Geplaatst op: 16-08-2022
Auteur: Marc Gerlings

Arcadia trekt meer bezoeken dan verwacht (800.000)

Triënnale gaat door

Arcadia trekt meer bezoeken dan verwacht (800.000)
Afsluitende performance bij Bosk. Foto: Ruben van Vliet / Arcadia

Gisteravond werd de eerste editie van de triënnale Arcadia afgesloten tijdens een drukbezochte slotperformance van het wandelende bos, Bosk. 800.000 bezoeken trok deze culturele honderddaagse.

De eerste tellingen laten zien dat de cultuurhonderddaagse, die van 6 mei tot en met 14 augustus 2022 duurde en zich afspeelde op diverse plekken in Friesland, zo’n 800.000 bezoeken heeft opgeleverd. Vooraf werd gerekend met 750.000 bezoeken. De organisatie rekent niet in 'bezoekers' maar in 'bezoeken'. Duizenden deelnemers werkten mee aan de bijna 200 artistieke projecten. Een van de programmaonderdelen, de kunstexpositie Paradys in Oranjewoud, is wegens succes met twee weken verlengd. 

Nog belangrijker voor de destinatieorganisatie en de leiding van het evenement, de ambitie ligt op tafel om door te gaan. De eerstvolgende editie van Arcadia staat gepland voor 2025. Voor 2022 was dit evenement het omvangrijkste van Nederland en wie weet over drie jaar weer. Hoe denken de makers over deze editie?

Artistiek directeur Sjoerd Bootsma kijkt vooral naar wat Arcadia teweeg brengt: "Als je het nieuws en sociale media gelooft, dan leven we in een wereld waarin we recht tegenover elkaar staan. Arcadia is een plek gebleken waarin mensen met elkaar in gesprek gaan over urgente maatschappelijke onderwerpen. We hebben bewust gekozen voor een langdurend evenement zodat mensen ook de ruimte kregen om zelf mee te doen. Zo is het programma gemaakt door de Friese mienskip, samen met internationale kunstenaars en cultuurmakers. Veel ervaringen kregen daardoor een intiem karakter met internationale allure.” 

Voortbouwen op Culturele Hoofdstad van Europa 2018

Al in 2018 zette de organisatie van Arcadia de regio op de kaart toen Leeuwarden-Fryslân de titel ‘Culturele Hoofdstad van Europa’ droeg. Arcadia bouwt voort op dat succes. 

Immie Jonkman, algemeen directeur Arcadia: "Arcadia is in coronatijd gemaakt wat voor de nodige uitdagingen zorgde. Ik ben erg blij met het mooie programma dat we samen met heel veel overheden, scholen, culturele organisaties, het bedrijfsleven en andere partners hebben neergezet. We hebben met z’n allen echt iets in beweging gezet en kijken ernaar uit dit voort te zetten in de volgende editie van 2025.”

Wegens succes verlengd

Op verschillende plekken in de provincie kon men tijdens Arcadia genieten van onder andere de bewegende kunstwerk Bosk in Leeuwarden, het nieuwe podiumkunstenfestival PAFFF en de voorstelling Under Wetter in Wergea. Naast Bosk was een van de hoogtepunten van het evenement het programmaonderdeel Paradys dat talloze mensen uit binnen- en buitenland wist te trekken. "Deze kunstexpositie van nationaal en internationaal gerenommeerde kunstenaars in en rondom voormalige landgoederen, vorstelijke tuinen en natuurschoon, hebben we op veler verzoek verlengd tot en met 28 augustus”, aldus Bootsma. Ook lopen de muzikale theatervoorstelling Verdriet van de Zuiderzee en het gemeenschapsproject IIS nog langer door.

Achtergrond Arcadia

Arcadia is een triënnale en wordt georganiseerd door dezelfde stichting die verantwoordelijk was voor de organisatie van Leeuwarden-Fryslân 2018 Culturele Hoofdstad van Europa. Gedurende 100 dagen, van 6 mei tot en met 14 augustus 2022, werden kunstenaars, cultuurmakers en denkers overal in Friesland uitgenodigd om met hun werk vragen te stellen over wat het betekent een samenleving te zijn in een tijd van omwenteling. Arcadia gaat over de grote vragen van deze tijd, de vormgeving van onze eigen gedroomde wereld, goed voorouderschap en de toekomst van Friesland, meldt de organisatie.

