Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 21-04-2023
Auteur: Marc Gerlings

Zuiderzeemuseum 75 jaar maquette onthuld

Zuiderzeemuseum 75 jaar maquette onthuld
Kinderen van de maquettebouwers onthulden de vernieuwde maquette. Foto: Studio Merike.

Donderdag 20 april heeft in het entreepaviljoen van het Zuiderzeemuseum in het bijzijn van de donateurs de feestelijke onthulling van de houten maquette plaatsgevonden. De maquette is speciaal voor de 75ste verjaardag van het museum na crowdfunding volledig gerestaureerd en verlevendigd en is een eyecatcher in het vernieuwde entreepaviljoen.


De kinderen van de oorspronkelijke maquettebouwers, Sylvia en Robert Smit en Bouke, Piet, Dirk, Tinie en Martin Ent hadden de eer de maquette te onthullen; zij stapten door een ballonnenhaag heen. Sylvia is enigszins ontroerd en vindt het heel bijzonder om hierbij aanwezig te zijn: "Ik kan mij nog herinneren, dat mijn vader altijd met heel veel plezier aan deze maquette heeft gewerkt. Wat zou hij enorm trots en verrast zijn geweest met deze restauratie en verlevendiging. Hij is nu als eerbetoon in miniatuur in de maquette geplaatst. Hoe mooi is dat!” Ook Martin Ent laat namens zijn familie weten dat dit heel veel met hen doet. Ze vinden het geweldig dat zij hiervoor zijn uitgenodigd. Hun vader heeft de start van de maquette meegemaakt. "Het kostte mijn vader veel moeite om het los te laten. Hij had zo graag meer tijd aan de maquette willen werken. Ik zei dan tegen hem: "alle componisten hebben een onvoltooide symfonie. Deze is de jouwe.”

"Geen bestaand dorp”

Stephan Warnik, directeur van het Zuiderzeemuseum: "Veel bezoekers die in het entreepaviljoen aankwamen, wisten niet waar ze naartoe gingen; dat hun bezoek met een boottocht begon. Ook denken veel mensen dat het buitenmuseum een bestaand dorp is waar een muur omheen is gezet. Met de maquette kunnen we nu het verhaal vertellen van de bouw van het museum; dat alle panden uit verschillende plaatsen rondom de voormalige Zuiderzee op bijzondere manieren hierheen zijn verplaatst. Het is fantastisch dat deze onthulling in ons jubileumjaar plaatsvindt: de kers op de taart zullen we maar zeggen.”

Onderscheid met kleur en glans

In het heringerichte entreepaviljoen heeft de maquette een prominente plek in een prachtige glazen vitrine. Op schermen rondom staan touchscreens met informatie, geanimeerde foto’s en filmpjes over hoe de verschillende panden naar het buitenmuseum zijn verplaatst, waaronder het kaaspakhuis, de smederij en de kapel. Met een druk op de knop ontdek je het verhaal achter een aantal panden, komt de rook uit de schoorstenen van de kalkovens, draaien de wieken van de molen en vaart de veldschuit door de grachten. Bij aanraking van het scherm krijgt de betreffende plek op de maquette (met behulp van projectie) kleur en glans.

Crowdfunding met cadeau voor de gevers

In recordtijd werd het streefbedrag van 30.000 euro bereikt (293 schenkers). Op maandag 17 januari 2022 sloot de allereerste crowdfundingactie van het museum met een eindbedrag van 45.895 euro. Donateurs droegen niet alleen een steentje bij aan de restauratie en verlevendiging van de maquette, maar ontvingen er ook iets bijzonders voor terug. Zestig van hen ontvingen na afloop van de onthulling een certificaat met een foto van hun eigen miniatuur in de maquette. Dit als dank voor hun donatie van 150 euro. Naast alle gulle donaties van zowel particulieren als bedrijven uit de regio hebben ook de Vereniging Vrienden van het Zuiderzeemuseum en de Jacob van Wagtendonk Stichting bijgedragen aan de maquette.

