Geplaatst op: 06-11-2024
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

Provincie Zuid-Holland verdeelt subsidies voor beleefbaar erfgoed

Provincie Zuid-Holland verdeelt subsidies voor beleefbaar erfgoed
Foto: Frans Berkelaar

De provincie Zuid-Holland beloont 66 initiatieven met drie miljoen euro subsidie voor het beleefbaar maken van de zeven Zuid-Hollandse erfgoedlijnen. Bijzonder is dat op zeven zogenaamde erfgoedtafels wordt bepaald welke initiatieven een meer formele subsidieaanvraag mogen doen.

Meindert Stolk, gedeputeerde voor cultuur en erfgoed voor de provincie Zuid-Holland: "Ook dit jaar zijn er weer veel mooie projecten en initiatieven die een financiële bijdrage tegemoet kunnen zien vanuit het maatregelenpakket van onze zeven erfgoedlijnen. Met elkaar geven eigenaren, initiatiefnemers en vrijwilligers van die projecten zo vorm aan het verhaal van Zuid-Holland. Goed om te zien dat veel van onze inwoners, stichtingen en ondernemers hierin participeren. Dat is wat onze erfgoedlijnen met hun erfgoednetwerktafels zo waardevol maakt.”

Projecten die een subsidie kunnen aanvragen zijn onder andere het uitgraven van de oorspronkelijke voorburcht van de Ruïne van Teylingen, de restauratie van de Kapel van Kasteel Oud Poelgeest, en het kindvriendelijker maken van musea in de Oude Hollandse Waterlinie. Ook worden leerlingwerkplaatsen voor het (scheeps)timmervak bij historische Scheepswerf Klaas Hennepoel gecreëerd en komt er een tentoonstelling over schilder William Turner in relatie tot water en Dordrecht.

Toegankelijk erfgoed

De provincie vindt het verder belangrijk dat erfgoed voor iedereen toegankelijk is. Daarom krijgt Stichting Limes Legacy subsidie. Zij organiseren Romeinse theatervoorstellingen met inbreng van en opgevoerd door leerlingen van het voortgezet onderwijs in Noordwijk en Katwijk. Stichting NIGRVM PVLLVM Ad Vitam het Romeinse leven verder verbeelden door het nabouwen van een valetudinarium (een Romeins ziekenhuis). De Stichting werkt daarvoor onder meer samen met het op hetzelfde terrein gevestigde zorgcentrum op Landgoed Hooge Burch in Zwammerdam.

Erfgoedtafels

De erfgoedtafels bepalen jaarlijks welke initiatieven het meest bijdragen aan het beleefbaar maken van de erfgoedlijnen. Op 22 oktober 2024 hebben Gedeputeerde Staten besloten welke projecten in 2025 subsidie kunnen aanvragen binnen de ‘Subsidieregeling erfgoedlijnen Zuid-Holland 2020’. Aanvragen kan binnen 6 weken na publicatie van het ‘Maatregelenpakket erfgoedlijnen 2025’ in het Provinciaal Blad.

De zeven erfgoedlijnen

De provincie kent zeven erfgoedlijnen: Atlantikwall, Historisch Haringvliet, Landgoederenzone, Neder-Germaanse Limes, Oude Hollandse Waterlinie, Trekvaarten en Waterdriehoek. Deze lijnen combineren geografische elementen met historische verhalen en creëren een unieke omgeving voor wonen, werken en recreëren. Sinds 2012 hebben bijna 900 projecten bijgedragen aan het behoud en de beleving van erfgoed in Zuid-Holland.

Link: https://www.zuid-holland.nl/actueel/nieuws/november-2024/bijna-e3-miljoen-beleefbaar-erfgoed-zuid-holland/
Trefwoorden: dagrecreatie, cultuur, erfgoed, Zuid-Holland, subsidies

CELTH



||| Nieuws |||

02/02/26
Twee kritische beschouwingen op toerisme: de onzin van spreiding en ongewenst toerisme
In een tijd waarin de toeristische sector zoekt naar een nieuw evenwicht tussen groei, leefbaarheid en betekenis, verschijnen er steeds meer stemmen die oproepen tot herbezinning. Twee recente artikelen – van Ewout Versloot en Shirley Nieuwland – leggen ieder vanuit een eigen invalshoek de vinger op dezelfde zere plek: het huidige systeem piept en kraakt, en vraagt om een fundamentelere kijk op wat toerisme zou moeten bijdragen aan mens, plek en planeet.
02/02/26
Greenpeace zet streep door Lelystad Airport
Op meerdere verkeersborden zijn vanochtend de woorden ‘Lelystad Airport’ afgeplakt door actievoerders van Greenpeace Nederland. Onder het mom ‘Zet een streep door Lelystad Airport’ protesteren ze tegen het voornemen van het aanstaande kabinet om het vliegveld te openen voor vakantievluchten.
02/02/26
Tool voor nabestaanden ondernemers
Wanneer een ondernemer overlijdt, krijgen nabestaanden naast het verdriet vaak te maken met veel regelwerk rondom het bedrijf dat achterblijft. Om hen hierbij te ondersteunen, is een nieuwe digitale tool ontwikkeld. Deze online tool geeft snel en overzichtelijk inzicht bij welke instanties ze terecht kunnen en welke zaken prioriteit hebben of nog kunnen wachten.
01/02/26
Consumenten en experts bepalen de Leukste Uitjes van Nederland
Op donderdag 12 februari worden de winnaars van de leukste uitjes per provincie en landelijk bekend gemaakt tijdens de vakbeurs Dagrecreatie Live in Gorinchem. Deze verkiezing van het Leukste Dagje Uit is een voortzetting van het initiatief dat de ANWB de afgelopen jaren had neergezet.
01/02/26
Kim Nooyens wint eerste award Kleinschalige Reisorganisatie bij Reisgala
Tijdens het Reisgala op 31 januari is voor het eerst een award voor Kleinschalige Reisorganisatie uitgereikt. De prijs ging naar Reisbrigade, aangesloten bij de Vereniging van Kleinschalige Reisorganisaties (VvKR).
29/01/26
Exclusief voor leden
Hoogste punt bereikt uitbreiding terminal Eindhoven Airport
Met het leggen van een houten dakligger door bouwopzichter Ruud Hendriks van Eindhoven Airport en uitvoerder Perry van der Wijst van Heijmans werd vandaag officieel het hoogste punt van de uitbreiding van de terminal van Eindhoven Airport bereikt.
29/01/26
Exclusief voor leden
Drie raden kijken kritisch naar leefomgeving en gezondheid
De Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli), de Raad voor het Openbaar Bestuur (ROB) en de Raad voor de Volksgezondheid & Samenleving (RVS) starten gezamenlijk een nieuw adviestraject als vervolg op het advies ‘Elke regio telt!’ uit 2023. De combinatie leefomgeving en gezondheid wordt doorgelicht en daarmee raakt het recreatie in de buurt.
28/01/26
Caroline Bremner versterkt het team van Travel Foundation
Travel Foundation stelt Caroline Bremner aan als Data Insights Specialist. Ze brengt bijna 30 jaar ervaring in reisonderzoek en strategische toekomstverkenning in toerisme met zich mee.

||| Agenda |||

12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live: het nieuwe ontmoetingspunt voor ondernemers in de dagrecreatie
Na twee edities van Recreatie Next Level is het op 12 februari in Evenementenhal Gorinchem tijd voor...
13/02/26 t/m 15-02-26
13/02/26 t/m 15-02-26: Fiets en Wandelbeurs
De Fiets en Wandelbeurs 2026. Drie dagen vol inspiratie, routes, outdoormateriaal, lezingen en vakan...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...