Geplaatst op: 21-10-2024
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

Drie nieuwe rondwandelingen voor Brabants Kloosterpad

Drie nieuwe rondwandelingen voor Brabants Kloosterpad
Paul Spapens, Justine de Jong & Veronique de Kort

Het Brabantse Kloosterpad heeft drie nieuwe rondwandelingen in West-Brabant gepresenteerd. Deze wandelroutes zijn een uitbreiding van het reeds bestaande ‘Brabants Kloosterpad’ in Oost-Brabant. Visit Brabant wil met haar partners betekenisvol aanbod toevoegen aan de provincie. De presentatie was in Zundert bij herberg ‘In den Anker’ een locatie waar al sinds 1635 bier wordt geschonken en nabij Abdij Maria Toevlucht. 

Het Kloosterpad omvat nu 15 etappewandelingen en 15 rondwandelingen. De routes leiden langs Brabantse kloosters en abdijen met afwisselende natuur en bezienswaardigheden. Via de routes ervaren en leren wandelaars over de eeuwenoude kloosterwaarden die vandaag de dag actueler zijn dan ooit. Onderweg kan geproefd worden van lokale ambachtelijke producten die in kloosters worden bereid.

Volgens Justine de Jong, programmamanager bij VisitBrabant, hebben deze routes nadrukkelijk geen marketingdoel maar wil Visit Brabant betekenisvol aanbod toevoegen: "Het gaat om zorgen voor de omgeving, voor elkaar en onszelf. Kijk tijdens het wandelen van de route waar je staat in het landschap, geniet van de omgeving en van elkaar.” Het Kloosterpad is een samenwerking tussen de provincie Noord-Brabant, Visit Brabant en de Vereniging van Samenwerkende Kloosters.

Kloosterpad
Sint-Catharinadal
Fotografie: Björn Snelders / VisitBrabant

Het Brabants Kloosterpad

In 2021 werd in Oost-Brabant het ‘Brabants Kloosterpad’ geopend. Het wandelpad van 330 km voert wandelaars langs het Brabantse landschap en een vijftigtal (voormalige) kloosters en abdijen. Het ontdekken van verhalen van deze bijzondere oorden en het landschap eromheen staan hier centraal. Er zijn dagetappes voor de langeafstandswandelaar en kortere rondwandelingen die in een dagdeel zijn af te leggen. Alle dertig wandelroutes, bestaande uit 15 wandeletappes en 15 rondwandelingen, starten én eindigen bij een klooster. En nu zijn er dus ook drie rondwandelingen in West-Brabant. Omdat in dit deel van de provincie het religieus erfgoed te ver uit elkaar ligt, krijgt West-Brabant in 2025 naast de drie rondwandelingen een Kloosterpad fietsroute en landkunst waarin kloosterwaarden en natuurbeleving worden gecombineerd.

Brabantse identiteit

Brabantse auteur Paul Spapens duidde het belang van het Kloosterpad voor Brabant: "Noord-Brabant heeft heel weinig zichtbaar erfgoed. Nederlanders zijn sterk in het afbreken van gebouwen die hun functie hebben verloren. Daarnaast is Brabant in de afgelopen eeuwen getroffen door veel oorlogen.” In Brabant is nog veel religieus erfgoed zichtbaar uit de tweede helft van de 19e eeuw: "De periode van het rijke roomse leven waar jongeren nauwelijks meer iets van weten. Daarmee kennismaken is van essentieel belang. Dat is wat het Kloosterpad doet.” Het initiatief is volgens Spapens ook belangrijk voor de Brabantse identiteit.

Wandelroutes langs religieus erfgoed en natuurgebieden

De nieuwe kloosterrondwandelingen van elk circa 14 kilometer hebben als vertrekpunten Oosterhout, Zundert en Huijbergen. De routes voeren wandelaars langs de meest iconische kloosters en abdijen van de regio. Zo leidt de route in Oosterhout langs ‘De Heilige Driehoek’. Dit is een unieke plek in de wereld waar drie belangrijke kloosters Sint-Catharinadal, de Onze Lieve Vrouwe Abdij en de Sint Paulusabdij worden verbonden. De stiltewandeling in Zundert brengt wandelaars langs de omgeving rond Abdij Maria Toevlucht. In Huijbergen, waar zich onder andere Klooster Sint Marie en het Wilhelmietenmuseum bevinden, passeert de route langs de Belgisch-Nederlandse grens dwars door Grenspark Kalmthoutse Heide.

Kloosterpad
Kloosterwandeling Zundert
Fotografie: Ton Vermeulen / NRIT

Samenwerken aan betekenisvol aanbod in Brabant

VisitBrabant werkt voor de ontwikkeling van het Kloosterpad nauw samen met de kloosterlocaties aan de route, via de Vereniging van Samenwerkende Kloosters. Zo worden de authenticiteit, kwaliteit en levendigheid van het pad geborgd. Een aantal partners van het Kloosterpad maakt ook deel uit van het Interregproject ‘Parels in Helende Landschappen’, gericht op het versterken van duurzaam toerisme, erfgoed en natuur in de grensstreek met België. Vanuit Vlaanderen waren bij de presentatie partners van het Merodepad aanwezig.

Genieten van de stilte

Het idee van de wandeling rond Zundert is genieten van de stilte. Dat heeft alles te maken met het Klooster Maria Toevlucht dat centraal staat in deze wandeling. De broeders leven daar in stilte volgens de regel van Sint Benedictus. Abt Dom Guido van Belle: "Geniet in deze schitterende omgeving van de stilte. Wat wezenlijk is kun je alleen maar zien met de oren van je hart. Ga niet alleen op zoek naar de uiterlijke maar ook de innerlijke stilte.”