Trefwoorden: museum, beleving, 75 jaar

CELTH




||| Nieuws |||

25/07/25
Exclusief voor leden
Bestedingen bij fastservicerestaurants onder druk
Consumenten geven structureel minder geld uit bij zogenaamde fastservicerestaurants omdat ze die te duur vinden. Een trendbreuk.
25/07/25
Exclusief voor leden
Nieuwe subsidieregeling voor toegankelijke recreatie in Drenthe
De provincie Drenthe heeft een nieuwe subsidieregeling geopend voor mkb-ondernemers in de recreatie- en toerismesector. Met deze regeling wil de provincie bijdragen aan een inclusieve en toegankelijke omgeving.
25/07/25
Exclusief voor leden
Vakantieboekingen trekken aan
Na een wat teleurstellend voorjaar trekken de laatste twee maanden de vakantieboekingen aan. In mei met +6% en in juni met +5%. In juni viel vooral de populariteit van Denemarken en Griekenland op.
24/07/25
Aantal bewoners op vakantieparken stijgt
Het aantal mensen dat officieel woont op een vakantiepark is de afgelopen jaren flink gestegen. Volgens het CBS stonden op 1 april 2025 bijna 60.000 mensen ingeschreven op een vakantiepark, tegenover ruim 51.000 in 2019.
24/07/25
Exclusief voor leden
Wandelnet: Geef wandelen een volwaardige plek in het omgevingsbeleid
Met de invoering van de Omgevingswet is er een nieuw beleidskader ontstaan voor de inrichting van de leefomgeving. Wandelnet grijpt deze kans aan om het belang van wandelen te benadrukken. In de brochure ‘Wandelkwaliteit in het omgevingsbeleid’ laat Wandelnet zien hoe wandelen een structurele plek kan krijgen in gemeentelijke visies, plannen en regelgeving.
24/07/25
Nieuw model brengt recreatiebehoefte in kaart
Een nieuw recreatiebehoeftemodel laat zien waar de grootste behoefte is aan recreatieruimte. Het model combineert data over bevolkingsgroei, reisbereidheid en bestaande voorzieningen om knelpunten én kansen voor recreatie in beeld te brengen.
24/07/25
Meer publiek, maar rode cijfers: poppodia onder financiële druk
Ondanks een groeiend aantal bezoekers en optredens in 2024, kampen Nederlandse poppodia met toenemende financiële problemen. De kosten stijgen sneller dan de inkomsten, waardoor meer podia verlies draaien.
24/07/25
Steeds meer Nederlanders elektrisch op zomervakantie
Nederlanders kiezen deze zomer massaal voor de elektrische auto richting Zuid-Europa. Uit geanonimiseerde data van ruim 25.000 gebruikers van de Shuttel-mobiliteitspas blijkt dat laadstress plaatsmaakt voor vertrouwen in het Europese laadnetwerk.

||| Agenda |||

27/08/25
27/08/25 t/m 27-08-25: CELTH Industry Day World Leisure Congress
Het World Leisure Congress (WLO) komt na 13 jaar weer terug in Europa en voor het eerst naar Nederla...
11/09/25
11/09/25 t/m 11-09-25: Atlasfestival 2025 –Vitamine L: de Leefomgeving als ingrediënt voor Gezondheid
Het Atlasfestival 2025 staat in het teken vanVitamine L– de leefomgeving als bron van gezondheid. ...
22/09/25
22/09/25 t/m 22-09-25: Toerisme Top 2025
De Toerisme Top wordt dit jaar op maandag 22 september in Noord-Holland georganiseerd. Het thema is ...
01/10/25
01/10/25 t/m 01-10-25: Netwerk Editie Kampeerbranche
Na het succes van eerdere edities van het Duurzaamheidscongres introduceren we dit jaar een nieu...
31/10/25
31/10/25 t/m 31-10-25: Inspiratie-event: Wandelen als sleutel tot een vitalere
Nederland staat voor grote maatschappelijke uitdagingen op het gebied van gezondheid, leefstijl en l...