Geplaatst op: 03-11-2023
Auteur: Marc Gerlings

Nieuw kabinet moet norm 3-30-300 invoeren

Nieuw kabinet moet norm 3-30-300 invoeren
Woningtekort aanpakken inclusief ruimte voor recreatie.

Veel organisaties laten zich horen in de aanloop naar de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 22 november. IVN zet een praktische norm in, 3-30-300 en dat biedt kansen voor recreatie dichtbij huis.

De problemen op de woningmarkt staan voor de kiezer met stip op 1 als belangrijkste thema voor de Tweede Kamerverkiezingen. Het is overduidelijk dat er iets moet gebeuren, maar bouw om steden toekomstbestendig te maken vooral samen met de natuur. Dat is belangrijk voor ieders gezondheid én de biodiversiteit, pakt IVN als uitgangspunt voor een nieuw kabinet.


"Als IVN Natuureducatie roepen we de politiek daarom op vooral aan de slag te gaan met de 3-30-300-regel. Kort door de bocht: vanuit ieder raam zicht op 3 bomen, ieder gebouw voor 30 procent in de groene schaduw en binnen 300 meter een groene recreatieplek.”


"We zullen de komende decennia rekening moeten houden met veranderende weersomstandigheden. In de zomer zullen steden vaker zuchten onder de hitte, terwijl op andere momenten hevige neerslag zal zorgen voor flinke wateroverlast. Dat valt niet te negeren.”


Steden moeten aan de slag met meer natuur. Dat begint bij mensen in de achtertuin, waarvan vele helaas volledig betegeld zijn, maar gemeenten zelf moeten ook echt een groenplan maken. IVN pleit ervoor dat hierbij de 3-30-300-regel, bedacht door Cecil Konijnendijk van Nature Based Solutions Institute, steevast in beleid moet worden opgenomen. Natuurlijk zal dit niet overal realistisch zijn, maar het vormt wel een goede basis voor beleid.


200 Tiny Forests

Dat meer natuur werkt om hittestress tegen te gaan, bewijzen de Tiny Forests, waarvan IVN er in heel het land al ruim 200 heeft geplant. In deze minibossen met inheemse planten en bomen ter grootte van een tennisbaan is het op hete dagen wel 20 graden koeler dan in de stad, zo blijkt uit onderzoek van de WUR. Ook zorgen ze voor waterberging en geven ze een boost aan de biodiversiteit.


"Wonen én groen in de stad kunnen en moeten samen gaan. Vooral voor de jongeren, die geen betaalbare woning kunnen vinden, moet de huizenmarkt uit het slob komen. Maar dat moet samen met de natuur, want iedereen heeft recht op een groene, gezonde toekomst.”


Trefwoorden: recreatie, natuur, norm, verkiezingen, beleid

CELTH



||| Nieuws |||

21/05/26
Exclusief voor leden
Nederlands bureau erkend door Disneyland Parijs
Reisbureau Magie op Maat uit Venlo gespecialiseerd in Disneyland Parijs, is officieel erkend als reispartner van Disneyland Parijs. Het begon als fan maar nu is het eigenaarskoppel een volledig reisbureau.
21/05/26
Exclusief voor leden
Drenthe zoekt met ondernemers naar verlaging uitstoot stikstof
Vergunningverlening weer op gang, de natuur herstellen en een leefbaar platteland. Provincie Drenthe komt met de volgende stap in het programma voor het landelijk gebied. Het vraagt onder meer ondernemers mee te helpen met de reductie van stikstofuitstoot variërend van 15 tot 30% per gebied waar actie nodig is.
21/05/26
Festivals met meeste waarde voor je ticketprijs
Boekingsplatform Holidu stelde een top 10 aan festivals samen voor 2026. "We kijken onder meer naar prijzen, populariteit en de kans op een zomers zonnetje (of juist een nat pak). Of je nu houdt van meezingen met Hollandse hits, stampen op de dikste hardcore-beats of gewoon lekker gratis cultuur snuiven in het park, er is voor ieder wat wils!"
20/05/26
Exclusief voor leden
'Samen steeds reisbewuster' wordt geladen in ANVR-campagnes
De ANVR lanceert de beweging ‘Samen Steeds Reisbewuster’. Met dit initiatief wil de brancheorganisatie reisorganisaties en reizigers vragen eerst even stil te staan bij het maken van bewustere reiskeuzes.
20/05/26
Retail en horeca drijft bezoek aan steden omhoog
Landelijke Data Alliantie publiceerde het jaarlijkse onderzoek naar het bezoek van de Nederlandse steden. In 2025 zijn de bezoekers tevreden met hun bezoeken en de intentie om terug te keren ligt hoog (score 4,4).
20/05/26
TUI Time Travel shop brengt je naar jaren '80 en '90
TUI opende gistermiddag aan de Haagse Dagelijkse Groenmarkt de TUI Time Travel Shop, een tijdelijke vintage reiswinkel waar 150 jaar Nederlandse reisgeschiedenis samenkomt met het boeken van de vakantie van nu.
20/05/26
Genomineerde beste B&B's van Nederland 2026
De genomineerden voor de titel ‘Beste B&B van Nederland 2026’ zijn door Stichting Bed & Breakfast Nederland bekendgemaakt.
20/05/26
Factsheets brede welvaart en Sustainable Development Goals
Vandaag publiceert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) de Monitor Brede Welvaart en de Sustainable Development Goals. Dit jaar worden tegelijkertijd ook de Factsheets Brede Welvaart voor de ministeries gepubliceerd.

||| Agenda |||

26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
28/05/26
28/05/26 t/m 28-05-26: LDA Kennisdag 2026 - Verhalen vertellen met data
Hoe vertaal je complexe data en analyses naar een begrijpelijk, overtuigend verhaal en maak je daarm...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...
18/06/26
18/06/26 t/m 18-06-26: Atlasfestival 2026
Het Atlasfestival 2026 op 18 juni 2026 is in de Stadsgehoorzaal Kampen. Dit jaar staan we stil bij h...