Geplaatst op: 21-10-2024
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

Drie nieuwe rondwandelingen voor Brabants Kloosterpad

Drie nieuwe rondwandelingen voor Brabants Kloosterpad
Paul Spapens, Justine de Jong & Veronique de Kort

Het Brabantse Kloosterpad heeft drie nieuwe rondwandelingen in West-Brabant gepresenteerd. Deze wandelroutes zijn een uitbreiding van het reeds bestaande ‘Brabants Kloosterpad’ in Oost-Brabant. Visit Brabant wil met haar partners betekenisvol aanbod toevoegen aan de provincie. De presentatie was in Zundert bij herberg ‘In den Anker’ een locatie waar al sinds 1635 bier wordt geschonken en nabij Abdij Maria Toevlucht. 

Het Kloosterpad omvat nu 15 etappewandelingen en 15 rondwandelingen. De routes leiden langs Brabantse kloosters en abdijen met afwisselende natuur en bezienswaardigheden. Via de routes ervaren en leren wandelaars over de eeuwenoude kloosterwaarden die vandaag de dag actueler zijn dan ooit. Onderweg kan geproefd worden van lokale ambachtelijke producten die in kloosters worden bereid.

Volgens Justine de Jong, programmamanager bij VisitBrabant, hebben deze routes nadrukkelijk geen marketingdoel maar wil Visit Brabant betekenisvol aanbod toevoegen: "Het gaat om zorgen voor de omgeving, voor elkaar en onszelf. Kijk tijdens het wandelen van de route waar je staat in het landschap, geniet van de omgeving en van elkaar.” Het Kloosterpad is een samenwerking tussen de provincie Noord-Brabant, Visit Brabant en de Vereniging van Samenwerkende Kloosters.

Kloosterpad
Sint-Catharinadal
Fotografie: Björn Snelders / VisitBrabant

Het Brabants Kloosterpad

In 2021 werd in Oost-Brabant het ‘Brabants Kloosterpad’ geopend. Het wandelpad van 330 km voert wandelaars langs het Brabantse landschap en een vijftigtal (voormalige) kloosters en abdijen. Het ontdekken van verhalen van deze bijzondere oorden en het landschap eromheen staan hier centraal. Er zijn dagetappes voor de langeafstandswandelaar en kortere rondwandelingen die in een dagdeel zijn af te leggen. Alle dertig wandelroutes, bestaande uit 15 wandeletappes en 15 rondwandelingen, starten én eindigen bij een klooster. En nu zijn er dus ook drie rondwandelingen in West-Brabant. Omdat in dit deel van de provincie het religieus erfgoed te ver uit elkaar ligt, krijgt West-Brabant in 2025 naast de drie rondwandelingen een Kloosterpad fietsroute en landkunst waarin kloosterwaarden en natuurbeleving worden gecombineerd.

Brabantse identiteit

Brabantse auteur Paul Spapens duidde het belang van het Kloosterpad voor Brabant: "Noord-Brabant heeft heel weinig zichtbaar erfgoed. Nederlanders zijn sterk in het afbreken van gebouwen die hun functie hebben verloren. Daarnaast is Brabant in de afgelopen eeuwen getroffen door veel oorlogen.” In Brabant is nog veel religieus erfgoed zichtbaar uit de tweede helft van de 19e eeuw: "De periode van het rijke roomse leven waar jongeren nauwelijks meer iets van weten. Daarmee kennismaken is van essentieel belang. Dat is wat het Kloosterpad doet.” Het initiatief is volgens Spapens ook belangrijk voor de Brabantse identiteit.

Wandelroutes langs religieus erfgoed en natuurgebieden

De nieuwe kloosterrondwandelingen van elk circa 14 kilometer hebben als vertrekpunten Oosterhout, Zundert en Huijbergen. De routes voeren wandelaars langs de meest iconische kloosters en abdijen van de regio. Zo leidt de route in Oosterhout langs ‘De Heilige Driehoek’. Dit is een unieke plek in de wereld waar drie belangrijke kloosters Sint-Catharinadal, de Onze Lieve Vrouwe Abdij en de Sint Paulusabdij worden verbonden. De stiltewandeling in Zundert brengt wandelaars langs de omgeving rond Abdij Maria Toevlucht. In Huijbergen, waar zich onder andere Klooster Sint Marie en het Wilhelmietenmuseum bevinden, passeert de route langs de Belgisch-Nederlandse grens dwars door Grenspark Kalmthoutse Heide.

Kloosterpad
Kloosterwandeling Zundert
Fotografie: Ton Vermeulen / NRIT

Samenwerken aan betekenisvol aanbod in Brabant

VisitBrabant werkt voor de ontwikkeling van het Kloosterpad nauw samen met de kloosterlocaties aan de route, via de Vereniging van Samenwerkende Kloosters. Zo worden de authenticiteit, kwaliteit en levendigheid van het pad geborgd. Een aantal partners van het Kloosterpad maakt ook deel uit van het Interregproject ‘Parels in Helende Landschappen’, gericht op het versterken van duurzaam toerisme, erfgoed en natuur in de grensstreek met België. Vanuit Vlaanderen waren bij de presentatie partners van het Merodepad aanwezig.

