Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 16-09-2024
Auteur: Marc Gerlings

Bieb motor voor veel kleine evenementen en activiteiten

406 duizend activiteiten

Bieb motor voor veel kleine evenementen en activiteiten
Forse groei activiteiten in de bibliotheek.
De bieb blijkt een motor in kleine evenementen in de buurt. Daarmee is het goed voor veel recreatieve activiteiten. In 2023 organiseerden de openbare bibliotheken 32 procent meer activiteiten dan een jaar eerder.

Ook werkten meer mensen bij of voor een bibliotheek, en werden meer boeken uitgeleend. Dat blijkt uit onderzoek van het CBS en de KB, nationale bibliotheek.

In 2023 organiseerden de 133 bibliotheekorganisaties samen bijna 406 duizend activiteiten. In 2022 waren dit er nog 306 duizend. Sinds 2015 neemt het aantal georganiseerde activiteiten door bibliotheken jaarlijks toe, met uitzondering van de coronajaren. Vergeleken met 2019, het jaar voor de coronapandemie, organiseerden de bibliotheken 84 procent meer activiteiten.

Educatie en ontwikkeling

In 2023 was 39 procent van de activiteiten gericht op ‘educatie en ontwikkeling’. Dit betekent dat 158 duizend activiteiten werden georganiseerd op het gebied van onder andere digitale geletterdheid, taalvaardigheid en digitale vaardigheden. In 2022 waren dit er nog ruim 128,5 duizend.

Bibliotheken organiseerden vooral meer activiteiten (+ 59 procent) op het gebied van ‘kennis en informatie’, vergeleken met 2022. Dit zijn bijvoorbeeld bijeenkomsten met thema’s als gezondheid, werk en sollicitatie, financieel en juridische zaken. Ook activiteiten op het gebied van ‘kunst en cultuur’, zoals cursussen en lezingen, exposities, filmvertoningen en theatervoorstellingen zijn de afgelopen jaren steeds meer onderdeel geworden van het bibliotheekaanbod.

Het organiseren van activiteiten is voor openbare bibliotheken een belangrijke manier om invulling te geven aan de bredere maatschappelijke functies uit de bibliotheekwet.

In 2023 waren 3,6 miljoen mensen lid van de bibliotheek. Dat is 5 procent meer dan een jaar eerder. Het is voor het tweede jaar op rij dat het aantal bibliotheekleden toeneemt, zowel onder jongeren en volwassenen. In de jaren voor de coronapandemie daalde het aantal leden juist. In 2023 was bijna twee derde van de leden jonger dan 18 jaar.
Trefwoorden: bibliotheek, evenement, activiteit, recreatie

CELTH



||| Nieuws |||

06/06/25
Hart van Limburg en Smart-market bundelen krachten voor zorgeloos boeken van toeristische arrangementen
Beleving, gemak en verbinding staan centraal in een nieuwe samenwerking tussen VVV Hart van Limburg en het innovatieve boekingsplatform Smart-market. Samen willen zij het toeristisch aanbod in Midden-Limburg toegankelijker en aantrekkelijker maken voor bezoekers én ondernemers.
04/06/25
Internationaal World Leisure Congress strijkt neer in Breda
Van 25 tot en met 28 augustus is Breda het toneel van het achttiende World Leisure Congress. Dit prestigieuze, tweejaarlijkse evenement brengt zo’n vijfhonderd academici en professionals uit de vrijetijdssector samen om te praten over het thema ‘Leisure for a Better Society’.
03/06/25
Klimrijk Brabant verwelkomt 15.000ste bezoeker tijdens jubileumjaar
Het vijftienjarig jubileum van het park was een mooie aanleiding om de 15.000ste bezoeker extra in het zonnetje te zetten.
03/06/25
Van Hooff voorzitter Talent Alliantie
Jeroen van Hooff, CEO Koninklijke Jaarbeurs, is benoemd tot nieuwe voorzitter van de Utrecht Talent Alliantie (UTA). Van Hooff volgt bestuursvoorzitter Hogeschool Utrecht Wilma Scholte op Reimer op.
02/06/25
Vlonderbrug ontsluit Everdinger Waarden
De Vlonderbrug, een nieuwe voetgangersbrug over de rivier de Lek in natuurgebied de Everdinger Waarden, is feestelijk geopend. Nu kunnen recreanten en inwoners uit de omgeving weer de benen strekken op een populaire wandelroute midden in de uiterwaarden, want de Vlonderbrug vervangt de oude trekpont die enkele jaren geleden werd verwijderd.
28/05/25
Exclusief voor leden
Fietsersbond wil overbodige paaltjes weg
Paaltjes op wegen en fietspaden zijn bedoeld om auto’s van het fietspad te houden, maar in de praktijk zorgen ze juist voor gevaar voor fietsers. Elk jaar raken duizenden fietsers gewond door een botsing met een paaltje. Daarom lanceert de Fietsersbond de Paaltjesmelder.
27/05/25
Dagattractie Top 50: Dierentuinen noteren sterkste groei
De grootste Nederlandse dagattracties hebben vorig jaar 2% meer bezoekers geteld. Dierentuinen deden het relatief beter dan attractieparken en musea. De Zaanse Schans is in 2024 gestegen naar de tweede plaats op de ranglijst van best bezochte dagattracties in Nederland.
26/05/25
Exclusief voor leden
Moons wordt voorzitter Van Gogh Nationaal Park
Met ingang van 1 juni 2025 start Annemarie Moons als voorzitter van Van Gogh Nationaal Park.

||| Agenda |||

10/06/25
10/06/25 t/m 10-06-25: Online sessie: Handreiking ‘Gedragsstrategie honden aanlijnen’?
Een nieuwe handreiking biedt terreinbeheerders en andere partijen nieuwe inzichten en strategieën o...
25/06/25
25/06/25 t/m 25-06-25: Vakbeurs Family Entertainment Centers
Pleisureworld organiseert op woensdag 25 juni 2025 de Vakbeurs Family Entertainment Centers op ...
27/08/25
27/08/25 t/m 27-08-25: CELTH Industry Day World Leisure Congress
Het World Leisure Congress (WLO) komt na 13 jaar weer terug in Europa en voor het eerst naar Nederla...