Geplaatst op: 14-12-2022
Auteur: Marc Gerlings

Personeelstekort in recreatie blijft lang aanhouden

Personeelstekort in recreatie blijft lang aanhouden

Het personeelstekort in de recreatiesector kan lang aanhouden. De instroom van studenten in het mbo blijft achter, nieuwe medewerkers zijn lastig te vinden en veel huidige medewerkers verruilen de recreatie voor andere sectoren. Dit blijkt uit het arbeidsmarktonderzoek van FNV Recreatie, KIKK recreatie en HISWA-RECRON.

Uit het onderzoek komt naar voren dat zowel medewerkers als werkgevers een positief beeld hebben van de sector (een 7,1 of hoger). Toch bevelen medewerkers het werken in de sector niet snel aan. Een groot deel van de werkgevers (30 procent) geeft aan dat het personeelstekort de toekomst van hun bedrijf in gevaar brengt. Op dit moment is er een aanzienlijke terugloop van de instroom van studenten, én denkt 18 procent van de medewerkers erover om de sector te verlaten. Dat leidt tot nog meer krapte op de arbeidsmarkt.

Geert Dijks, directeur HISWA-RECRON: "De recreatiesector moet beter op de kaart. Onze leden – denk aan campings, vakantieparken en buitensportbedrijven – moeten trotser zijn en dat meer uitdragen. En we moeten ons imago een flinke boost geven. Samen met de leden en het onderwijs gaan we hier hard aan werken.”

Om de sector aantrekkelijker te maken, moet er beter ingezet worden op het verbeteren van de arbeidsvoorwaarden, meer vaste dienstverbanden en mogelijkheden voor ontwikkeling. Tijdens het congres ‘Recreatie terug op de kaart’ dat op 6 december jl. plaatsvond in Burgers’ Zoo in Arnhem gingen medewerkers, werkgevers en het onderwijs met elkaar in gesprek naar aanleiding van het onderzoeksrapport. Ze bespraken de eerste bouwstenen voor een toekomstbestendige sector. In 2023 wordt dit verder uitgewerkt.

Johan Bijlsma, bestuurder FNV Recreatie: "De sector zit te springen om nieuwe studenten en medewerkers die helpen om onze gasten een onvergetelijke tijd te bezorgen. Van hoveniers, horecamensen en technische dienstmedewerkers tot beveiligers en schoonmakers. Het congres is een eerste stap geweest om de sector toekomstbestendig te maken.”

Het gehele onderzoek is hier te downloaden: 'Imago- en Arbeidsmarktonderzoek'

Het onderzoek en congres is mogelijk dankzij een financiële bijdrage van het Sociaal Fonds Recreatie en maakt onderdeel uit van het project Arbeidsmarktbranding van de sociale partners.

Trefwoorden: personeel, instroom, recreatie

CELTH



||| Nieuws |||

23/07/26
Digitaal visum voor Egypte
Het Egyptische Ministerie van Toerisme & Oudheden heeft vandaag de lancering aangekondigd van een nieuw digitaal Visa-on-Arrival-systeem.
23/07/26
Reünie Travel Challenge
Heb jij ooit meegedaan als student aan de Travel Challenge? Op 27 oktober 2026 brengt organisator van Travel Challenge, arbeidsorganisatie Reiswerk de oud-deelnemers van alle edities weer samen in Utrecht.
23/07/26
Minister moet ingrijpen bij zwaar werk bagageafhandeling
De minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW) had aan bagage-afhandelbedrijven op Schiphol eisen gesteld om de gezondheidsrisico’s van werknemers te beperken. Daarbij had de minister bij de heroverweging in bezwaar onvoldoende rekening gehouden met nieuwe feiten en omstandigheden. De minister moet daarom binnen zes weken opnieuw een besluit nemen.
23/07/26
Terp fan de Takomst
De opvallende Terp fan de Takomst in Friesland is weer toegankelijk. Nu het broedseizoen voorbij is, kun je vanaf zonsopkomst tot zonsondergang weer wandelen naar deze bijzondere plek aan de Friese Waddenkust.
22/07/26
Nieuw retail concept Corendon in Amsterdam-Zuid.
Touroperator en eigenaar van een aantal hotels Corendon opent eind augustus 2026 de eerste Corendon Travel Boutique aan de Cornelis Schuytstraat in Amsterdam-Zuid.
22/07/26
Exclusief voor leden
Glamping boekingssite neemt op Afrika gericht platform over
Nederlandse boekingssite Glampings.com breidt verder uit met overname van Afrikaans boekingsplatform Conservio.com. Conservio is een gevestigd online platform voor natuur- en safari-accommodaties in onder meer Zuid-Afrika en Namibië.
22/07/26
Exclusief voor leden
Hitte Zuid-Europa maakt vakantiepark in eigen land aantrekkelijker
De extreme hitte en terugkerende natuurbranden in Zuid-Europa zorgen ervoor dat steeds meer Nederlanders de zomervakantie dichter bij huis overwegen. Dat blijkt uit onderzoek van Dormio Resorts & Hotels onder ruim 1.600 Nederlanders.
22/07/26
Turkish Airlines investeert in acht simulatoren
Turkish Airlines heeft een overeenkomst gesloten met HAVELSAN voor de levering van in totaal twaalf nieuwe vluchtsimulatoren. Dit maakt mogelijk dat de luchtvaartmaatschappij doorgroeit naar een vloot van 800 toestellen.

||| Agenda |||

03/09/26
03/09/26 t/m 03-09-26: Ruimte in de drukte
Het Openbare Ruimte Congres heeft het thema Ruimte in de drukte. Een actueler onderwerp is nauwelijk...
07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
22/09/26
22/09/26 t/m 22-09-26: TravDay
TravDay 22 september in De Rijtuigenloods in Amersfoort.Na een geweldige 10e editie in het voorjaar,...
02/10/26
02/10/26 t/m 02-10-26: Netwerkdag Gastvrij Gelderland
Gastvrij Gelderland nodigt ondernemers, gemeenten, evenementenorganisaties en andere partners van ha...