Genieten van de stilte

Het idee van de wandeling rond Zundert is genieten van de stilte. Dat heeft alles te maken met het Klooster Maria Toevlucht dat centraal staat in deze wandeling. De broeders leven daar in stilte volgens de regel van Sint Benedictus. Abt Dom Guido van Belle: "Geniet in deze schitterende omgeving van de stilte. Wat wezenlijk is kun je alleen maar zien met de oren van je hart. Ga niet alleen op zoek naar de uiterlijke maar ook de innerlijke stilte.”

"We zijn ontzettend trots dat we dit jaar drie nieuwe kloosterrondwandelingen in Brabant kunnen introduceren,” aldus Justine de Jong, programmamanager bij VisitBrabant. "De uitbreiding van het ‘Brabants Kloosterpad’ in West-Brabant zorgt voor een dekking van de hele provincie binnen het thema kloosterleven. Met de komst van de nieuwe routes brengen we ons religieus erfgoed en schitterende natuur nu ook in West-Brabant jaarrond onder de aandacht. De wandelroutes vormen de perfecte basis voor wandelaars om alleen of samen op zoek te gaan naar ervaringen zoals stiltebeleving, verdieping, ontmoeting en bezinning. De wandelingen zijn bovendien ook voor jongeren interessant. Een doelgroep waar de vraag naar rust en verdieping steeds meer toeneemt.”

Praktische informatie

De kloosterrondwandelingen volgen het wandelknooppuntennetwerk in het Brabantse landschap. Sommige kloosters bieden onderweg overnachtingsmogelijkheden en er zijn kloosterwinkels waar ambachtelijke kloosterproducten te koop zijn.

De nieuwe wandelingen rond Oosterhout, Zundert en Huijbergen’ alsook de bestaande kloosterwandelingen in Oost-Brabant zijn online te downloaden via www.brabantskloosterpad.nl. Binnenkort zijn deze ook in kaartvorm verkrijgbaar via de webshop van VisitBrabant Routebureau.

Trefwoorden: dagrecreatie, wandelen, wandelroutes, dmo

CELTH



||| Nieuws |||

27/02/26
Leiden wil Culturele Hoofdstad 2033 worden
In de nieuwste aflevering van Leisuretalk spreekt onze Mincke Pijpers van Leiden&Partners met Richard Otten over de positionering van Leiden. Geen standaard citymarketingverhaal, maar een open gesprek over koers houden in een stad vol belangen en ambities.
27/02/26
Landschapstriënnale ziet in water forse uitdaging
In september 2026 vormt Arnhem het decor van de Landschapstriënnale, de driejaarlijkse manifestatie over de toekomst van ons landschap. Het thema van deze editie is ‘Op Waterbasis’.
26/02/26
Beheer Diemerbos tijdelijk geregeld
Het beheer van het Diemerbos is voor de jaren 2026 en 2027 geregeld maar een structurele oplossing is er niet. Door deze afspraak blijft het bos de komende 2 jaar schoon, veilig en toegankelijk voor bezoekers.
26/02/26
Exclusief voor leden
Versnelling digitale oplossingen in vervoer en mobiliteit
Mobiliteit maakt een versnelling in digitale oplossingen door blijkt vlak voor de vakbeurs Intertraffic Amsterdam 2026. Het autonoom rijden, oplossingen voor parkeren en druk op de binnensteden leiden naar nieuwe verbanden.
26/02/26
Utrecht verbetert viewer op erfgoed
Wil je bezoekers naar het erfgoed van de provincie Utrecht verwijzen? De provincie heeft de bestaande viewer verbeterd.
26/02/26
Exclusief voor leden
Effect door btw-verhoging op binnenlandse vakanties?
Heeft de btw-vehoging op logies naar 21% effect op de boekingen van vakanties in eigen land? Mogelijk wel maar of het daadwerkelijk in de boekingen tot uitdrukking komt, blijft nog steeds een vraagteken.
25/02/26
8 op de 10 Nederlanders wil komende zomer op vakantie
Ondanks stijgende prijzen en een onrustige wereld blijft het vakantiesentiment onder Nederlanders hoog. Komend zomerseizoen wil 82% van de Nederlanders op vakantie. Dit blijkt uit grootschalig consumentenonderzoek dat Trends & Tourism eind januari en begin februari door Dynata heeft laten uitvoeren naar vakantieplannen van een week of langer voor het komende zomerseizoen (mei t/m oktober 2026).
25/02/26
Exclusief voor leden
Toolkit helpt werkgevers minder zakelijk te vliegen
Een toolkit van Coalitie Anders Reizen moet werkgevers aanzetten om het personeel en directies minder te laten vliegen voor de zaak.

||| Agenda |||

05/03/26
05/03/26 t/m 05-03-26: Ruimtelijk-economisch sturen op brede welvaart kan wél
Ruimtelijk-economisch sturen op brede welvaart kan wélVoor een evenwichtige stedelijke ontwik...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
10/03/26
10/03/26 t/m 10-03-26: Opendeurdag Experience Factory Antwerpen; Europa’s grootste Indoor FEC Attractie
Primeur Langste E-Kart circuit van Europa en TimeMissionDatum: dinsdag 10 maart 2026Locatie: Michiga...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...