Geplaatst op: 22-08-2023
Auteur: Marc Gerlings

Unigarant (ANWB) stopt voorlopig met verzekeringen voor fatbikes

Unigarant (ANWB) stopt voorlopig met verzekeringen voor fatbikes
Unigarant zoekt nieuwe vorm van verzekering voor fatbike.

De e-bike is heel normaal in het landschap maar daar kwam al snel de fatbike bij. Dat type fiets is zo gewild dat het deze fietsen vaak gestolen worden. De verzekeraar van ANWB, verzekeringsbedrijf Unigarant, stopt voorlopig met het aanbieden van fatbike verzekeringen.

Unigarant stopt vanaf 6 september 2023 met het verzekeren van fatbikes. De redenen hiervoor zijn de extreem hoge diefstalcijfers en de trend om fatbikes technisch aan te passen. In normale woorden, de fatbikes worden vaak opgevoerd. Het besluit is nodig om fietsverzekeringen betaalbaar te houden. De komende tijd gaat Unigarant onderzoeken hoe fatbikes in de toekomst toch op een verantwoorde manier verzekerd kunnen worden. Bestaande klanten krijgen bericht per wanneer de lopende verzekering wordt beëindigd. 


Je fatbike wordt gestolen, maar wanneer?

Het aantal verzekerde fatbikes bij Unigarant - dat de verzekering verkoopt onder het label ANWB -  is sinds de invoering van de helmplicht voor snorfietsen snel gegroeid. De fiets met dikke banden is voor veel mensen een goed alternatief. De keerzijde van de populariteit is grote diefstalgevoeligheid. In sommige delen van Nederland is de kans op diefstal zelfs zo groot, dat het niet de vraag is óf, maar wanneer je fatbike gestolen wordt.


Floor van Workum, CEO Unigarant en ANWB Verzekeren: "We vinden het spijtig dat we dit besluit moeten nemen. Op dit moment hebben we echter geen andere keuze. De diefstalcijfers van fatbikes zijn torenhoog en om fietsverzekeringen voor eenieder betaalbaar te houden zijn we gedwongen om dit besluit te nemen.” Maar diefstal van fietsen vormt een groot probleem.

"Het diefstalprobleem beperkt zich niet alleen tot fatbikes,” gaat van Workum verder. "Om te voorkomen dat we in de toekomst dit soort beslissingen vaker moeten nemen, hebben we als ANWB het initiatief genomen tot een branchebrede systeemaanpak fietsdiefstal. Hierin werken stakeholders samen op meerdere fronten tegelijk aan oplossingen van registratie, data-uitwisseling en beveiliging.”


Opvoeren en grote financiële impact

Daarnaast worden veel fatbikes na de verkoop aangepast, bijvoorbeeld door een gashendel aan te brengen, de fatbike op te voeren of beide. Dit vergroot het risico op schade en onveilige verkeerssituaties. Door de toevoeging van een gashendel of het opvoeren, krijgen deze fietsen de kenmerken van een snorfiets en mogen ze zonder kenteken niet de openbare weg op. Ongevallen met zulke motorrijtuigen zijn niet verzekerd via de aansprakelijkheidsverzekering van de bestuurder en kunnen daardoor grote financiële impact hebben.


Floor van Workum: "Als dochter van de ANWB vinden we het massaal opvoeren en ombouwen van fatbikes een gevaarlijke trend. Want naast de financiële aansprakelijkheidsrisico’s die het met zich meebrengt, zorgt het ook voor gevaarlijke situaties op de weg. Het remmen van deze trend is dan ook een nadrukkelijk uitgangspunt als we de voorwaarden voor de nieuwe fatbikeverzekering gaan ontwikkelen."


Aangepaste verzekering 

De komende tijd gaat de Unigarant onderzoeken hoe fatbikes toch op een verantwoorde manier verzekerd kunnen worden. Denk daarbij niet alleen aan een passende premie, maar bijvoorbeeld ook aan beveiligings- en stallingseisen.

 

Trefwoorden: fiets, fatbike, verzekering

CELTH



||| Nieuws |||

03/06/26
Toegankelijk toerisme: All aboard?
Het boek ‘All Aboard: de transitie naar toegankelijk toerisme’ markeert groeiende aandacht voor inclusie binnen toeristische sector.
03/06/26
Menselijke connectie blijft de heilige graal in onze sector
Digitalisering, personeelskrapte en een nieuwe generatie op de werkvloer: de recreatiesector staat niet stil. Maar hoe bouw je in deze dynamische tijd een bedrijf waar mensen nóg graag willen werken? Het antwoord is simpel: interne gastvrijheid.
03/06/26
Merkvideo Voor mekaar van Visit Twente
In een tijd waarin samenhang en nuchtere daadkracht steeds belangrijker worden, lanceert Twente de nieuwe brandvideo ‘Voor mekaar’.
03/06/26
Exclusief voor leden
We besparen liever niet op de vakantie
Uit onderzoek van Corendon onder bijna 1.000 Nederlanders blijkt dat vakantie voor veel mensen een prioriteit blijft. Nederlanders besparen liever op festivals, concerten en uit eten gaan dan op hun vakantie.
03/06/26
LDA presenteert heel veel inzichten in binnenlandse vakantiegangers
Nederlanders zijn heel tevreden over hun binnenlandse vakantie. Voor 95% voldeed de vakantie aan de verwachtingen en halen we een NPS van 7,9. Interessant is ook het feit dat 85% (zeer) tevreden is over de prijs-kwaliteitverhouding en 87% (zeer) tevreden is over de drukte/rust op de bestemming. Die laatst conclusies weerspreken (gelukkig) de sentimenten en onderbuikgevoelens die veel aandacht krijgen. Dat blijkt uit het Vakantieonderzoek Plus dat onder de vlag van de Landelijke Data Alliantie is ontwikkeld.
03/06/26
Een slimme monitor kiezen voor werk, study en creatief gebruik
Je kunt de snelste laptop hebben en alsnog eindigen met vermoeide ogen en een stijve nek als je naar een scherm kijkt dat net niet klopt. Een monitor is zo’n stille factor in je werkdag: je merkt hem vooral als hij irriteert. Denk aan tekst die nét onscherp lijkt, kleuren die onverwacht grauw zijn of een scherm dat te laag staat waardoor je schouders langzaam omhoog kruipen. Zeker als je veel uren achter je bureau zit, is het scherm niet alleen “een beeld”, maar je venster op alles wat je doet.
03/06/26
8 miljoen euro voor haven Terschelling
De gemeenteraad van eiland Terschelling heeft dinsdag 2 juni met ruime meerderheid ingestemd met een...
03/06/26
Oerol: act over AZC dat vakantiepark wordt
Van 12 tot en met 21 juni 2026 is Oerol Festival op Terschelling het internationale podium voor locatietheater, cultuur en theater. De 45e editie speelt zich af op ruim 40 locaties.

||| Agenda |||

08/06/26
08/06/26 t/m 08-06-26: Recreatieve projectontwikkelingen: masterclass voor gemeenten
Recreatieve ontwikkelingen vragen om betere afwegingen: nieuwe masterclass voor gemeenten. Onder lei...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...
18/06/26
18/06/26 t/m 18-06-26: Atlasfestival 2026
Het Atlasfestival 2026 op 18 juni 2026 is in de Stadsgehoorzaal Kampen. Dit jaar staan we stil bij h...
23/06/26
23/06/26 t/m 23-06-26: Vakdag Indoor recreatie en vakantieparken
incl. uitgebreid kennisprogramma & netwerk receptieDinsdag 23 juni 2026Dagrecreatie en verblijfs...