Geplaatst op: 14-08-2025
Auteur: Marc Gerlings

Trend: Nederlanders zoeken vaker koelere destinaties op

Trend: Nederlanders zoeken vaker koelere destinaties op
Wegenwacht in Spanje. Foto: ANWB.
Terwijl Nederland massaal op vakantie is, draait de ANWB Alarmcentrale op volle kracht. Halverwege het zomerseizoen heeft de ANWB Alarmcentrale al ruim 450.000 meldingen ontvangen van vakantiegangers in binnen- en buitenland. Op drukke dagen gaat het om zo’n 15.000 digitale meldingen en telefoontjes per dag. Opvallend is dat steeds meer pechhulpvragen komen uit Scandinavië, terwijl het aantal meldingen uit traditionele zonbestemmingen zoals Frankrijk en Italië achterblijft.  

De meeste pechmeldingen komen nog altijd uit Frankrijk, Duitsland en Italië, maar het aantal ligt iets lager dan in dezelfde periode vorig jaar. Frankrijk noteert een duidelijke afname van 10%, Duitsland 5% en Italië 7%. Ook andere populaire vakantielanden laten een afname zien: uit Hongarije kwamen tot nu toe 24% minder meldingen en uit Kroatië 10% minder.

Tegelijkertijd registreert de ANWB Alarmcentrale juist méér pechmeldingen uit noordelijke landen. Zo is er tot dusver een stijging van 13% uit Denemarken, 6% uit Noorwegen en 5% uit Zweden. Volgens de ANWB lijkt het erop dat vakantiegangers dit jaar vaker kiezen voor koelere bestemmingen in Noord-Europa.

Het vakantieseizoen is in volle gang en we doen er alles aan om vakantiegangers te ondersteunen,” zegt Victor Geskes, directeur van de ANWB Alarmcentrale. "Hoewel het aantal meldingen iets lager ligt dan vorig jaar, verwachten we de komende weken nog flinke drukte. Vooral rond aanstaande vrijdag, 15 augustus, wanneer in veel Europese landen Maria Hemelvaart wordt gevierd en garages gesloten zijn, kan de hulpverlening vertraging oplopen.

Wegenwachten en PhoneFix

Om reizigers ter plekke snel te helpen, zijn deze zomer 28 wegenwachten actief in Frankrijk, Spanje en Italië. Zij hielpen tot nu toe ruim 1.800 vakantiegangers. Daarnaast werden ruim 4.600 pechgevallen opgelost via PhoneFix, een service waarbij ANWB-hulpverleners op afstand samen met de pechklant de auto repareren.

Een andere opvallende trend is de stijging van het aantal hulpvragen van camperaars: +13% ten opzichte van vorig jaar. De camper wint aan populariteit, en dat is terug te zien in de cijfers van de Alarmcentrale.
Trefwoorden: reizen, pech, hulp, alarmcentrale, ANWB

CELTH



||| Nieuws |||

13/02/26
Exclusief voor leden
Hoe pak je overname van je bedrijf aan?
Terwijl de Nederlandse MKB-overnamemarkt tekenen van herstel vertoont, dreigt een groot deel van de bedrijfswaarde verloren te gaan door gebrek aan adequate voorbereiding.
12/02/26
Exclusief voor leden
Twintig actievoerders bezetten Lelystad Airport
Een groep van twintig Greenpeace-actievoerders heeft vanochtend het hoofdgebouw van Lelystad Airport bezet. Ze eisen dat het nieuwe kabinet een streep zet door de plannen om het vliegveld te openen voor vakantievluchten.
11/02/26
Exclusief voor leden
Doorbraak duurzame vliegtuigbrandstof met SIENNA-reactor
Het Europese project TAKE-OFF, geleid door het Nederlandse TNO, bundelt de krachten van tien partners om technologie te ontwikkelen die CO2 en hernieuwbare waterstof omzet in SAF.
11/02/26
Jasper Tieleman versterkt team Maas
De recreatie- en watersportsector krijgt er een gedreven en ervaren professional bij. Met de komst van Jasper Tieleman versterkt Maas recreatie bedrijfsmakelaardij haar team met iemand voor wie recreatie niet alleen een branche is, maar een familie-erfenis.
10/02/26
Exclusief voor leden
Limburgse VVV’s kiezen datamonitor van Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen
De vier Limburgse destinatieorganisaties, verenigd in Stichting Samenwerkende VVV’s Limburg, ondertekenden de licentieovereenkomst voor de Tourism Leisure Monitor van Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen.
10/02/26
Exclusief voor leden
Summio vakantieparken verlengt 5 parken en start nieuw park
Summio Parcs start het nieuwe jaar meteen met groei. Vijf vakantieparken hebben besloten hun samenwerking met de organisatie te verlengen. Daarnaast is het portfolio uitgebreid met een nieuw park en staat er een verdere groei op de planning - voor zowel verhuur als exploitatie.
10/02/26
Serie Schiphol Airport krijgt derde seizoen
Na de eerste twee seizoenen keert het RTL 5-programma Schiphol Airport terug met een gloednieuw derde seizoen. De serie biedt een exclusieve blik achter de schermen van de grootste luchthaven van Nederland.
10/02/26
Veel gezinsboekingen voor Emirates bij start 2026
Januari is traditioneel een piekmaand voor boekingen van gezinsreizen bij Emirates. Economy-reizigers boekten vroeg, met name groepen en gezinnen: meer dan 65% van de groepsboekingen werd minimaal drie maanden voor vertrek gemaakt en ruim 65% van de families boekte ten minste twee maanden vooraf.

||| Agenda |||

13/02/26 t/m 15-02-26
13/02/26 t/m 15-02-26: Fiets en Wandelbeurs
De Fiets en Wandelbeurs 2026. Drie dagen vol inspiratie, routes, outdoormateriaal, lezingen en vakan...
24/02/26
24/02/26 t/m 24-02-26: Tourism skills: getting this right matters
The European tourism sector faces a simple reality:without the right skills, growth is not sustainab...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
10/03/26
10/03/26 t/m 10-03-26: Opendeurdag Experience Factory Antwerpen; Europa’s grootste Indoor FEC Attractie
Primeur Langste E-Kart circuit van Europa en TimeMissionDatum: dinsdag 10 maart 2026Locatie: Michiga...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...