Geplaatst op: 10-08-2022
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

Vitale Vakantieparken | Deel 3: De visie van de Rijksoverheid

Vitale Vakantieparken | Deel 3: De visie van de Rijksoverheid

Het eerste landelijke congres vitale vakantieparken had als thema ‘Bent u klaar voor de toekomst?’. Voor de organisatie tekenden het ministerie van Binnenlandse Zaken, de provincie Drenthe en Vitale Vakantieparken Drenthe. In een serie artikelen doen we verslag van dit congres. Vandaag belichten we de visie en plannen van de Rijksoverheid. Daarvoor was Directeur-generaal Volkshuisvesting en Bouwen, Chris Kuijpers van het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties naar Drenthe gereisd om het project een vliegende doorstart te geven. 

"We hebben veel geleerd van de aanpak en gaan we nu verder”, hield hij de zaal voor en verhaalde over het traject dat door corona danig in de war werd gestuurd: "In 2018 gingen we van start met de Actieagenda Vakantieparken en dachten ongestoord aan de gang te kunnen gaan. Toen kwam corona, moesten parken sluiten en vielen de buitenlandse toeristen weg.” De pandemie heeft volgens Kuijpers een effect gehad op de aanpak maar dat was nog maar het begin van het hobbelige pad. "Een andere stevige verandering is de oorlog in Oekraïne toen we 50.000 opvangplekken moesten vinden. We hebben ook nadrukkelijk gekeken naar vakantieparken. Dat kwam de huisvesting van arbeidsmigranten, asielzoekers en spoedzoekers nog bovenop.” Kuijpers ziet op vakantieparken veel sociale problematiek, kwetsbare bewoners en onveiligheid. Voor zijn departement is de aanpak van de wooncrisis duidelijk een groot dossier. "De vraag is hoe we de wooncrisis kunnen aanpakken. Natuurlijk door het bouwen van meer woningen maar er wordt ook naar andere plekken gekeken.”

Elk park is uniek

In 2018 startte de actieagenda met als doel meer vitale vakantieparken. "Soms met een verantwoorde aanvulling op de lokale woningmarkt maar zeker geen ruimte meer voor uitbuiting of uit het zicht raken van kwetsbare mensen.” Kuijpers streeft naar veilige vakantieparken met bonafide ondernemers zonder criminaliteit en ondermijning. Maar ook een sector die op het gebied van ruimtelijke ordening op een passende wijze worden gefacilteert.” Daarbij zijn in de optiek van Kuijpers financieel gezonde vakantieparken heel belangrijk. "We hebben geleerd dat elk park uniek is want de verschillen tussen de parken zijn groot. Vanwege eigendomssituatie, gebruik, recreatiewaarde, sociale cohesie en de omgeving.” Kuijpers ziet daarom weinig mogelijkheden tot generieke aanpak. "Maatwerk is altijd nodig en dat maakt het vanuit het rijksperspectief best lastig.” Toch kun je generiek de nodige handvatten bieden: 

  • Goede analyse van de startsituatie
  • Ruimte nemen voor afweging
  • Leren van elkaar

Dat vergt:

  • Een informatiefundament
  • Afwegingskader vitale vakantieparken
  • Expertteam
  • Vitaliteitstool voor ondernemers
  • Pilots voor opschaalbare onderzoeksmethode sociale problematiek

Rijk blijft investeren

Binnenlandse Zaken wil graag verder investeren in Vitale Vakantieparken en heeft voor verdere stappen al een aardige agenda die ze graag samen met betrokken partijen bespreken.

  • We moeten blijven doorpakken door parken in kaart te brengen
  • Gemeenten, provincie en rijk moeten elkaar blijven opzoeken
  • Werk toekomstscenario’s uit voor niet vitale parken met als optie transformeren naar wonen
  • Laten we blijven leren van elkaar.
Trefwoorden: verbllijfsrecreatie, vakantieparken, bungalowparken, campings, toekomst, vitale vakantieparken

CELTH



||| Nieuws |||

14/09/26
Hoe krijg je je team mee in de verduurzaming van je organisatie?
Veel toerisme- en recreatieondernemers weten wat er moet veranderen. Minder plastic, meer duurzame mobiliteit, een andere manier van werken met seizoenspersoneel. De strategie is vaak helder — maar de praktijk weerbarstig. Want hoe zorg je dat je medewerkers niet alleen de nieuwe koers kennen, maar er ook écht in meegaan?
14/09/26
Forse verbeterringen Maaslijn
De opwaardering van de Maaslijn tussen Nijmegen en Roermond kan doorgaan. Dat heeft de Raad van State woensdag 9 september bepaald. De circa 90 kilometer lange spoorlijn voor dagelijks zo’n 22.000 reizigers wordt geëlektrificeerd en op vier plekken verdubbeld. ProRail en de aannemer zijn al aan het werk. De geplande oplevering is december 2027.
14/09/26
SVR Podcast met Bembroeken
Stichting Vrije Recreatie (SVR is een podcastserie gestart. In de tweede aflevering komt komen de ondernemers van Camping de Bembroeken (Brabant) aan het woord.
14/09/26
Exclusief voor leden
Emirates ziet groei in vraag naar vliegtickets
De boekingen voor het winterseizoen 2026/2027, dat eind oktober begint, ontwikkelen zich positief, ziet maatschappij Emirates. Een opsteker voor de maatschappij die de geopolitieke spanningen in het Midden-Oosten voelt.
14/09/26
Snelle kostenstijging in logistiek
Aanhoudende geopolitieke spanningen en verstoringen in toeleveringsketens zorgen voor een kostenscho...
11/09/26
Volgende stap in Arriva trein Amersfoort/Den Haag HS-Parijs
De conclusie is dat het economisch evenwicht van de Hoofdrailnetconcessie 2025-2033 niet in gevaar komt. De ACM bepaalt daarom dat voor de door Arriva gemelde diensten toegang moet worden verleend tot de spoorweginfrastructuur.
11/09/26
Jaarbeurs volgende stap in interactieve leisure: Reis door de kosmos
Vanaf 8 oktober opent in de Utrechtse Jaarbeurs Reis door de Kosmos: Een immersieve beleving. Tijdens deze interactieve virtual reality-reis, waarin bezoekers zich vrij door de ruimte kunnen bewegen, zijn zij getuige van het ontstaan en vergaan van sterren, verkennen zij verre sterrenstelsels en staan zij oog in oog met een zwart gat.
11/09/26
Biertje brengt mensen samen
Nederlanders drinken steeds vaker hun bier in restaurants, hotels en cafés. Daarbij blijft de sociale waarde van een glas (alcoholvrij) bier belangrijk; bijna de helft van de bierdrinkers geeft aan dat een glas bier mensen samenbrengt.

||| Agenda |||

18/09/26
18/09/26 t/m 18-09-26: Kennisdag Waterlinies
Deze nazomer organiseren de Alliantie Zuiderwaterlinie, de Vereniging Nederlandse Vestingsteden, de ...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
22/09/26
22/09/26 t/m 22-09-26: TravDay
TravDay 22 september in De Rijtuigenloods in Amersfoort.Na een geweldige 10e editie in het voorjaar,...
27/09/26
27/09/26 t/m 02-10-26: Eurovelo
Van 30 september tot en met 2 oktober 2026 ontvangen Royal Dutch Jaarbeurs, provincie Utrecht, gemee...
30/09/26
30/09/26 t/m 04-10-26: Kampeer & Caravan Jaarbeurs 2026
30 september – 4 oktober 2026 | UtrechtOf je nu op zoek bent naar een nieuwe camper, caravan, vouw...