"We zijn ontzettend trots dat we dit jaar drie nieuwe kloosterrondwandelingen in Brabant kunnen introduceren,” aldus Justine de Jong, programmamanager bij VisitBrabant. "De uitbreiding van het ‘Brabants Kloosterpad’ in West-Brabant zorgt voor een dekking van de hele provincie binnen het thema kloosterleven. Met de komst van de nieuwe routes brengen we ons religieus erfgoed en schitterende natuur nu ook in West-Brabant jaarrond onder de aandacht. De wandelroutes vormen de perfecte basis voor wandelaars om alleen of samen op zoek te gaan naar ervaringen zoals stiltebeleving, verdieping, ontmoeting en bezinning. De wandelingen zijn bovendien ook voor jongeren interessant. Een doelgroep waar de vraag naar rust en verdieping steeds meer toeneemt.”

Praktische informatie

De kloosterrondwandelingen volgen het wandelknooppuntennetwerk in het Brabantse landschap. Sommige kloosters bieden onderweg overnachtingsmogelijkheden en er zijn kloosterwinkels waar ambachtelijke kloosterproducten te koop zijn.

De nieuwe wandelingen rond Oosterhout, Zundert en Huijbergen’ alsook de bestaande kloosterwandelingen in Oost-Brabant zijn online te downloaden via www.brabantskloosterpad.nl. Binnenkort zijn deze ook in kaartvorm verkrijgbaar via de webshop van VisitBrabant Routebureau.

Trefwoorden: dagrecreatie, wandelen, wandelroutes, dmo

CELTH




||| Nieuws |||

18/08/25
Jacqueline Lijs nieuwe directeur-bestuurder Visit Flevoland
Per 15 september van dit jaar zal Jacqueline Lijs de rol van directeur-bestuurder van Visit Flevoland vervullen. Hiermee volgt zij Brigitte Daalder op.
18/08/25
Dagrecord voor stranden Leisurelands
Op 13 augustus trokken duizenden mensen naar de recreatiegebieden van Leisurelands. In totaal bezochten zo’n 180.000 mensen de Gelderse stranden – een absoluut dagrecord voor dit jaar.
18/08/25
Exclusief voor leden
Coosto biedt integratie Bluesky aan
Beheerplatform voor sociale media Coosto breidt zijn aanbod uit met een integratie van Bluesky, het snelgroeiende socialmediaplatform dat inzet op openheid, privacy en inhoudelijke interactie.
18/08/25
Verbindingen naar Geuldal Kunderberg
In augustus is Vebego Groen BV gestart met de inrichting voor belangrijke verbindingen tussen de Limburgse Natura 2000-gebieden Geuldal en Kunderberg.
18/08/25
750 Ajax shirts met SAIL embleem
Voetbalclub Ajax en SAIL 2025 slaan handen ineen voor een bijzondere samenwerking. Speciaal voor de jubileumeditie van SAIL brengt Ajax een gelimiteerde versie van het uittenue 2025/2026 uit, voorzien van een exclusief SAIL 2025-embleem.
14/08/25
Trend: Nederlanders zoeken vaker koelere destinaties op
Terwijl Nederland massaal op vakantie is, draait de ANWB Alarmcentrale op volle kracht. Halverwege het zomerseizoen heeft de ANWB Alarmcentrale al ruim 450.000 meldingen ontvangen van vakantiegangers in binnen- en buitenland. Op drukke dagen gaat het om zo’n 15.000 digitale meldingen en telefoontjes per dag. Opvallend is dat steeds meer pechhulpvragen komen uit Scandinavië, terwijl het aantal meldingen uit traditionele zonbestemmingen zoals Frankrijk en Italië achterblijft.
13/08/25
Exclusief voor leden
Bezoekers ARTIS mogen eetbare planten proeven
ARTIS kennen de meesten als een dierentuin maar het biedt ook een tuin voor eetbare planten. Meer dan 22.000 planten, afkomstig van 220 verschillende eetbare soorten staan in de botanische tuin. Niet alleen de planteneters in het park eten ervan, ook bezoekers mogen proeven.
13/08/25
Exclusief voor leden
Met voeten in het zand wordt de skivakantie geboekt
Sinds half juli ligt het aantal last minute zonbestemmingen bij touroperator Sunweb bijna 15% hoger ...

||| Agenda |||

27/08/25
27/08/25 t/m 27-08-25: CELTH Industry Day World Leisure Congress
Het World Leisure Congress (WLO) komt na 13 jaar weer terug in Europa en voor het eerst naar Nederla...
03/09/25 t/m 07-09-25
03/09/25 t/m 07-09-25: Hiswa te Water 2025
In 2025 viert de Hiswa te Water haar 40ste editie in de sfeervolle Batavia Haven in Lelystad. Na een...
11/09/25
11/09/25 t/m 11-09-25: Atlasfestival 2025 –Vitamine L: de Leefomgeving als ingrediënt voor Gezondheid
Het Atlasfestival 2025 staat in het teken vanVitamine L– de leefomgeving als bron van gezondheid. ...
22/09/25
22/09/25 t/m 22-09-25: Toerisme Top 2025
De Toerisme Top wordt dit jaar op maandag 22 september in Noord-Holland georganiseerd. Het thema is ...
01/10/25
01/10/25 t/m 01-10-25: Netwerk Editie Kampeerbranche
Na het succes van eerdere edities van het Duurzaamheidscongres introduceren we dit jaar een nieu...