties. In 2021 is daarom besloten de overweg definitief te sluiten en een veiliger alternatief te realiseren. Deze aanpassing verhoogt niet alleen de spoorveiligheid, maar verbetert ook de verbinding voor wandelaars in het gebied.

De knecht van Nemerlaer

Ter ere van de rijke geschiedenis van de locatie, heeft ProRail een podcast uitgebracht: De knecht van Nemerlaer. Hierin wordt het mystieke verhaal van Jonkheer Donatus en zijn connectie met de spoorlijn door Joost Prinsen tot leven gebracht. De jonkheer kreeg het voor elkaar om een station aan te leggen en een overgang. Het is nu te beluisteren via Spotify of via onderstaande link.

Trefwoorden: pad, wandelen, ProRail

CELTH



||| Nieuws |||

16/02/26
Groot datalek bij Commissie Watersport Opleidingen (CWO)
De Stichting Commissie Watersport Opleidingen (CWO) heeft een omvangrijk datalek gemeld bij de Autoriteit Persoonsgegevens. Aanleiding is de ontdekking dat de volledige CWO?database zonder toestemming is opgenomen in een systeem dat in gebruik is bij het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV). Het gaat om persoonsgegevens van meer dan 66.000 gebruikers en informatie over ruim 99.000 watersportdiploma’s.
11/02/26
Jasper Tieleman versterkt team Maas
De recreatie- en watersportsector krijgt er een gedreven en ervaren professional bij. Met de komst van Jasper Tieleman versterkt Maas recreatie bedrijfsmakelaardij haar team met iemand voor wie recreatie niet alleen een branche is, maar een familie-erfenis.
09/12/25
HISWA-RECRON in hoger beroep voor onuitvoerbaar beleid emissieloos varen
Twee brancheorganisaties HISWA-RECRON en Watersportverbond gaan in hoger beroep bij de Raad van Stat...
10/10/25
Rectificatie - HISWA-RECRON kiest eigen koers met watersportopleidingen CWO
HISWA-RECRON gaat verder met de CWO in de Stichting Commissie Watersport Opleidingen en gaat een landelijk, uniform diplomasysteem voor zeil- en vaaropleidingen inrichten.
08/09/25
Exclusief voor leden
Topeditie beurs Hiswa te Water
De 40e editie van de consumentenbeurs Hiswa te water vond plaats onder een stralende najaarszon, met alleen de eerste dag wat regen. De beurs in de haven van Lelystad trok 30.000 bezoekers
18/07/25
Eerste 'surf-kas' zuivert Amsterdams kanaalwater
De Amsterdamse ontwerper Frederik van Os heeft een innovatieve manier bedacht om waterrecreatie te combineren met ecologisch herstel. Zijn project, de Surf Pill, is een drijvende ‘surf-kas’ die kanaalwater zuivert terwijl mensen erop kunnen surfen.
09/07/25
CELTH Industry Day brengt wetenschap en praktijk samen tijdens World Leisure Congress
Op woensdag 27 augustus 2025 organiseert het Centre of Expertise Leisure, Tourism & Hospitality (CELTH) de Industry Day tijdens het World Leisure Congress in Breda. Deze dag vormt de brug tussen wetenschap en praktijk in de leisure-, toerisme- en hospitalitysector.
04/07/25
Nieuwe tool brengt toeristisch aanbod regio in kaart
Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen (TVAN) heeft op 3 juli de Destination Data Monitor gelanceerd: een interactieve tool die inzicht geeft in het toeristisch aanbod per gemeente of regio.