Geplaatst op: 11-12-2023
Auteur: Marc Gerlings

Kunnen we de opgaven van de leefomgeving aan?

Kunnen we de opgaven van de leefomgeving aan?
De vraagstukken voor de leefomgving worden alsmaar complexer.

Op 19 december 2023 brengt de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli) zijn advies ‘De uitvoering de baas: omgaan met belemmeringen bij de uitvoering van beleid voor de fysieke leefomgeving’ uit. Of zijn de opgaven té groot geworden?

Nederland staat voor grote opgaven in het domein van de leefomgeving. Sommige van deze opgaven spelen al decennia. En ze worden urgenter; het woord crisis valt dan ook steeds vaker. Hoewel er op tal van terreinen beleidsdoelen en maatregelen zijn geformuleerd, worden deze vaak niet, of niet op tijd, gerealiseerd. Zo blijven de grote maatschappelijke vragen van vandaag voortduren, om over het begin van een antwoord op de opgaven van morgen nog maar te zwijgen.

De beleidsuitvoering hapert op steeds meer terreinen, met als gevolg dat de doelen en ambities van de overheid de laatste jaren maar heel beperkt worden gerealiseerd. Over dat gebleken gebrek aan uitvoering gaat dit advies. Dit advies richt zijn vizier op het (on)vermogen van de overheid en andere betrokken partijen om in de praktijk te realiseren wat beleidsmatig wordt afgesproken.


Het advies behelst een oproep om de beleidsontwikkeling en de uitvoeringspraktijk beter met elkaar in balans te brengen. Het advies wordt aangeboden aan de bewindslieden van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, Infrastructuur en Waterstaat, de minister van Economische Zaken en Klimaat en de minister voor Klimaat en Energie.


De raad doet in zijn advies aanbevelingen die kunnen bijdragen aan de door vele partijen besproken en gewenste ‘nieuwe bestuurscultuur’.

Op verzoek van de Rli heeft adviesbureau BMC voor het adviestraject tien case-studies uitgevoerd. Deze cases zijn: Anti-verdrogingsbeleid, Energiebesparingsplicht, Huishoudelijk afval, Natuurnetwerk Nederland, Mobility as a Service (MaaS), Programma aardgasvrije wijken, Programma hoogfrequent spoorvervoer, Slib- en speciebeleid, Stedelijke verdichting en Wind op Land.


Op basis van een analyse van de tien casestudies heeft de raad besloten om in de tweede fase van het adviestraject vijf aspecten van uitvoeringskracht nader te analyseren: structurele schaarste, stapeling van beleid, ongelijke verdeling van lasten en baten, gebrekkige gebiedsgerichte organisatie en 'angst, zelfcensuur en handelingsverlegenheid'.

Topics:Beleid, Natuur
Trefwoorden: leefomgeving, beleid, natuur

CELTH



||| Nieuws |||

22/01/26
Beste campings in Nederland en Europa
De winnaars van de titel ‘ANWB Camping van het Jaar 2026’ zijn toegekend. In de categorie Fijnste familiecamping gingen Vakantiepark Beerze Bulten (Overijssel) en Camping Village Europa Silvella (Italië) met de hoofdprijs aan de haal. In de categorie Beste Kleine camping werden Camping Zwinderen (Drenthe) en Camping Domaine La Libaudié (Frankrijk) uitgeroepen tot winnaars.
21/01/26
KLM maakt WiFi gratis op Europese vluchten
KLM maakt als een van de eerste Europese luchtvaartmaatschappijen internet gratis voor passagiers binnen Europa. Passagiers kunnen tijdens de volledige vlucht e-mailen, internetten, muziek luisteren, gamen of films en series streamen.
21/01/26
Switch je route
De Fiets en Wandelbeurs in Jaarbeurs Utrecht is 13, 14 en 15 februari weer hét ontmoetingspunt voor iedereen met een passie voor fietsen en wandelen. Het thema van de komende editie is ‘Switch je route’. Bezoekers worden uitgedaagd hun blik te verruimen en nieuwe paden te verkennen: van onbekende langeafstandsroutes tot verrassende tochten dicht bij huis.
21/01/26
Exclusief voor leden
Kogge naar renovatie
Op dinsdag 20 januari is de 600 jaar oude IJsselkogge, een van de belangrijkste scheepsvondsten van Nederland, uit het conserveringsstation bij Museum Batavialand op een ponton over water naar Zwartsluis vervoerd. In Zwartsluis wacht verdere restauratie. Uiteindelijk zal het 15de-eeuwse handelsschip in Kampen een museale bestemming krijgen op een afstand van ongeveer 200 meter van de oorspronkelijke vindplaats in de IJssel.
20/01/26
Hopscotch aan de slag voor Minor Hotels
Per januari 2026 heeft Minor Hotels, een van ’s werelds meest toonaangevende hotelgroepen, Hopscotch Netherlands aangesteld als PR-partner voor de Benelux. In deze samenwerking is Hopscotch Netherlands verantwoordelijk voor de strategische positionering en promotie van Minor Hotels in Nederland, België en Luxemburg.
20/01/26
Exclusief voor leden
Primeur cultureel festival VLOED in en rondom Zandvoort
Van donderdag 14 t/m zaterdag 16 mei vindt in Zandvoort de eerste editie plaats van VLOED, een nieuw jaarlijks festival. Een multifestivalmet zowel muziek, theater en dans. Zowel in Zandvoort te zien maar acts vind je ook in de duinen.
20/01/26
Klaas van Erp draagt aandeel van Maas recreatie bedrijfsmakelaardij over
Na 25 jaar met grote betrokkenheid en plezier werkzaam te zijn geweest bij Maas recreatie bedrijfsmakelaardij, doet Klaas van Erp een stap terug. Hij draagt zijn aandeel over aan zijn compagnon Jappe Eggink, waarmee Jappe 100% eigenaar wordt.
20/01/26
Exclusief voor leden
Emirates biedt veganistische gerechten aan zonder vleesvervangers
Luchtvaarbedrijf Emirates kondigt aan dat het nieuwe veganistische gerechten die volledig draaien om echte, onbewerkte plantaardige ingrediënten in het menu opneemt. Op dit moment gaat het om jaarlijks 500.000 maaltijden. De luchtvaartmaatschappij kiest bewust voor een “back-to-basics”-benadering, waarbij peulvruchten, granen, noten, zaden en seizoensgroenten centraal staan, in plaats van bewerkte vleesvervangers.

||| Agenda |||

27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live: het nieuwe ontmoetingspunt voor ondernemers in de dagrecreatie
Na twee edities van Recreatie Next Level is het op 12 februari in Evenementenhal Gorinchem tijd voor...
13/02/26 t/m 15-02-26
13/02/26 t/m 15-02-26: Fiets en Wandelbeurs
De Fiets en Wandelbeurs 2026. Drie dagen vol inspiratie, routes, outdoormateriaal, lezingen en vakan...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...