Het uitgebreide programma van Arcadia wordt mede gevormd door bijdragen van vele culturele organisaties, onderwijsinstellingen, bedrijven en de Friese mienskip. Daarnaast wordt het mede mogelijk gemaakt door onder meer partners Provincie Fryslân, Gemeente Leeuwarden, Groen Leven, Arriva, Univé, Gieskes Strijbis Fonds en LOF.
Trefwoorden: Leeuwarden, triënnale, Arcadia, Bosk, kunst, cultuur, dmo

CELTH



||| Nieuws |||

11/09/26
Volgende stap in Arriva trein Amersfoort/Den Haag HS-Parijs
De conclusie is dat het economisch evenwicht van de Hoofdrailnetconcessie 2025-2033 niet in gevaar komt. De ACM bepaalt daarom dat voor de door Arriva gemelde diensten toegang moet worden verleend tot de spoorweginfrastructuur.
11/09/26
Jaarbeurs volgende stap in interactieve leisure: Reis door de kosmos
Vanaf 8 oktober opent in de Utrechtse Jaarbeurs Reis door de Kosmos: Een immersieve beleving. Tijdens deze interactieve virtual reality-reis, waarin bezoekers zich vrij door de ruimte kunnen bewegen, zijn zij getuige van het ontstaan en vergaan van sterren, verkennen zij verre sterrenstelsels en staan zij oog in oog met een zwart gat.
11/09/26
Biertje brengt mensen samen
Nederlanders drinken steeds vaker hun bier in restaurants, hotels en cafés. Daarbij blijft de sociale waarde van een glas (alcoholvrij) bier belangrijk; bijna de helft van de bierdrinkers geeft aan dat een glas bier mensen samenbrengt.
11/09/26
Exclusief voor leden
Sterke groei van Nederlandse toerisme in juli
Juli was een behoorlijk positieve maand voor Nederlandse logiesaccommodaties Het aantal gasten groeide met 8,3% naar 5,7 miljoen. De overnachtingen kenden met een plus van 7,4% een net wat meer bescheiden ontwikkeling en kwamen uit op 18,5 miljoen. Hoe zien de ontwikkelingen er in detail uit?
11/09/26
Mientkant: van recreatie tot waterwinning
Tussen het duingebied Berkheide en de nieuwe woonwijk Valkenhorst werken Dunea en gemeente Katwijk aan de ontwikkeling van landschapspark Mientkant.
10/09/26
Exclusief voor leden
Bestuurlijk maatwerk helpt gebiedsontwikkeling landgoed
De provincie Noord-Brabant past in haar Omgevingsverordening de grenzen aan van het bebouwd gebied bij Beek en Donk. Daarmee kan maatwerk worden toegepast en een belangrijke volgende stap worden gezet in de uitvoering van de gebiedsontwikkeling rond Landgoed Eyckenlust en Beek en Donk Oost.
10/09/26
Padel spelen: een overzicht van de belangrijkste regels en tips voor de leisure-sector
Padel is een strategisch waardevolle toevoeging voor leisure-ondernemers en hospitality-locaties die de gastervaring willen versterken. De sport combineert sociale interactie met laagdrempelige toegankelijkheid en past uitstekend binnen de trend van actieve recreatie. Dit maakt padel een effectieve manier om gasten langer te binden en hun verblijf aantrekkelijker te maken.
10/09/26
Achterhoek kiest voor toeristische beleeflaag
In de Achterhoek werken inwoners, ondernemers en organisaties samen aan het ontwikkelen van betere routes en een sterkere beleving van de regio. Een bredere beleeflaag moet meer waarde opleveren. Hoe doen de dmo, de provincie en de gemeenten dat?

||| Agenda |||

14/09/26
14/09/26 t/m 14-09-26: Perspectief 2040: validatiewebinar
Perspectief 2040 krijgt steeds meer vorm. Maar voordat we de volgende stap zetten, wil NBTC toetsen ...
18/09/26
18/09/26 t/m 18-09-26: Kennisdag Waterlinies
Deze nazomer organiseren de Alliantie Zuiderwaterlinie, de Vereniging Nederlandse Vestingsteden, de ...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
22/09/26
22/09/26 t/m 22-09-26: TravDay
TravDay 22 september in De Rijtuigenloods in Amersfoort.Na een geweldige 10e editie in het voorjaar,...
27/09/26
27/09/26 t/m 02-10-26: Eurovelo
Van 30 september tot en met 2 oktober 2026 ontvangen Royal Dutch Jaarbeurs, provincie Utrecht, gemee...