Geplaatst op: 09-10-2024
Auteur: Marc Gerlings

Campagne overheid 'Laat je niet interneppen'

Campagne overheid 'Laat je niet interneppen'
Campagnebeeld laat je niet interneppen. Foto: Ministerie van Justitie en Veiligheid.
De overheid start een campagne tegen online oplichting. In 2023 hadden twee op de drie Nederlanders van 15 jaar en ouder te maken met e-mails of andere berichten van online criminelen. 

Eén op de tien werd daadwerkelijk slachtoffer van online oplichting, blijkt uit onderzoek van CBS. Dat zijn 1,4 miljoen mensen. Om mensen te wapenen tegen online oplichting voert de Rijksoverheid in de cybersecuritymaand oktober de campagne ‘Laat je niet interneppen’.

Een veelvoorkomende vorm van cybercrime is phishing. Bij phishing doet de dader zich voor als iemand anders met het doel om geld of toegang tot persoonsgegevens te krijgen. Twee op de drie Nederlanders van 15 jaar en ouder hebben in 2023 ten minste een keer een phishing e-mail- of ander bericht ontvangen. Linda was één van hen. "Ik stond net op de camping en was de hele dag bezig geweest om alle spullen uit te pakken. Toen ik eindelijk zat, kreeg ik een berichtje van de Belastingdienst dat ik was vergeten om te betalen en direct € 377,77 moest overmaken. Omdat ik net mijn eigen onderneming was gestart, vond ik het een vanzelfsprekend bericht. Ik heb op de link geklikt, al mijn gegevens ingevuld en het openstaande bedrag direct betaald. Omdat ik geen bevestiging kreeg, heb ik later met de Belastingdienst gebeld. Tijdens het gesprek werd meteen gezegd dat er nooit om persoonlijke gegevens wordt gevraagd of een betaalverzoek wordt verstuurd door de Belastingdienst. Dat wist ik eigenlijk ook wel, maar door de tijdsdruk en de timing dacht ik daar helemaal niet meer aan.”

Yoanne Spoormans, specialist cybercrime bij de politie zegt: "Online oplichting kan iedereen overkomen. Cybercrime is steeds lastiger te herkennen. Online criminelen maken gebruik van misleidingstechnieken zoals tijdsdruk of ze doen zich voor als een organisatie. Zo zie je nu veel nepberichten en e-mails van overheidsinstanties, zoals de gemeente of de Belastingdienst met een linkje in het bericht. Op deze manier proberen online criminelen gegevens te stelen om toegang te krijgen tot andere accounts of geld te verdienen door de gegevens door te verkopen. Mijn advies: Check altijd de afzender wanneer je een e-mail of ander bericht ontvangt. Blijf je twijfelen? Klik het bericht dan weg.”

Op laatjenietinterneppen.nl vind je meer informatie over hoe je online misleiding kunt herkennen. Ook staat op deze website waar je hulp kunt vinden als dat nodig is.

Laat je niet interneppen

De meerjarige campagne van het ministerie van Justitie en Veiligheid en het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties roept mensen op om goed de afzender van online berichten te checken en bij twijfel weg te klikken.

Topics:Beleid
Trefwoorden: internet, oplichting, campagne

CELTH



||| Nieuws |||

12/03/26
Exclusief voor leden
Audax start met Bruna Reizen
De Audax Groep meldt een opvallende uitbreiding van haar activiteiten. Vanaf medio april 2026 kunnen klanten in alle Bruna winkels én bij bijna tweehonderd vestigingen van The Read Shop ook reizen boeken via het nieuwe label Bruna Reizen.
10/03/26
Groei hotelboekingen boven 30%
Afgelopen week stegen de temperaturen tot 20 graden. HotelSpecials ziet in hun eigen data dat de Nederlander na een lange, grijze winter massaal kiest voor een korte 'spring break'. Het aantal boekingen voor het voorjaar ligt nu al ruim 34% hoger dan vorig jaar.
27/02/26
Leiden wil Culturele Hoofdstad 2033 worden
In de nieuwste aflevering van Leisuretalk spreekt onze Mincke Pijpers van Leiden&Partners met Richard Otten over de positionering van Leiden. Geen standaard citymarketingverhaal, maar een open gesprek over koers houden in een stad vol belangen en ambities.
23/02/26
Exclusief voor leden
BCD sterker in NDC-boekingen
Zakelijke touroperator BCD behaalt een hoog percentage NDC-?boekingen en is een toonaangevende speler in de adoptie van NDC van American Airlines. Voor BCD een positieve ontwikkeling omdat New Distribution Capability (NDC) nog niet de grote standaard is zoals het GDS-boekingssysteem.
17/02/26
Exclusief voor leden
22 ambassadeurs versterken culinaire positie Vlaanderen
Toerisme Vlaanderen vernieuwt het culinaire ambassadeurscollectief ‘Ambassadors of GOESTING’ om Vlaanderen wereldwijd sterker te positioneren als toeristische gastronomische topregio. De ambassadeurs geven internationaal lading aan het begrip 'goesting'.
16/02/26
Dit zijn de winnaars van de Persprijzen Toerisme Vlaanderen & Brussel
Tijdens een bijeenkomst in Vlaams Cultuurhuis de Brakke Grond zijn op 12 februari de jaarlijkse Persprijzen Toerisme Vlaanderen & Brussel uitgereikt. De prijzen worden toegekend aan Nederlandse makers die het afgelopen jaar de meest inspirerende toeristische reportages over Vlaanderen hebben gepubliceerd. Winnaars en genomineerden ontvingen naast een officiële oorkonde ook een Vlaanderen Vakantiecheque.
14/02/26
Duinrell opent vernieuwde supermarkt in samenwerking met Boon
Duinrell heeft de vernieuwde Duinrell Superstore geopend, een moderne supermarkt met een sterk uitgebreid assortiment. Met onder meer verse broodjes, barbecueproducten en gemakartikelen speelt de winkel volledig in op de wensen van vakantiegangers tijdens hun verblijf in het park.
10/02/26
Exclusief voor leden
Limburgse VVV’s kiezen datamonitor van Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen
De vier Limburgse destinatieorganisaties, verenigd in Stichting Samenwerkende VVV’s Limburg, ondertekenden de licentieovereenkomst voor de Tourism Leisure Monitor van Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen.